06.07.2015. 19:05
Latvijas vīriešu U20 basketbola izlase (1995.dzimšanas gads un jaunāki) galvenā trenera Arņa Vecvagara vadībā otrdien plkst.17:30 pēc Latvijas laika Itālijas pilsētā Linjano sāks Eiropas U20 čempionāta A līgas turnīra pirmo spēli ar Grieķijas izlasi. Grupas turnīrā Latvijas komandas pretinieki vēl būs Serbijas (trešdien plkst.19:45), Bulgārijas (piektdien plkst.15:15) un Izraēlas (sestdien plkst.17:30) komandas. Trīs labākās vienības turpinās cīņu par medaļām, 4. un 5.vietas ieguvēji – par 13.vietu noslēguma tabulā un vietas saglabāšanu virslīgā. Čempionātā piedalās 20 komandas, no kurām septiņas(!) zaudēs vietu virslīgā.

SASTĀVS. Komandā iekļauti 11 Latvijas sporta skolu audzēkņi. Puse – seši spēlētāji – pagājušajā sezonā spēlējuši Aldaris LBL, turklāt BK “Jelgava” pārstāvējušie Kristaps Pļavnieks, Dāvis Geks un arī Rihards Lomažs bija komandas līderu lokā. Sešiem pārējiem ir kvalitatīvi atšķirīga pieredze ārzemēs – sākot no ASV vidusskolas un beidzot ar Spānijas čempionāta virslīgu. Dažādu iemeslu dēļ prāvs robs iecirsts “garajā galā”, kur, protams, pietrūks šā vecuma komandas līderu U18 čempionātā Kristapa Porziņģa (NBA), Anžeja Pasečnika un Klāva Čavara (abiem veselības problēmas). Pēc pusgadu ilgas rehabilitācijas patālu no labākās formas ir vēl viens “puscentrs” – Rinalds Mālmanis.

POTENCIĀLIE LĪDERI. Nespēlējot 2013.gadā Eiropas U18 čempionāta Zvaigžņu piecnieka dalībniekiem Pasečnikam un Porziņģim, uzmanības centrā, protams, izvirzās pērn valstsvienībā debitējušais un aizvadītajā sezonā Spānijas virslīgas klubā “Fuenlabrada” spēlējušais Rolands Šmits, kuram, tiesa, no Spānijā ierastās trešās pozīcijas Latvijā jāpārorientējas uz ceturto un pat piekto. Junioru vecumā līdera iezīmes bija manāmas gan uzbrūkošā aizsarga Dāvja Geka, gan uzbrucēja Ivara Žvīgura, gan saspēles vadītāja Kristapa Pļavnieka darbībās, jau pieminētajā U18 čempionātā produktīvi spēlēja aizsargi Kristaps Gludītis un Rihards Lomažs. Vismaz atsevišķā spēlē par līderi var kļūt ikviens.  

PIEREDZE. Deviņdesmit piektie pirms četriem gadiem U16 čempionātā izcīnīja 6.vietu (arī spēlējot bez “dvīņu torņiem”), bet pirms diviem gadiem U18 čempionātā finišēja ceturtie. Pieci spēlētāji (Pļavnieks, Geks, Žvīgurs, Šmits, Gludītis) bijuši ierindā abos minētajos turnīros, visiem pieciem, kā arī Jānim Engeram un Robertam Pāžem jau ir pērnā U20 čempionāta rūdījums. Eiropas čempionāta debitants būs tikai viens – “Latvijas Universitātes” uzbrucējs Linards Jaunzems.

TRENERIS. Arnis Vecvagars pērn vadīja U18 izlasi, kurā spēlēja arī vairāki šās komandas dalībnieki. Iepriekšējos Eiropas čempionātos deviņdesmit piektie startējuši Nikolaja Mazura vadībā, tātad jauna pieredze gan trenerim, gan spēlētājiem.

GATAVOŠANĀS: Komanda trenējusies kopš 8.jūnija. Aizvadītas sešas pārbaudes spēles, kurās izcīnīta viena uzvara pār Gruzijas U20 izlasi, bet zaudēts Lietuvas U20 (divreiz), kā arī Lietuvas un Igaunijas (divreiz) studentu izlasēm.

ORIENTIERI: Pirms diviem pirmajās emocijās par U18 čempionātu medaļu izslīdēšanu no rokām, spēlētāji solīja revanšēties U20 grupā, bet iepriekš minēto kadru problēmu dēļ to izdarīt nebūs viegli. Pirmais mērķis – grupā finišēt labāko trijniekā, noņemot rūpi par vietas saglabāšanu virslīgā. Ja izdosies, varēs raudzīties uz augšu, paturot prātā priekšteču veikuma dinamiku: 8.vieta (2011.gadā), 6.vieta (2012), 2.vieta (2013) un reabilitēties par neveiksmi pērn (16.vieta).

NOSKAŅOJUMS. Galvenais treneris Arnis Vecvagars: “Pārbaudes spēļu bilance ir negatīva, tomēr šiem rezultātiem vairs nav nozīmes. Uz Eiropas čempionātu jāpaņem līdz tās labās lietas, kādas bija katrā spēlē. Mums nav rezervē viens glābējs, kurš nāks un izdarīs darbu visu vietā. Jābūt komandas sadarbībai gan uzbrukumā, gan aizsardzībā, gan cīņā pie groziem, lai kopīgiem spēkiem kompensētu mūsu mīnusus. Brīžos, kad spēlējam kā komanda, varam sagādāt problēmas ikvienam pretiniekam. Pārbaudes spēlēs tas izdevās epizodiski, Eiropas čempionātā labā basketbola fragmentiem jābūt garākiem.

SISTĒMA. Pirmajā posmā 20 komandas sadalītas četrās grupās. Pēc trim spēlēm katras grupas trīs labākās komandas, līdzi ņemot savstarpējo spēļu rezultātus, izveidos E un F sešniekus (katrai vēl pa trim spēlēm) un turpinājumā sadalīs 1.-12.vietu. Savukārt 4. un 5.vietas ieguvēji – astoņas komandas – cīnīsies par 13.vietu, kas vienīgā(!) nodrošinās tiesības arī nākamsezon spēlēt A līgā. Otrajā posmā divi grupu turnīri, trešajā izslēgšanas spēles par 13./16. un 17./20.vietu.

Latvijas komandas sastāvs un statistika: Vīriešu U20 izlase

Vārds un uzvārds Poz. Aug. Dzim. Klubs'2015 Sporta skola
Kristaps Pļavnieks 1. 183 1995 BK Jelgava Jelgava, BS Rīga 4
Roberts Pāže 1. 193 1995 Jūrmala/Fēnikss Ventspils spars 2
Dāvis Geks 2. 192 1995 BK Jelgava BS Rīga 4
Kristaps Gludītis 2. 194 1995 CBA Sparta Praha (CZE) A.Kraukļa VEF BS 3
Rihards Lomažs 2. 188 1996 BK Jelgava Talsi- Ventspils 3
Ivars Rihards Žvīgurs 3. 199 1995 Elan Chalon (FRA) BS Rīga 4
Linards Jaunzems 3. 198 1995 Latvijas Universitāte Iecava, Rīga/Pārdaugava  
Rolands Šmits 4. 207 1995 Fuenlabrada (ESP) Valmiera 4
Ervīns Mežnieks 4. 199 1996 CBA Sparta Praha (Čehija) BS Rīga - VEF skola 3
Rūdolfs Strādnieks 4. 205 1996 NJCAA (ASV) Ķeizarmežs 2
Rinalds Mālmanis 4. 205 1996 Laboral Kutxa (ESP) Valmiera 3
Jānis Engers 4./5. 201 1995 Latvijas Universitāte Valmiera 2
Vadība  
Arnis Vecvagars Galvenais treneris
Edmunds Valeiko Treneris
Mārtiņš Liepa Treneris /menedžeris
Oskars Ernšteins Fiziskās sag. treneris
Ansis Biedris Fizioterapeits

Seko un uzzini pirmais:

Vadība  
Arnis Vecvagars Galvenais treneris
Edmunds Valeiko Treneris
Mārtiņš Liepa Treneris /menedžeris
Oskars Ernšteins Fiziskās sag. treneris
Ansis Biedris FizioterapeitsAglenieks Aigars Kanoe airēšana, Smaiļošana
FTA
Reģistrēties