09.08.2014. 18:57
Latvijas U16 sieviešu basketbola izlase sestdien, 9. augustā, Eiropas čempionāta mazajā pusfinālā par piekto vietu pagarinājumā uzvarēja Beļģiju ar rezultātu 63:57. Svētdien latvietes spēlēs pret laukuma saimnieci Ungāriju, kura apspēlēja Turcijas izlasi.

"Top 6" finišs ir labākais komandas panākums kopš 2001. gada, kad Aināra Čukstes trenētā komanda izcīnīja piekto vietu. Starplaikā divas reizes – 2007. gadā Valmierā un 2013. gadā Albenā – izdevies ierindoties septītajā vietā.

Latvija: Gertsone, Kļaviņa, Svenne, Grabe, Strautmane

Sestdien latvietes spēlēja ar apskaužamu stabilitāti, bez lieliem kritumiem darbojoties gan aizsardzībā, gan uzbrukumā. Cīņas sākumā Digna Strautmane un Laura Grabe ar precīzu metienu sēriju, pa reizei atzīmējoties Kristiānai Sprudzānei un Sabīnei Lipei, izvirzīja sarkanbaltsarkanās vadībā ar 12:5. Pēc tam trīs minūtes nācās palikt tukšā, toties pirmās ceturtdaļas galotnē Dinija Pāvelsone pēc 50 minūšu pauzes iemeta tālmetienu – 15:10.

Nākamās desmitminūtes sākumā Beļģijas spēlētājas izlīdzināja rezultātu, taču priekšā izvirzīties nespēja. Maijas Gertsones tālmetiens iesāka ofensīvu 13:3, kura līdz deviņpadsmitās minūtes sākumam rezultējās desmit punktu pārsvarā – 28:18. Puslaika galotnē sekmīgākas bija pretinieces, tāpēc pārsvars saruka līdz septiņiem punktiem – 30:23.

Latvijai palīdzēja ievērojamais pārsvars zem abiem groziem, taču lielais kļūdu skaits traucēja iegūt stabilāku pārsvaru. Neraugoties uz to, sarkanbaltsarkanās guva 15 punktus trešo ceturtdaļu pēc kārtas. Divdesmit septītajā minūtē pretinieces sadeldēja deficītu līdz četriem punktiem (36:32), taču Maijas Gertsones un Luīzes Šeptes tālmetieni spēja atjaunot desmit punktu pārsvaru – 45:35. Pēdējo grozu pusstundā guva sāncenses – 45:37.

Izšķirošā ceturtdaļa sākās ar ilgu sausumu abu komandu izpildījumā. Latvija četrarpus minūtes nosargāja savu grozu, taču uzbrukumā punktus gūt neizdevās par minūti ilgāk. Beļģijas trāpījumam Aleksa Gulbe atbildēja, iemetot divus punktus ar sodu – 48:39. Tas vēl neko negarantēja. Pretinieces izmantoja Šeptes nesportisko piezīmi, veica 0:11 izrāvienu un pusminūti pirms pamatlaika beigām izvirzījās vadībā – 48:50.

Pēdējā uzbrukumā neizdevās gūt divus punktus no groza apakšas, taču Sabīne Lipe izcīnīja atlēkušo bumbu un nopelnīja tiesības izpildīt divus soda metienus. Liepājnieces roka nenodrebēja – 50:50. Vienlaikus laukumu ar piecām piezīmēm, 16 punktiem un septiņām atlēkušajām bumbām atstāja pretinieču līdere Ramette. Beļģija pieprasīja minūtes pārtraukumu, taču neizmantoja savu iespēju un spēle turpinājās papildlaikā.

Luīzes Šeptes aktivitāte – izcīnīta bumba pie pretinieču groza, divi punkti ātrajā uzbrukumā un viens no diviem brīvmetieniem – sekmēja Latvijas izvirzīšanos vadībā. Pusminūti vēlāk Elīna Ruperte guva divus punktus pēc Dignas Strautmanes piespēles – 55:50. Nākamajā minūtē Šepte vēlreiz piešāva Beļģijas grozu, savukārt Ruperte nobloķēja pretinieces atbildes mēģinājumu.

Minūti pirms pagarinājuma beigās Digna Strautmane ar precīziem brīvmetieniem panāca jau astoņu punktu pārsvaru – 59:51. Beļģija turpināja mest garām no spēles, tomēr Henketas soda metieni pretiniecēm vēl ļāva saglabāt cerības. Tuvāk par sešiem punktiem pretinieces netika, tādējādi Latvijas meitenes nodrošināja vietu Eiropas sešu spēcīgāko komandu vidū.

Beļģija – Latvija 57:63 (10:15, 13:15, 14:15, 13:5, 7:13)Beļģija: Henket 17 (10ab, 5ip), Ramette 16 (7ab, 5pb, 5pp), Barache 9, Cole 8, Makwaya 5, Resimont 2, Vanderhoydonks, Baggio, Bechoux, Davreux, Devos, Peuters.Latvija: Šepte 16 (5ab), Strautmane 12 (11ab, 3rp, 5ip), Gulbe 7 (11ab), Gertsone 6 (5ab), Lipe 5 (5ab, 2pb, 5ip), Grabe 4, Pāvelsone 4, Ruperte 4, Sprudzāne 3, Jančevska 2, Svenne, Kļaviņa.

Metieni no spēles: 23/82 vs 22/642p: 18/58 vs 17/503p: 5/24 vs 5/141p: 6/15 vs 14/27AB: 41 (15/26) vs 66 (21/45)RP: 11 vs 13Kļ.: 12 vs 27PB: 17 vs 7BM: 5 vs 5Personiskās piezīmes: 24 vs 18Punkti ātrajos uzbrukumos: 8 vs 6Punkti pēc kļūdām: 11 vs 1Otrās iespējas punkti: 7 vs 13Punkti soda laukumā: 28 vs 30Starta piecnieki: 44 vs 38Rezerves: 13 vs 25

No kreisās uz labo: Elīna Ruperte, Linda Svenne, Marianna Kļaviņa, Laura Grabe, Luīze Šepte, Digna Strautmane, Aleksa Gulbe, Marta Jančevska, Sabīne Lipe, Kristiāna Sprudzāne, Dinija Pāvelsone, Maija Gertsone. Treneri Ainārs Čukste, Līga Alilujeva, Kristaps Zeids. Fizioterapeits Kristaps Bergs