30.08.2014. 13:23
Eiropas U16 čempionāta izšķirošā spēle Latvija – Francija (sestdien plkst.20:15 Olimpiskajā sporta centrā; LTV7 tiešraide) būs trešā reize, kad Latvijas basketbola komanda piedalās cīņā par čempionu titulu. Plkst.18 OSC sāksies spēle par bronzas medaļām: Turcija – Spānija.

Latvijas U16 izlase Eiropas čempionātu sāka ar trim uzvarām – pār Grieķiju 74:67, Horvātiju 84:62, Bosniju un Hercegovinu 59:51 -, turpināja ar trim zaudējumiem – pret Lietuvu 71:79, Turciju 46:73 un Serbiju 51:59 -, bet izslēgšanas spēles aizvada ļoti pārliecinoši. Ceturtdaļfinālā Vācijas komanda tika pārspēta  ar 53:39 (38.minūtē rezultāts bija 53:29), bet pusfinālā Spānija pieveikta ar 81:71.

Francijas kadetu izlase ir vienīgā, kas šajā čempionātā uzvarējusi visās astoņās spēlēs. Grupas turnīrā – Dāniju (87:33), Poliju (79:41) un Vāciju (70:59), otrajā posmā – Krieviju (83:44), Spāniju (69:56) un Itāliju (79:62), ceturtdaļfinālā – Bosniju un Hercegovinu (82:52), pusfinālā – Turciju (78:65).

Šosezon Latvijas un Francijas U16 izlase spēlējušas jau trīs reizes, un visos trijos mačos virsroku guvusi Latvijas komanda. Februāra sākumā Turcijas turnīra finālmačā – 73:46 (Artūram Strautiņam 29 punkti, Rodionam Kurucam 22; Latvijai spēlēja desmit EČ dalībnieki, Francijai – septiņi). Aprīlī turnīrā Belgardē – 71:63 (Strautiņš 23, Kristers Zoriks 20). Visbeidzot 17.augustā Grobiņā – 60:40 (Zoriks 15, Strautiņš 11, Kurucs 10).

Latvijas U16 izlases galvenais treneris Jānis Gailītis:

„Kuram šīs spēles jāaizmirst? Frančiem, protams (smejas). Francija ir fiziski ļoti spēcīga komanda, kura te čempionātā ir ļoti labi ieskrējusies un šodien turkiem nedeva nekādas cerības jau no pirmās minūtes. Jūtams, ka franči jūtas ļoti pārliecināti par sevi, spēlē diezgan atraisīti.

Protams, ņemsim vērā iepriekšējo pieredzi, bet Eiropas čempionāta finālspēlē sirdīm būs lielāka nozīme, nekā rokām un kājām. Protams, uzkrājies nogurums, bet tādās spēlēs katrs var sameklēt slēptās spēku rezerves. Parādīsim visu, kas ir.”

U16 grupā Latvijas komanda Eiropas medaļas izcīnījusi pirmo reizi, un kopumā šī būs tikai trešā reize, kad Latvija piedalās Eiropas čempionāta finālmačā.

1935.gadā Ženēvā Eiropas pirmo meistarsacīkšu izšķirošo maču ar Spānijas izlasi Latvijas komanda sāka ar vētrainu ofensīvu. Centra spēlētājs Rūdolfs Jurciņš regulāri uzvarēja strīda bumbas izspēlē, kas laukuma centrā notika pēc katra gūtā groza. Latvija izrāvās vadībā ar 9:0, tad spāņi samazināja rezultāta starpību (9:6), bet tuvāk vairs netika. Puslaikā – 16:8, visā spēlē 24:18.

1939.gadā, kad Latvijas valstsvienība Eiropas čempionātā Kauņā izcīnīja otro vietu, astoņas komandas izspēlēja apļa turnīru. Izrādījās, ka neoficiālā finālspēle notikusi jau pirmajā dienā, kad Latvija zaudēja Lietuvai ar 36:37.

2013.gadā Eiropas U20 čempionāta finālspēlē Tallinā Latvijas basketbolistu pretiniece bija Itālijas U20 izlase. 17.minūtē Latvijas komanda bija iekrājusi vērā ņemamu pārsvaru (28:16), bet tā attīstīšanai vai saglabāšanai pietrūka spēka. Puslaikā – 31:23, 35.minūtē – 52:50, bet galaiznākumā – 60:67.

Latvijas izlases statistika: Vīriešu U16 izlase