08.01.2015. 01:33
Latvijas U-21 futbola izlase 16.janvārī uzsāks 2015.gada Sadraudzības kausa izcīņu, jau atklāšanas spēlē tiekoties ar mājinieci Krieviju. Sportacentrs.com aprunājās ar septiņiem izlases kandidātiem, lai noskaidrotu ne tikai, ko viņi sagaida no komandas un sevis individuāli, bet pie reizes arī par notiekošo Virslīgas klubos.

Daiņa Kazakeviča vadītā Latvijas U-21 izlase šonedēļ uzsākusi treniņnometni Rīgā (treniņi notiek gan hallē, gan stipri vējainajā Hanzas vidusskolas laukumā), sestdien plkst.14:00 "Skonto" hallē aizvadīs pārbaudes spēli pret "Daugavpili", uz Sadraudzības kausa izcīņu Sanktpēterburgā dosies 14.janvārī, bet 16.-19.janvārī aizvadīs grupu turnīru, savā B grupā sacenšoties ar Krievijas, Kirgizstānas un Moldovas vienaudžiem.

Jāpiemin, ka dažādu iemeslu dēļ ar U-21 izlasi šobrīd nav vairāki izsauktie spēlētāji. "Skonto" pārstāvji Vladislavs Gutkovskis un Ņikita Bērenfelds pēc Tamaza Pertijas un Kazakeviča atrastā kompromisa šobrīd trenējas ar "Skonto" un izlasei pievienosies mazliet vēlāk, diemžēl pirksta lūzuma dēļ aptuveni divus mēnešus futbolu nevarēs spēlēt Jūrmalas "Spartaka" pārstāvis Jevgeņijs Kazačoks (starp citu, "Spartaks" pirmo reizi kluba vēsturē starpsezonā plāno doties uz treniņnometni Turcijā), apslimis ir Jāņa Ikaunieka vecākais brālis Dāvis Ikaunieks (tomēr jau drīzumā viņš būšot Kazakeviča rīcībā), savukārt Itālijas 3.līgā spēlējošais Sergejs Vorobjovs Latvijā ieradīsies mazliet vēlāk.

Šo rindu autors pavēroja vienu no treniņiem un pēc tam aprunājās ar septiņiem spēlētājiem (precīzāk - ar sešiem, jo ar Gutkovski augstāk minētā iemesla dēļ sazināšanās notika citādi), kuri pārstāv septiņus dažādus Virslīgas klubus - sak, pie reizes jāpaokšķerē, kas notiek arī mūsu futbola komandās...

Vladislavs Gutkovskis: "Protams, gribētos būt kopā ar U-21 izlasi jau tagad, taču no otras puses - nav ļaunuma bez labuma, varu ļoti augstā līmenī sagatavoties, atrodoties "Skonto", un pēc tam jau pievienošos U-21 izlasei ļoti labā fiziskā formā. Sadraudzības kausa izcīņā, protams, gribas iesist pret visām komandām, taču ar Krieviju ir atsevišķs stāsts - tā ir izlase ar labāka līmeņa spēlētājiem, viņi spēlē Krievijas Premjerlīgā, kur ir augstāks līmenis nekā šeit, Virslīgā. Tā ka pret Krieviju it sevišķi vēlos iesist vārtus."

Kāds treniņprocess šobrīd ir "Skonto"? "Pirmkārt, varu teikt, ka ir ļoti grūti. Trenējamies no 3.janvāra. Šai dienā bija divi treniņi - plkst.8:00 no rīta sākas fitnesa treniņš, pēc tam ar bumbām. Taču jau nākamajā dienā trīs treniņi - skrējām ārā, pēc tam treniņš ar bumbām un tad trenažieru zāle. Arī turpinājumā līdzīgi, ir bijuši arī testi. Ir ļoti grūti, šodien pirmā brīvdiena, bet rīt jau atkal divi treniņi."

Kādi jaunpienācēji ir "Skonto" treniņos? ""Mettas" dublieru vairs nav, bet palikusi "Mettas" pirmās komandas tā pati četrotne - Artūrs Pallo, Māris Riherts, Ingars Sarmis Stuglis un Mārtiņš Milašēvičs." Ārzemju klubu interese par Gutkovski? "Nē, nē, neko neesmu dzirdējis, neviens neko man nav teicis. Dodu kādus 90%, ka arī šogad spēlēšu Latvijā." Nav skaudības, ka citam 2014.gada Virslīgas izcilniekam Jānim Ikauniekam tāda pāreja? "Nē, nē, nē, nekādas skaudības nav, esmu tikai priecīgs, ka viņš aizbrauca uz Franciju, ka viņam viss ir labi, un ka viņš ir parakstījis tik labu līgumu ar Mecas komandu."

Endijs Šlampe: "No turnīra sagaidu uzvaras, arī uzvaru visā turnīrā, tāpēc ka jau pagājušajā gadā ar iepriekšējo U-21 izlases sastāvu mēs bijām tam, manuprāt, diezgan tuvu - no grupas izgājām kā pirmie, un principā neveiksmīga spēle pret Igauniju to izjauca. Domāju, šogad mums ir diezgan labs sastāvs ar jauniem, talantīgiem futbolistiem. Gaidu tikai un vienīgi uzvaru turnīrā."

Spēle ar Krieviju? "Noteikti es personīgi spēli ar Krieviju gaidu visvairāk. Kad uzzināju, ka mums grupā būs Krievija, ļoti, ļoti cerēju, ka ar krieviem mums būs atklāšanas spēle, jo tās parasti ir visapmeklētākās. Tā ka noteikti uzmanība šim mačam būs liela, un mums būs lieliska iespēja sevi pierādīt."

Treniņprocess ziemā Liepājā. "Tā kārtīgi "Liepāja" sākusi trenēties 5.janvārī, kad mēs [domāti "Liepājas pārstāvji - aut.] kā reizi aizbraucām uz U-21 izlases nometni. Plus aizbraukuši ir tie, kas pārstāv U-19 izlasi. Pirms tam decembrī mēs pulcējāmies divreiz nedēļā, uzspēlējām futbolu, trenējāmies tādā pavisam vieglā režīmā. Kārtīgā gatavošanās sākusies no 5.janvāra." Jaunas sejas treniņos "Treniņos piedalās gan Kamešs, gan Antons Jemeļins, arī vārtsargs Deniss Korneičiks, kurš kādreiz spēlēja dublieros, uz pāris treniņiem bija arī Oskars Kļava. Taču, cik sapratu, neviens no viņiem negrasās palikt."

Vai tika īpaši atzīmēta Jāņa Ikaunieka lielā pāreja uz "Metz"? "Nē, īpaši neatzīmējām. Manuprāt, viņam pašam vēl grūti aptvert, kas īsti notiek, tāpēc atzīmēt nesanāk. Tomēr, protams, prieks par viņu ir fantastisks, un arī mums pārējiem jaunajiem tā ir vēl lielāka motivācija - ja jau Jānis var, tad varbūt arī kāds no mums var "izšaut". Vai runāts ar Jāni pēc viņa aizbraukšanas? "Jā, protams, mēs esam runājuši. Viņš teica, ka līmenis, protams, ir iespaidīgs. Cik sapratu, viņš sākotnēji trenējās ar dublieriem, un viņš teica, ka arī tur nebija viens no stiprākajiem. Viņš sacīja, ka būs grūti arī tamdēļ, ka nav pieradis dzīvot bez ģimenes un arī valodas barjera... Taču, domāju, ka Jānis pieradīs pie tā visa, un viss būs kārtībā."

Raivis Vītolnieks: "Pats vispirms vēlos tikt sastāvā un ar komandu nospēlēt turnīrā pēc iespējas labāk. Pašam jānospēlē labi, lai arī uz nākamajiem turnīriem mani izsauc. U-21 izlasē puišus pazīstu, ar daudziem esmu spēlējis kopā arī citās U izlasēs. Sadraudzības kausā spēlēšu pirmo reizi, jo pagājušajā gadā, lai arī biju izsaukts, sāpēja cirksnis un nekur netiku. Taču esmu spēlējis Granatkina kausa izcīņā U-19 izlasēm - var teikt, ka pēc būtības tas ir viens un tas pats, tikai līmenis vecuma dēļ augstāks." Spēle ar Krieviju? "Tā būs īpaša ar to, ka tā būs atklāšanas spēle, daudz cilvēku būs sanākuši. Citādā ziņā nekas īpašs."

2014.gads - pirmais gads nopietnā līmenī (Virslīgā Rīgas "Daugavas" sastāvā) un sapnis par ārzemēm. "Protams, turnīru līmeņa atšķirības ir ļoti krasas - 1.līgu noteikti nevar salīdzināt ar Virslīgu. It kā pēc ranga līgas atrodas blakus, taču līmenis ir absolūti dažāds. Pagaidām par ārzemēm vēl nedomāju, vēl ir kur augt šeit, Latvijā."

Rīgas "Daugavas" starpsezona. "Es vairs neturpināšu spēlēt Rīgas "Daugavā". Zinu, ka vakar viņiem bija pirmais treniņš, skrien Mežaparkā [esot bijuši mazāk nekā 10 spēlētāji, toties ar Mantu Savenu ierindā - aut.]." Ko pats? "Ir mans viens piedāvājums pēc starta U-21 izlasē, jā, tā ir viena Virslīgas komanda, trenēšos ar to." Kāpēc tiek pamesta Rīgas "Daugava"? "Neapmierina man visa tā viņu infrastruktūra, visas tās problēmas, kas tur ir, viss pārējais..."

Ingars Sarmis Stuglis: "Man tas ir pirmais izsaukums uz U-21 izlasi - ceru tikt divdesmitniekā [izsaukti 26, uz Sanktpēterburgu dosies 20 - aut.] un braukt uz Krieviju." Cerības tikt laukumā? "Ja godīgi, es neceru uz vienpadsmitnieku, bet iziet uz maiņu es būtu priecīgs." Spēle ar Krieviju. "Varbūt tā būs īpaša spēle kā atklāšanas spēle, bet citādi īsti nē."

Par pāreju no "Mettas" uz "Skonto". "Jau sezonas laikā gribēju pamest klubu, bet sanāca tā, ka līdz pat sezonas beigām noturējos. Pēc sezonas man piedāvāja no "Spartaka" un no "Skonto", es izvēlējos "Skonto", ar kuru tagad trenējos." Kāpēc bija vēlme pamest "Mettu"? "Vienkārši vēlējos būt spēcīgākā komandā. Tas arī viss. Tamazs piezvanīja, un mēs sarunājām. Domāju, no manas puses tas ir ļoti loģisks solis." Par Andra Riherta brāļa Māra trenēšanos ar "Skonto". "No vienas puses jā - savādi, ka trenera brālis aiziet no "Mettas". Bet no otras puses viens ir treneris, otrs futbolists, un ģimeniskās saites īsti neko nemaina. Taču, ja godīgi, es arī biju pārsteigts." Vai nebūs jāsēž "Skonto" rezervē? "Es domāju, ka es spēlēšu. Esmu pilnībā pārliecināts par to."

Eduards Tīdenbergs: "Ar komandu vēlamies labi nospēlēt un sasniegt pēc iespējas labāku rezultātu. Vēlamies tikt trijniekā. Pats individuāli vēlos parādīt visas savas labākās īpašības, lai mani ievērotu, un lai es aizbrauktu no Latvijas." Spēle ar Krieviju. "Pret jebkuru komandu gatavojamies vienādi - vai tā būtu Krievija, vai Portugāle, vai kāda cita komanda. Tam, ka Latvija un Krievija politiskā līmenī konfliktē, futbola ziņā nav nekādas nozīmes. Gatavosimies un spēlēsim pret Krieviju tāpat kā pret jebkuru citu komandu." Vai Latvija pret Krieviju var spēlēt kā pirmais numurs vai vismaz līdzvērtīgi? "Diez vai varam kā pirmais numurs, taču līdzīgi , uzskatu, varam nospēlēt. Arī pretuzbrukumos varam noķert. Viss ir iespējams, tikai jāgrib spēlēt un nav jābaidās."

Treniņprocess starpsezonā Ventspilī. "Trenēties sākām jau kopš decembra sākuma. Nevarētu teikt, ka treniņi bija intensīvi - tie bija mēreni un galvenais mērķis ir "neaizmirst" bumbas izjūtu, vairāk treniņi bija tieši ar bumbu." Vai izjūti arī savu nopelnu savā pirmajā īstajā sezonā, iegūstot čempionu titulu? "Uzskatu, ka savu artavu šai čempionu titulā es arī devu. Galu galā arī iesitu izšķirošos vārtus "Spartakam". Bija gan labas spēles, gan sliktas, bet kopumā uzskatu, ka nospēlēju normāli, ja ņem vērā, ka tā bija pirmā sezona. Jaunajā sezonā no sevis gaidu vairāk - labākus rezultātus, vairāk vārtu, vairāk piespēļu, un vēlamies atkal kļūt par čempioniem." Kāpēc bija brīži, kad izkriti no pamatsastāva? "Varbūt treniņos brīžiem nenostrādāju līdz galam. Lika manīt arī trauma - tamdēļ arī brīžiem nespēlēju."

Andrejs Kiriļins: "Sākumā ceru, ka grupā nospēlēsim tikpat veiksmīgi kā pagājušajā gadā - "izgājām" no 1.vietas. Tālāk ["play-off"] ceru, ka nospēlēsim labāk nekā pagājušajā gadā. Pirms gada mazliet nepaveicās - ceram, ka šogad būs labāk. Individuāli ceru, ka spēlēšu pamatsastāvā, kaut arī to vēlas visi [līdz ar Kazačoka traumu konkurence uz centra pussarga pozīciju krasi samazinājusies - aut.]." Spēle ar Krieviju. "Protams, tā būs īpaša - atklāšanas spēle. Ceru, būs daudz skatītāju." Vai labi sākt ar Krieviju, nevis, piemēram, Kirgizstānu? "Domāju, ka tas ir labi. Uzreiz būs sevi jāpierāda, uzreiz būs iespējami augstākā motivācija."

Treniņprocess starpsezonā Jelgavā. "Sākām trenēties no 5.janvāra, un tagad jau treniņi ir intensīvi, divi treniņi dienā - visu veidu, ar bumbām, trenažieri un tā tālāk." Treneris Astafjevs "Visi treneri kaut ko iedod, taču Vitālijs bija manas pozīcijas spēlētājs, tāpēc it sevišķi var daudz ko iemācīt un iedot man. Jā, man patīk, ka tieši viņš ir manis pārstāvētā kluba treneris."

2013.gadā "Liepājas metalurgā" bija jākonkurē ar J.Ikaunieku, kurš bieži vien palika rezervē, bet tagad ticis tik tālu. "Protams, ka tas stimulē. Viņš pierādījis, ka arī no Latvijas var aizbraukt uz kādu no TOP līgām. Tas noteikti stimulē. Jānis bija perspektīvs jau no paša sākuma, tāpēc nevarētu teikt, ka šis viņa izrāviens ļoti pārsteigtu. Protams, ka arī pats ceru kādreiz tikt uz ārzemēm - cerams, ar laiku sanāks."

Vladislavs Kurakins: "Protams, gribētos spēlēt pamatsastāvā, treniņos cenšos un rādu, ko varu. Esmu uz U-21 izlasi izsaukts pirmo reizi - sākumā, protams, biju šokā [smejas]. Taču no otras puses - mērķtiecīgi tiecos uz to. Sadraudzības kauss ir labs turnīrs, pretinieces grupā, Krievija, Moldova, Kirgizstāna, arī ir labas. Uz pirmo spēli sanāks daudz skatītāju. Ja mani ieliks vārtos, vajadzēs pierādīt, ka esmu labs vārtsargs."

Vai nedrebēs ceļi, ja pirmajā spēlē pret Krieviju ieliks vārtos, un būs skatītāju spiediens un, iespējams, Krievijas izlases spiediens... "Bet ko darīt? Nāksies spēlēt. Kad spēlē, tad tribīnes nepamani - visa koncentrēšanās ir laukumam. Protams, visi atbalstīs Krieviju, taču visa koncentrēšanās būs spēlei, pievērst uzmanību kam citam nedrīkst."

Vai kluba biedrs Čižovs, kurš bijis U-21 izlases vārtsargs, deva padomus? "Neko tādu neteica. Pats esmu bijis U-19, un te ir viss tas pats. Vienīgi katram trenerim ir cita pieeja. Turklāt arī U-19 izlasē es visu gadu strādāju ar to pašu vārtsargu treneri - Aleksandru Proskurņinu. Viss ir vienādi." Ar ko atšķiras pārējie vārtsargi Vīksna un Ozols? "Ne ar ko, vienīgi viņi ir par gadu vecāki. Visādi citādi arī viņi ir cilvēki." Kazakevičs jokojot sacīja, ka visi trīs vārtsargi ir augumā nelieli. "Tas neko neietekmē. Protams, gribētos būt mazliet garākam, taču Virslīgā arī bija gari aizsargi - nekas traks, var spēlēt! Viņi ar galvu, tu ar rokām."

Treniņprocess starpsezonā Jelgavā. "Trenējamies jau no 1.decembra - vispirms bija trīs treniņi nedēļā, bet no 20.decembra jau katru dienu. Aerobika, trenažieru zāle, treniņi ar bumbu arī." Vai BFC "Daugavpils" notiek individuāli nopietns darbs arī ar vārtsargiem? "Jā, mums ir vārtsargu treneris Vjačeslavs Dusmanovs - viņš strādā ar mani un Žoru [Čižovu - aut.]. Mūsu pusē viss ir normāli." Vai klubā ar Čižovu pozitīvi sportiska konkurence? "Viss ir kārtībā, mēs draudzējamies. Jā, konkurenci var just, taču sadzīviski kontaktējamies."

Vai gaidīji, ka Virslīgā pirmajā sezonā nospēlēsi tik daudz spēļu? "Domāju, ka uzticēs man vismaz divas trīs spēles - vispirms nospēlēju ar "Ventspili" un "Jelgavu", tad bija pauze, bet tad daudz spēlēju sezonas beigās [kopā Kurakinam 14 spēles Virslīgā - aut.]. Treneris redzēja, ka varu spēlēt, un ļāva nospēlēt līdz beigām." Debija pret "Ventspili" "Spēlējām mājās, zaudējām 0:3. Atceros, ka ātri, 18.minūtē, bija pendele, pēc tam Dubra ar galvu iesita vārtus un mani pārspēja, un Jančuks realizēja izgājienu viens pret vienu [precīza atmiņa - aut.]. Protams, kaut ko arī glābu. Protams, nervus šī spēle prasīja - debija pret čempioni "Ventspili"... Atceros, ka uztraukums pazuda brīdī, kad atvairīju pirmo sitienu, ko izpildīja Žigajevs. Tad uzreiz sajutu pārliecību un pa īstam iegāju spēlē."Klubs 4, vingrošanas un veselības nodaļa K.Barona 117, Rīga, LV-1012
Ginijatuļina Elvīra Ginijatuļina ElvīraMākslas vingrošana, Spēka Triscīņa, Fitness, Bodibildings, Pilates, Ārstnieciskā vingrošana
FTA
Reģistrēties