01.07.2015. 12:05
Pēc uzbrucēja Jāņa Timmas pievienošanās VTB Vienotās Basketbola līgas klubam Sanktpēterburgas "Zenit" uzvirmoja diskusija, vai šāds solis ir pareizais Timmas karjeras attīstībā. "Aiz sānu līnijas" piedāvā savu ieskatu šajā jautājumā.

"Paldies VEF par doto iespēju pirms gada pierādīt sevi jaunā - Eirokausu un VTB basketbola līgas - līmenī. Priekš 21 gadu veca spēlētāja tā bija fantastiska iespēja un pieredze. Paldies par atbalstu kluba īpašniekiem, menedžmentam un galvenajam trenerim Koļam Mazuram. Pateicoties tam, bija daudz vieglāk adaptēties jaunajā līmenī. Bez tam VEF tika nodrošināti profesionālie, sadzīves un treniņu apstākļi atbilstoši visaugstākajiem standartiem. Novēlu VEF turpināt attīstīties un VEF komandai vienmēr būs īpaša loma manā karjerā!" pēc pievienošanās "Zenit" pateicības vārdus VEF teica Jānis Timma.

Savukārt Timmas pārstāvis, "BAA Rīga" valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Lauva skaidro Jāņa pievienošanos Pēterburgas komandai: "Izvērtējot sportiskos, basketbola, spēles laika un finansiālos aspektus, "Zenit" piedāvājums izrādījās vispievilcīgākais. Tāpat Jānim vienmēr bijusi svarīga galvenā trenera uzticēšanās un šajā aspektā ir ļoti liela pārliecība, ka "Zenit" komandā viss būs kārtībā."

Runā, ka Timmam esot bijuši ļoti daudzi piedāvājumi, bet "Zenit" variants bijis ne tikai sportiski, bet arī finansiāli ļoti pievilcīgs. Pēterburgas klubs jau sezonas gaitā vērsies pie Timmas, taču krāslavietis izturēja līniju un palika VEF komandā, kur bija viens no svarīgākajiem elementiem, līdz sezonas beigām. Jāteic, ka "Zenit" nav vienīgais klubs, kura piedāvājumu Timma sezonas gaitā noraidīja - esot bijuši arī vēl krietni skanīgāki vārdi. Līdzšinējā karjerā Timma izcēlies ar ļoti pacietīgu attīstību, ejot soli pa solim.

Iespējas aizbraukt uz ārzemēm bijušas arī iepriekš, bet Timma līdz 23 gadu vecumam izvēlējies attīstīties mājās. Iespējams, aizbraukt vajadzēja ātrāk, bet vienas pareizās receptes, kas derētu pilnīgi visiem, nav - Dāvis Bertāns, Ojārs Siliņš un Kaspars Vecvagars aizbrauca tīņu vecumā un tagad sekmīgi sākuši karjeras profesionālajā līmenī, bet Dairis Bertāns un Jānis Strēlnieks aizbrauca aptuveni Timmas pašreizējos gados un arī šobrīd sekmīgi spēlē ārvalstīs. Ja apskata Timmas soļu secību, tā šķiet loģiska: LBL2 (BS "Rīga"), LBL1 un BBL ("Barons", "Lauvas"), FIBA Izaicinājuma kauss ("Ventspils"), Eiropas kauss un VTB līga (VEF). Vai kādu no šiem soļiem varēja izlaist? Iespējams.

Kādam varbūt nepatīk, ka Timma devies uz Krieviju, taču tāda ir Latvijas sporta (un ne tikai sporta) realitāte - austrumu tirgus mums ir pieejamāks. Jānim bija varianti doties spēlēt arī uz dienvidrietumiem, bet Somijai un Igaunijai tuvā Sanktpēterburga ir ļoti eiropeiska pilsēta, kas līdz ar visiem sportiskajiem apsvērumiem varēja nospēlēt savu lomu. Ziemas gan tur mēdz būt brangākas nekā pie mums. Arī arguments par nestabilo finansiālo stāvokli līdz galam neiztur kritiku. Kur gan šodien Eiropā tu vari būt par 100% drošs, ka saņemsi visu līgumā atrunāto atalgojumu? Timma aizskrēja pēc lielā piķa? Pēdējo sezonu laikā Timma saņēma mazāk (dažos gadījums pat ievērojami mazāk) nekā līdzīga profila un vecuma spēlētāji citur Eiropā un tikai loģiski, ka kaut kādā karjeras posmā jāizmanto iespēja un zaudētais ir jāatgūst, piedevām Jānis ir sasniedzis to vecumu, kad jau jāsāk pelnīt lielā nauda.

"Zenit" ir ļoti pieklājīgs Krievijas otrā ešalona klubs, ja par pirmo ešalonu saucam CSKA, "Khimki" un "Lokomotiv Kuban". Lai gan komanda spēlē tajos pašos turnīros, kur VEF (Eiropas kauss un VTB līga), tās budžets ir aptuveni trīs reizes lielāks, kas nozīmē augstāku mērķu uzstādīšanu, kā arī lielāku spiedienu uz basketbolistiem - tātad solis uz priekšu spēlētāja attīstībā. Tai pašā laikā komandā aizvadītajā sezonā bija seši 1992. gadā vai vēlāk dzimušie, no kuriem trīs (Kulagins, Vikrovs, Komolovs) spēlēja nozīmīgu lomu, un treneris Vasilijs Karasjovs sevi darbā ar jauniem spēlētājiem jau pierādījis (2011. gada pasaules U19 bronza).

Ja VEF aizvadītajā Eiropas kausa sezonā izcīnīja vienu uzvaru desmit mačos, tad "Zenit" tika pie astoņām uzvarām 16 spēlēs un cīnījās astotdaļfinālā, kur atzina nākamās čempiones "Khimki" pārākumu (84:86, 70:89). VTB līgā rīdzinieki palika ārpus "play-off", kamēr "Zenit" ar 22 uzvarām 30 spēlēs bija ceturtā regulārajā turnīrā, spēlēja savā līmenī (uzvarēja visus, ko bija jāuzvar), un kā vienīgā no ceturtdaļfināla zaudētājām (pret Bagatska "Nizhny Novgorod") aizvadīja piecas sīvas spēles.

Lai arī Krievijā basketbola līdzjutēju kultūra nelīdzinās Dienvideiropas atmosfērai, Timma beidzot regulāri spēlēs vairāku tūkstošu līdzjutēju priekšā, un arī tā būs jauna pieredze. "Zenit" mājas spēles aizvadītajā sezonā vidēji apmeklēja gandrīz trīsarpus tūkstoši skatītāju, bet, piemēram, "Zenit" spēkošanos ar CSKA 30. novembrī klātienē noskatījās 7140 skatītāji. Pieaug psiholoģiskais spiediens ne tikai sezonas griezumā (kluba vadības uzdevumi), bet arī katrā spēlē. Arī tas ir solis uz priekšu attīstībā.

Vai no "Zenit" iespējams tikt uz NBA? Protams. Patriks Beverlijs tieši no Sanktpēterburgas (tobrīd klubu sauca "Spartak") aizbrauca uz Hjūstonas "Rockets". Tomēr nav teikts, ka NBA jātiek tieši no Pēterburgas kluba. Pēterburgā spēlējuši, pēc tam pārcēlušies uz citu klubu un tikai tad uz NBA vairāki spēlētāji - Džeimss Vaits, Pero Antičs, galu galā arī Andrejs Kiriļenko (viņš gan nav tas objektīvākais rādītājs, tie bija deviņdesmitie un Kiriļenko bija augstāka līmeņa talants).

Arī Ļubercu "Triumph", kas tehniski skaitās 'Zenit' priekšgājēja, sastāvā bez spēlētājiem, kas vēlāk spēlējuši pirmās vijoles Eirolīgas lielklubos, vairāki vēlāk karjerā tikuši arī NBA: Alans Andersons, Sergejs Karasjovs. Arī serbu centrs Nenads Krstičs izmantoja "Triumph" platformu, lai pēc neveiksmīga posma NBA no jauna atspertos lēcienam pāri okeānam. Krievija ir laba vieta, kur spert soli pretī NBA. Piemēram, Aleksejs Šveds nekad netika izvēlēts draftā, taču 24 gadu vecumā parakstīja līgumu NBA.

Tāpat Eiropā pēdējos gados ir daudz piemēru, kad spēlētājs uz NBA dodas tikai pēc tam, kad jau sasniedzis karjeras pīķi Eiropā. Mirza Teletovičs NBA debitēja 27 gadu vecumā, pie tam iepriekš nemaz nebija draftēts. Nando de Kolo uz NBA devās 25 gadu vecumā pēc sezonas Eiropas kausā ar "Valencia". Ar to visu gribu teikt - viss joprojām ir tikai paša Jāņa rokās. Iepriekšējās sezonas laikā Timma nomainīja aģentu, un tagad latvieti pārstāv spāņu "You Sports Agency", kuras paspārnē ir arī Kristaps Porziņģis un vēl 30 NBA spēlētāji. Arī tas ir solis pareizā virzienā, kamēr sapnis par NBA ir dzīvs.

"Tagad arī parādīsies, no kāda materiāla Timma ir taisīts. No viņa prasīs rezultātu kā no gatava spēlētāja, turklāt ārzemnieka, turklāt ar vienu no lielākajām algām [komandā]. Ja neaizies sezonas sākums, būs dubultspiediens. Jānovēl ar to tikt galā, tad arī NBA kļūs vēl par soli tuvāks mērķis.Ļoti svarīgi tas, kādi būs pārējie ārzemnieki komandā. Piemēram, ja komandā atkal būs [amerikāņu aizsargs Volters] Hodžs, kurš 80% laika spēlē ar bumbu, būs liels izaicinājums, jo arī Timma mīl daudz spēlēt ar bumbu un tad ir visefektīvākais. Būs interesanti."

"Timmas pāreju vērtēju ļoti pozitīvi. Pacietīgi, soli pa solim gājis uz priekšu, procesā izrādījis lojalitāti klubiem, kuros spēlējis - gan VEF, gan "Ventspils". Nav sasteidzis savus lēmumus, nav skrējis pēc pāris ekstra dolāriem. Loģisks nākamais solis sportiskajā ziņā, loģisks solis arī finansiālā plānā. "Zenit" stabilāka un, visticamāk, arī dāsnāka (neesmu gan informēts par skaitļiem) organizācija kā daudzi spāņu klubi. Var vilkt daudz paralēles viņa attīstībā ar Jāni Strēlnieku, 22-23 gadu vecumā dodas prom no Latvijas, abi Eiropas U-18 bronzas medaļas ieguvēji, attīstījušies par profesionāļiem Latvijā. Timma spēlēs pie trenera, kurš netiek viennozīmīgi vērtēts, bet varam būt droši par to, ka uzticas jaunajiem spēlētājiem. Treneris, kurš dod iespēju spēlēt, varētu pat teikt - netraucē spēlētājiem spēlēt viņu spēli. Ja paliek Volters Hodžs, Timmas spēlei tas ir liels pluss. Jānim ir vajadzīgs saspēles vadītājs, kas var iet caurgājienos un piesaistīt lielu aizsardzības uzmanību ("slasher"). Spēlētājiem svarīgi ir atrast savu vietu, lai viņa īpašibas būtu noderīgas. Izcils piemērs ir [Goldensteitas "Warriors" uzbrucējs] Dreimonds Grīns, kura specifiskie trumpji teicami papildina komandas un komandas biedru specifisko spēles stilu. Skatoties uz šī brīža "Zenit" komplektāciju, malās teicami papildina Dmitrija Kulagina un Hodža labākās īpašības (pie nosacījuma, ja abi paliek komandā)."



Čerņavskis Vladislavs Čerņavskis VladislavsDžudo, Sambo, Džiu-džitsu, Kaujas sambo, MMA
FTA
Reģistrēties