13.06.2015. 17:24
Ļoti svarīgu uzvaru Eiropas čempionāta (EČ) finālturnīra C apakšgrupas mačā sestdien izcīnīja Latvijas sieviešu basketbola valstsvienība, kas ar 67:58 Ungārijā apspēlēja Lielbritānijas izlasi. Ainara Zvirgzdiņa vadītajai komandai šī ir pirmā uzvara trijos mačos, saglabājot cerības sasniegt turnīra otro posmu.

• Basketbolistēm neveiksme EČ atklāšanas spēlē 2015. g. 11. jūnijs
  • Latvija piedzīvo sāpīgu zaudējumu un iedragā izredzes iekļūt nākamajā kārtā vakar

Rezultatīvākā spēlētāja Latvijas komandā bija Anete Šteinberga, kas izcēlās ar gūtiem 25 punktiem, 18 punktus pievienoja kapteine Gunta Baško-Melbārde, bet Anete Jēkabsone-Žogota guva 12 punktus un veica 6 rezultatīvas piespēles partnerēm.

Savukārt Lielbritānijas izlasē ar 22 punktiem atzīmējās Temitoupa Fagbenla.

Antei Jēkabsonei-Žogotai 1001 punkts Latvijas valstsvienības labā oficiālajās spēlēs - Eiropas čempionāti + olimpiskais turnīrs— Basket.lv (@basketbols) June 13, 2015

Lielbritānija pirmajā ceturtdaļā ieguva 6 punktu pārvaru (15:9), taču latvietes to spēja atspēlēt, ceturtdaļai noslēdzoties 20:20. Otrā desmitminūte aizritēja ļoti mazrezultatīvi - Latvija guva vien 6 punktus, kamēr pretinieces par punktu vairāk. Pēc pirmā puslaika ar 27:26 vadībā atradās Lielbritānija.

Trešajā ceturtdaļā pilnībā dominēja Latvijas komanda. 12 punktus guva Anete Jēkabsone-Žogota, bet ceturtdaļa tika uzvarēta ar 23:11, pirms noslēdzošajām 10 minūtēm rezultātam esot 49:38 mūsu komandas labā.

Ceturtajā ceturtdaļā Lielbritānijas basketbolistes visiem spēkiem centās lauzt cīņas gaitu, taču Latvijas izlase sekmīgi aizstāvējās un realizēja savas iespējas uzbrukumā. Ceturtdaļas vidū Lielbritānija samazināja rezultātu līdz 6 punktiem (56:49), bet apdraudēt latviešu uzvaru turpinājumā nespēja.

Līdz ar to Latvija guvusi ne tikai pirmo uzvaru šajā Eiropas čempionātā, bet arī pārtraukusi desmit neveiksmju sēriju finālturnīros, jo iepriekšējā uzvara tika gūta vēl 2011. gadā.

Neskatoties uz šo panākumu, lai sasniegtu turnīra otro posmu, Latvijai ne tikai vēlams svētdien pārspēt spēcīgo Krieviju, bet tāpat būs jācer uz labvēlīgiem iznākumiem arī citos mačos.

C apakšgrupas kopvērtējumā pašlaik bez zaudējumiem ir attiecīgi divus un vienu maču aizvadījušās Krievija un Serbija. Horvātija guvusi vienu uzvaru divos mačos, Latvijai ir viens panākums trijās cīņās, bet Lielbritānija zaudējusi abos aizvadītajos mačos.

Latvija turnīra pirmajā mačā ceturtdien ar 60:76 piekāpās Serbijas valstsvienībai, bet piektdien ar rezultātu 63:67 zaudēja traumu novājinātajai Horvātijas valstsvienībai.

Ungārijā un Rumānijā notiekošā turnīra vēl vienā C grupas mačā plkst.20 pēc Latvijas laika Serbija spēkosies ar Horvātiju.

Latvijas komandas sastāvs Eiropas čempionātam

Vārds un uzvārds Poz. Aug. Dzim. Klubs 2015
Zane Eglīte 1. 170 1984 RSU/Merks
Anete Jēkabsone-Žogota 2. 177 1983 Dinamo Kursk (RUS)
Gunta Baško-Melnbārde 2./3. 181 1980 Basket Landes (FRA)
Kitija Laksa 2./3. 184 1996 TTT Rīga
Kate Aizsila 2./3. 177 1994 RSU/Merks
Dita Liepkalne 3./4. 182 1987 Bembibre (ESP)
Dita Rozenberga 3./4. 180 1992 San Salvatore (ITA, A2)
Anete Šteinberga 4. 190 1990 Castors Brain (BEL)
Kristīne Vītola 4./5. 196 1991 Mann-Filter (ESP)
Aija Putniņa 4./5. 192 1988 San Martino (ITA)
Ieva Kūlīte 4./5. 188 1988 TTT Rīga
Zenta Meļņika 5. 196 1991 TTT Rīga

Eiropas čempionāta grupas

A (Timišoara) B (Oradea) C (Šombateli) D (Soprona)
Francija Turcija Serbija Spānija
Čehija Baltkrievija Horvātija Slovākija
Ukraina Polija Latvija Lietuva
Melnkalne Itālija Krievija Zviedrija
Rumānija Grieķija Lielbritānija Ungārija

Čempionāts risināsies trijos posmos

1) Grupas turnīrā katrai komandai 4 spēles (11.-15. jūnijs). Trīs pirmo vietu ieguvējas kvalificējas otrajam posmam, līdzi ņemot savstarpējo spēļu rezultātus, 4. un 5. vietas ieguvējas dodas mājās.

2) 2 grupas turnīri pa sešām komandām (A+B spēlēs Debrecenā, C+D Ģērā), katrai 3 spēles (17.-22. jūnijs). Četru pirmo vietu ieguvējas kvalificējas trešajam posmam, 5. un 6. vietas ieguvējas dodas mājās.

3) izslēgšanas turnīrs Budapeštā (24.-28. jūnijs): ceturtdaļfināls, pusfināls un spēles par vietām. Čempiones kvalificējas Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm, 2.-5. vietas ieguvējas - olimpiskajam kvalifikācijas turnīram.

WATCH #LATGBR (#EuroBasketWomen2015 Group C) on http://t.co/IQmORQgmOi! LiveStats: http://t.co/wSF4xObdhG pic.twitter.com/0EcCy3d1C8— FIBA (@FIBA) June 13, 2015