17.07.2016. 23:32
Spānijas U20 basketbolistes svētdien, 17. jūlijā, finālā izsēja 19 punktu pārsvaru, tomēr, pateicoties Lajas Floresas brīvmetieniem sekundi pirms pamatlaika beigām, uzvarēja Itāliju ar rezultātu 71:69 un kļuva par seškārtējām Eiropas čempionēm. A divīziju atstāja Grieķija, Slovākija un Vācija, kuru vietā nākamgad spēlēs Slovēnija, Lietuva un Ungārija.

Sākot no 2008. gada – tātad deviņas vasaras pēc kārtas – U20 čempionāta finālā spēlējušas tikai četras valstis, bet pie zelta godalgām tikušas trīs – Spānija, Krievija un Francija. Trio rēķinā pēc 2016. gada turnīra ir 14 no 15 zelta godalgām un 23 no 30 vietām finālos jeb vairākumā no 15 gadījumiem trijnieks spēlējis savā starpā.

Lielajam trijniekam pēdējos gados nopietnāko konkurenci sastādījušas itālietes, kuras finālu sasniedza 2013. un 2016. gadā. Starplaikā Itālijai arī pašu mājās nopelnīta bronza strīdīgā spēlē pret Serbiju. Čehijai abus finālus nopelnījusi nesenā zelta paaudze (sudrabs 2000, zelts 2002), bet vēl finālā spēlējušas Polija (2005), Ungārija (2006) un Serbija (2007).

Fināla pirmajās piecās minūtēs notika piecas vadības maiņas. Neatlaidīgā Zandalisini īsā laikā guva sešus punktus un izvirzīja Itāliju priekšā ar 12:14, taču drīz sekoja pavērsiens. Disciplinēti spēlējošās spānietes vairākas reizes izsita bumbu pretiniecēm un aizskrēja ātrajos uzbrukumos, bet pozicionālās situācijās iemeta vairākus tālmetienus. “Sarkanā fūrija” pabeidza desmitminūti ar 14:0 izrāvienu – 26:14!

Nākamajā ceturtdaļā spānietes guva vēl četrus bezatbildes punktus, pēc 18:0 ofensīvas panākot graujošo 30:14. Ne visas ātrās pārejas beidzās ar punktu guvumu, taču Spānijas bumbas kustība un aizsardzība bija pārāka nekā pretiniecēm. Vienā brīdī spānietes panāca 19 punktu pārsvaru (42:23), bet puslaiku pabeidza ar plus astoņpadsmit – 44:26.

Trešajā desmitminūtē spāņu pārsvars vairāk nepieauga, bet itālietes ilgu laiku netika tuvāk par 16 punktiem. Divdesmit devītajā minūtē, Zandalisini gūstot četrus punktus pēc kārtas, itālietes sāka tuvoties – 55:43. Pēc brīža Kacerika pārķēra bumbu un guva divus punktus ātrajā uzbrukumā – 55:45. Zandalisini turpināja plosīties uzbrukumā – 19 punkti trīs ceturtdaļās – tomēr pusstundas izskaņā sekmīgākas bija spānietes – 59:47.

Spānija atjaunoja 14 punktu pārsvaru (61:47), taču vairākas minūtes pēc kārtas nespēja trāpīt un sīkstās itālietes atsāka tuvošanos. Apenīnu pussalas pārstāves sameta astoņus punktus pēc kārtas, 35. minūtes izskaņā jau elpojot pretiniecēm pakausī – 61:55. Nākamās aizsardzības laikā Zandalisini pārķēra bumbu un aizskrēja ātrajā uzbrukumā – 61:57. Itālietēm pāris reižu uzbrukumā tika fiksēts nostaigāts, tomēr 115 sekundes pirms pamatlaika beigām viņas ātrajā uzbrukumā guva kārtējos divus punktus – 63:61.

Minūti un piecas sekundes pirms finālsvilpes Zandalasini no jauna pietuvināja itālietes divu punktu attālumā – 65:63. Spānijai grūtajā brīdī iniciatīvu uzņēmās Helēna Orta, pēc garāmgājiena gūstot divus punktus no groza apakšas – 67:63. Itāliešu atbildes uzbrukumā Frančeska Pana iemeta tālmetienu. Sākumā tiesneši svārstījas, taču pēc minūti ilgas apdomas grozs tika ieskaitīts – 67:66. Spāņu līdere Marija Konde Alkolado tajā pašā brīdī guva nopietnu savainojumu un bija spiesta atstāt laukumu. Atliekot nepilnām 32 sekundēm, Laja Floresa iemeta abus brīvmetienus, taču Zandalisini atbildēja ar dižāko tālmetienu spēlē – 69:69! Palika 18,6 sekundes, bumba Spānijai. Kosta pēc ilgas bumbas turēšanas izšķīrās par gājienu uz grozu. Zandalisini viņu nobloķēja un saņēma sodu. Kosta trāpīja abus metienus, atstājot 1,0 sekundi Itālijas uzbrukumam. Itālietes nogādāja bumbu Panai, kuras mestā bumba nožonglēja virs groza stīpas, tomēr krita atpakaļ laukumā.

Spānija – Itālija 71:69 (26:14, 18:12, 15:21, 12:22)Spānija: Alcolado 20, Orts 20, Flores 9, Carlos Medina 7, Lopez Tobi 5, Lo Sylla 4, Quevedo 4, Lopez Rodriguez 2, Togores Carpintero; Oma Giralt, Conde Duran, Diallo Dieng.Itālija: Zandalisini 28 (10ab), Pan 14, Costa 10, Kacerik 6, Cabrini 4, Vespignani 3, Cordola 2, Vitari 2, Porcu, Reani, Policari; Tagliamento.Tiesneši: Luis Lopes (Portugāle), Ozlem Yalman (Turcija), Luka Kardum (Horvātija).Komisārs: Carlos Machado (Portugāle).

Spānijas Basketbola federācijas prezidents Horhe Garbahosa turnīra vērtīgākās spēlētājas balvu pasniedza Itālijas līderei Sesilijai Zandalasini.

Trešdiena, 13. jūlijs, astotdaļfināliSpānija – Zviedrija 79:53Slovākija – Latvija 42:61Itālija – Bosnija 76:69Grieķija – Beļģija 58:62Vācija – Polija 47:63Krievija – Nīderlande 81:70Portugāle – Serbija 52:63Francija – Turcija 66:61

Piektdiena, 15. jūlijs, ceturtdaļfināliSpānija – Beļģija 58:51Polija – Krievija 55:68Itālija – Latvija 61:54Serbija – Francija 73:66

Sestdiena, 16. jūlijs, pusfināliBeļģija – Polija 75:40Francija – Latvija 67:59Spānija – Krievija 77:61Serbija – Itālija 60:63P

Svētdiena, 17. jūlijs, spēles par vietāmPolija – Latvija 67:72PBeļģija – Francija 70:69Krievija – Serbija 78:72Spānija – Itālija 71:69