23.07.2015. 20:01
Latvijas «SMScredit.lv Virslīgas» futbola čempionāta komanda Rīgas «Skonto» ceturtdien piedzīvoja kaunpilnu zaudējumu UEFA Eiropas līgas kvalifikācijas turnīra otrās kārtas atbildes mačā, tādējādi izstājoties no turnīra.

«Skonto» izbraukumā ar 2:9 (0:5) cieta sagrāvi pret Ungārijas klubu «Debrecen», divu spēļu summā kapitulējot ar 4:11.

Mājinieki jau pirmajā puslaikā bija sev nodrošinājuši iekļūšanu nākamajā kārtā, jo guva piecus vārtus pēc kārtas. «Skonto» pirmos vārtus ielaida dueļa septītajā minūtē, kad rezultātu atklāja Tibors Tiša, kurš ar vārtu guvumu izcēlās arī abu komandu pirmajā savstarpējā mačā Rīgā. Jau pēc piecām minūtēm pagājušās sezonas Latvijas vicečempioni ielaida vēl vienus vārtus, kad Andreju Pavlovu pārspēja Norberts Balogs.

Ar to rīdzinieku nedienas nebeidzās, jo pirmajā puslaikā vēl divus vārtus iesita Ibrahims Tibidē, bet vēl vienu reizi izcēlās Tiša.

Otrā puslaika pirmo 13 minūšu laikā «Debrecen» guva vēl trīs vārtus, panākot jau 8:0, taču pēc tam «Skonto» atbildēja ar diviem vārtu guvumiem 59. un 65.minūtē, kad izcēlās attiecīgi Vladislavs Gutkovskis un Renārs Rode. Tiesa, neilgi pēc tam «Debrecen» guva vēl vienus vārtus, jau devīto reizi raidot bumbu Pavlova sargātajos vārtos.

Desmit minūtes pirms mača beigām «Skonto» palika mazākumā, kad otro dzelteno kartīti saņēma Andrejs Kovaļovs, taču rezultāts no tā vairs neizmainījās.

Pirmā komandu tikšanās Rīgā noslēdzās ar rezultatīvu neizšķirtu 2:2. Abus vārtus rīdziniekiem šajā cīņā guva Artūrs Karašausks.

«Skonto» šīs nedēļas laikā aizvadīja vienu maču, kad Latvijas kausa astotdaļfinālā ar 4:0 apspēlēja «Komanda.lv» pirmās līgas vienību «Alberts». Savukārt «Debrecen» Ungārijas čempionātu atklāja ar uzvaru 3:2 pret šīs sezonas turnīra debitanti «Bēkēščaba 1912».

Pirmajā UEFA Eiropas līgas kvalifikācijas kārtā «Skonto» divu spēļu summā ar 4:1 pārspēja Īrijas vienību Dublinas «St Patrick's Athletic», bet «Debrecen» ar ar 3:2 pieveica Melnkalnes vienību Nikšičas «Sutjeska».

Ungāru vienībai ir vairāk nekā gadsimtu ilga vēsture, kā laikā komanda piedzīvojusi vairākas pārmaiņas tās nosaukumā.

Spēlējot Ungārijas čempionātā kopš pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem, klubs tikai pirms desmit gadiem triumfēja čempionātā, kamēr valsts kausa izcīņā tika triumfēts 1998./99.gada sezonā. Tajā pat sezonā komanda «Intertoto» kausā aizkļuva līdz priekšpēdējai kārtai, kurā ar 0:4 piekāpās poļu vienībai Hožuvas «Ruch».

Ungārijas čempionātā «Debrecen» triumfējuši septiņas reizes, valsts kausa izcīņā sešas reizes, Līgas kausa izcīņā vienu reizi, bet Superkausā piecas reizes.

Zīmīgi, ka līdz maija beigām «Debrecen» bija vienīgais klubs Eiropā, kam sezonā izdevies triumfēt četros dažādos vietēja mēroga turnīros un kausa izcīņās. Nu šis gods ungāriem jādala ar Francijas čempioni Parīzes «Saint-Germain» (PSG).

Četru «zeltu» sezonā - 2009./10.gadā - «Debrecen» sasniedza arī UEFA Čempionu līgas grupu turnīru, kur tika piedzīvoti zaudējumi visās sešās spēlēs. Savukārt nākamajā sezonā, izkrītot no UEFA Čempionu līgas kvalifikācijas ceturtās kārtas tika nopelnīta vieta UEFA Eiropas līgas grupu turnīrā, kur izdevās izcīnīt vienu uzvaru sešos mačos.

Tikmēr Jūrmalas «Spartaks» atbildes mačā Jelgavā nospēlēja neizšķirti 1:1 (0:0) ar Novi Sadas «Vojvodina» vienību no Serbijas, taču tik un tā izstājās no turnīra. Divu maču summā Serbijas komanda tomēr bija pārāka ar 4:1.

Mača pirmajā daļā lielāks pārsvars piederēja «Vojvodina» futbolistiem, jūrmalniekiem liekot aizsargāties, taču ilgu laiku rezultāts palika nemainīgs. Pirmajā puslaikā pāris labas iespējas gūt vārtus bija Novi Sadas komandas futbolistiem, kas gan palika neizmantotas.

Otrajā puslaikā spēle starp abām vienībām izlīdzinājās, arī «Spartaks» futbolistiem dodoties iekarot sāncenšu vārtus. Tiesa, tas bija bez rezultāta un, tuvojoties pamatlaika izskaņai, jau atkal liels pārsvars piederēja «Vojvodina» komandai. Cīņas izskaņā viesi pamanījās trāpīt pa vārtu stabu, bet 86.minūtē rezultāts tomēr tika atklāts, kad pēc nesaprašanās Jūrmalas vienības soda laukumā vārtus guva Šaleta Kordičs.

Jau dueļa kompensācijas laikā «Spartaks» tomēr guva goda vārtus, kad no soda laukuma izcēlās Itālijas futbolists Frančesko Vivakva.

Zīmīgi, ka šajā mačā uz Jūrmalas komandtiltiņa nebija tās galvenais treneris Romāns Piļipčuks, bet viņa pienākumus uzņēmās pieredzējušais vārtsargs Aleksandrs Koliņko. Tikmēr «Spartaka» vārtus sargāja Pāvels Davidovs.

Pirmajā komandu duelī ar 3:0 pārāki bija Serbijas komandas futbolisti, jūrmalniekiem atstājot tikai teorētiskas iespējas kvalificēties nākamajai kārtai.

«Spartaks» šīs nedēļas laikā mačus neaizvadīja, kamēr «Vojvodina» Serbijas čempionāta ievadā ar 0:4 kapitulēja Belgradas «Čukarički», neraugoties uz to, ka Novi Sadas vienības sastāvā bija teju visi spēlētāji, kuri pirms nedēļas uzveica jūrmalniekus.

Šī pāra uzvarētājs trešajā kārtā cīnīsies ar spēcīgo Itālijas klubu «Sampdoria», kas pēdējos piecus gadus nav spēlējusi Eirokausos, bet vienreiz savā pastāvēšanas vēsturē triumfējusi Čempionu līgā.

Visbeidzot kā pēdējie no Latvijas klubiem laukumā ceturtdien izies «Jelgavas» futbolisti, kas plkst.21 izbraukumā spēkosies ar Skopjes «Rabotnički» no Maķedonijas.

Pirmajā komandu tikšanās reizē jelgavnieki bija pārāki ar 1:0, spēlējot savā laukumā. Latvijas klubs uzvaru izrāva vien pamatlaika pēdējās minūtēs, kad pēc tāla Mārča Oša auta iemetiena bumbu vārtos no soda laukuma raidīja Gļebs Kļuškins.

Kā zināms, UEFA Eiropas līgas kvalifikācijas pirmajā kārtā «Jelgava» divu spēļu summā nospēlēja neizšķirti 3:3 pret Bulgārijas vienību Lovečas «Litex», taču sasniedza otro kārtu, pateicoties izbraukumā gūtajiem vārtiem. Tikmēr «Rabotnički» ar 2:1 pārspēja igauņu klubu Tallinas «Flora».

«Rabotnički» kopš dibināšanas 1937.gadā astoņas reizes triumfējuši Maķedonijas Republikas līgā, kas atradās bijušās Dienvidslāvijas futbola sistēmā, bet piecas reizes izcīnījuši šī čempionāta kausu. Kopš neatkarības atgūšanas «Rabotnički» kļuvuši par četrkārtējiem Maķedonijas čempioniem, kā arī tikpat reizes triumfējis valsts kausa izcīņā.

Aizvadītajā sezonā «Rabotnički» ar 32 spēlēs izcīnītiem 66 punktiem ieņēma otro vietu Maķedonijas čempionātā, par trim punktiem atpaliekot no turnīra uzvarētājas Skopjes «Vardar».

Pērn «Rabotnički» UEFA Čempionu līgas kvalifikācijas turnīra otrajā kārtā divu spēļu summā ar 1:2 piekāpās titulētajam Somijas klubam Helsinku HJK.

Tikmēr «Jelgava» UEFA Eiropas līgā spēlē trešo reizi vēsturē. Debijas reizē tā 2010.gadā cienīgā cīņā piekāpās Norvēģijas vienībai «Molde», bet pērn zaudēja citam norvēģu klubam Tronheimas «Rosenborg». Virslīgā šobrīd pagājušās sezonas trešā spēcīgākā vienība «Jelgava» ar 14 punktiem 11 spēlēs atrodama ceturtajā vietā, bet Maķedonijas futbola čempionāta jaunā sezona sāksies pēc divām nedēļām.

«Jelgava» uzvaras gadījumā nākamajā kārtā spēkosies ar Turcijas vienības «Trabzonspor» un Luksemburgas komandas «Differdange 03» pāra uzvarētāju. Pirmajā abu komandu cīņā uzvaru ar 1:0 savā laukumā izcīnīja «Trabzonspor».

UEFA Eiropas līgas pamatturnīram automātiski kvalificējušās jau 16 komandas, bet pārējās 16 tiks noskaidrotas četrās kvalifikācijas kārtās.

Sacensību fināls 2016.gada 18.maijā notiks Bāzelē.