14.06.2015. 21:13
Latvijas sieviešu basketbola izlase Eiropas čempionāta finālturnīra noslēdzošajā apakšgrupas duelī svētdien pēc pirmā puslaika ar 36:31 uzvar trīskārtējo zelta medaļu ieguvēju Krieviju.

Dueli tiešraidē iespējams vērot kanālā TV6.

Latvijas izlases sastāvā pēc pirmā puslaika 14 punktus guvusi Anete Jēkabsone-Žogota, bet 11 pievienojusi Aija Putniņa.

Mačs abu komandu izpildījumā iesākās līdzvērtīgi un rezultatīvi, jo pēc nedaudz vairāk nekā četrām minūtēm tablo vēstīja neizšķirtu 10:10, bet pēc tam ar punktu gūšanu izlasēm vairs neklājās tik raiti. Tomēr nedaudz vairāk kā pusminūti līdz ceturkšņa beigām Aija Putniņa realizēja otro tālmetienu pēc kārtas un panāca 20:15 par labu Latvijai, bet pēc tam viņa vēl realizēja divus soda metienus.

Otrā ceturkšņa sākumā Latvijai izdevās noturēt gana drošu vadību, jo komandas guva punktus līdzīgā ātrumā. Nedaudz vairāk kā vienu minūti līdz pirmā puslaika beigām Anete Šteinberga realizēja divus soda metienus un panāca jau +9 Latvijai (36:27). Neilgi pēc tam gan Krievijas basketbolistes četrus punktus atspēlēja, bet Jēkabsones-Žogotas tālmetiens pēdējās sekundēs nebija sekmīgs.

Kā zināms, Latvijas izlase turnīru iesāka ar diviem zaudējumiem - ceturtdien ar 60:76 piekāpās Serbijas valstsvienībai, bet piektdien ar rezultātu 63:67 zaudēja arī traumu novājinātajai Horvātijas valstsvienībai.

Savukārt sacensību trešajā mačā sestdien latvietes ar 67:58 pieveica potenciālo apakšgrupas pastarīti Lielbritāniju. Līdz ar to Latvija ne tikai guva pirmo uzvaru šajā Eiropas čempionātā, bet arī pārtrauca desmit neveiksmju sēriju finālturnīros, jo iepriekšējā uzvara tika gūta vēl 2011.gadā.

Tikmēr Krievija turnīru iesākusi ar divām pārliecinošām uzvarām - ar 83:62 uzveikta Horvātija un ar 71:40 sagrauta Lielbritānija.

Šīs grupas līderes godā ar trim panākumiem trīs spēlēs atrodas Serbija, bet divi panākumi divos mačos ir Krievijai. Pa vienam panākumam trīs mačos ir Latvijai un Horvātijai, bet Lielbritānija pagaidām cietusi tikai trīs zaudējumus.

Lai kā noslēgtos duelis ar Krieviju, latvietēm būs jācer, ka Lielbritānija pirmdien uzvarēs Horvātiju. Ja latvietes piekāpsies Krievijai, Lielbritānijas uzvara būs nepieciešama ar ne vairāk kā 14 punktu starpību.

Tiesa, situāciju turnīra tabulā vēl vairāk var sajaukt Krievijas zaudējumi Latvijai un pirmdien Serbijai.

Pirms tam svētdien Serbija ar 76:54 pieveica Lielbritāniju.

Kā zināms, Krievija bija spēlējusi sešos Eiropas čempionātu finālmačos pēc kārtas, tomēr 2013.gada finālturnīrā trijos mačos guva tikai vienu panākumu, ieņemot savas apakšgrupas pēdējo, ceturto, vietu un priekšlaicīgi noslēdzot dalību sacensībās.

Latvijas izlasei šis ir septītais Eiropas čempionāta finālturnīrs, tai skaitā sestais pēc kārtas. Līdz šim latvietēm vislabāk veicies 2007.gadā, kad komanda uzvarēja sešās spēlēs no deviņām, ierindojoties ceturtajā vietā un izcīnot ceļazīmi uz olimpisko kvalifikācijas turnīru.

Latvija ar Krieviju līdz šim tikusies astoņas reizes, gūstot tikai vienu uzvaru, kad, gatavojoties 2008.gada Pekinas olimpiskajām spēlēm, Ķīnā pieveica pretinieces ar 75:69. 2007.gadā latvietes kapitulēja pretiniecēm Eiropas čempionāta pusfinālā (36:67), bet 2009. un 2011.gadā zaudēja ceturtdaļfinālos - attiecīgi ar 64:69 (pagarinājumā) un 72:83.

Grupas divām vājākajām komandām turnīrs būs noslēdzies, bet labākās trīs vienības iekļūs otrajā posmā, kurā tiksies ar D grupas (Zviedrija, Slovākija, Lietuva, Spānija un Ungārija) trim spēcīgākajām vienībām.

Gatavojoties Eiropas čempionātam, Latvijas izlase aizvadīja 12 pārbaudes spēles, kurās guva piecus panākumus.

Zīmīgi, ka iepriekšējā finālturnīrā Latvijas izlase bija augumā mazākā komanda čempionātā, un arī šoreiz lielākās problēmas tai ir garajā galā. No 12 sastāvā iekļautajām spēlētājām piecām (Katei Aizsilai, Ditai Rozenbergai, Kristīnei Vītolai, Ievai Kūlītei un Zentai Meļņikai) šis ir pirmais Eiropas čempionāts, bet pieredzes bagātākā ar sesto finālturnīru ir Gunta Baško-Melnbārde. Zīmīgi, ka Kūlīte Eiropas čempionātos debitējusi 26 gadu vecumā.

No spēlētājām, kas startēja iepriekšējā, Latvijai neveiksmīgajā, Eiropas čempionātā, sastāvā palikušas vienīgi Kitija Laksa, Dita Liepkalne un Anete Šteinberga. Turklāt Laksa ir jaunākā Latvijas izlases spēlētāja jau otrajā finālturnīrā pēc kārtas.

Aija Putniņa atgriezusies sastāvā pēc viena finālturnīra izlaišanas traumas dēļ, bet Zane Eglīte, Anete Jēkabsone-Žogota un Baško-Melnbārde izlasē nokļuvušas pēc ilgākas pauzes.

Kā zināms, Eiropas čempionāts norisināsies līdz 28.jūnijam. Apakšgrupu turnīrā komandas sacenšas Sombathejā un Šopronā (abas - Ungārijā), Timišoarā un Oradjā (abas - Rumānijā), bet izšķirošie mači notiks tikai Ungārijā. Otrajā posmā komandas tiksies Debrecenā un Ģērā, bet cīņas par medaļām tiks aizvadītas Budapeštā.

Čempionāta uzvarētāja nodrošinās sev automātisku dalību nākamā gada Riodežaneiro vasaras olimpiskajās spēlēs, bet nākamo četru vietu ieguvējām būs iespēja sacensties Olimpiādes kvalifikācijas turnīrā.

Vēl šajā turnīrā A grupā spēlē Melnkalne, Čehija, Ukraina, Francija un Rumānija, bet B grupā savā starpā spēkojas Polija, Turcija, Itālija, Baltkrievija un Grieķija.

Izslēgšanas spēlēm kvalificēsies abu otrā posma apakšgrupu četras labākās komandas.

Eiropas spēcīgākās sieviešu basketbola komandas iepriekš Ungārijā tikušās 1950., 1964., 1983. un 1997.gadā, bet Rumānijā - 1966.gadā.

2013.gada Eiropas čempionātā par labāko komandu kļuva Spānija, kas finālmačā ar 70:69 pārspēja par galveno favorīti uzskatīto Franciju.