25.09.2016. 22:00
Pirmdien Uhaņas "Premier 5" turnīrā debitēs Anastasija Sevastova un Aļona Ostapenko, tiekoties ar attiecīgi Jūliju Putincevu un Petru Kvitovu. Abas spēlēs vienā laikā – plkst. 7:00.

Abas tenisistes pagājušajā nedēļā nospēlēja divus mačus Tokijā. Sevastova 1. kārtā apspēlēja Katerinu Bondarenko (7:6(3), 6:3) bet nākamajā mačā zaudēja pasaules trešajai raketei Garbinjei Mugurusai (3:6, 3:6). Putinceva pirmajā cīņā ar 6:3, 3:6, 7:6(7) pieveica Medisonu Kīsu, tajā mačā izglābjoties no zaudējuma, atspēlējot divas mačbumbas. Savukārt 2. kārtā pati zaudēja ar divām mačbumbām – 6:4, 3:6, 5:7 pret Magdu Lineti. Putinceva pēdējo setu zaudēja no 5:3 pārsvara un divām mačbumbām ar savu servi.

Kamēr Sevastovai šodien būs debija jaunajā Uhaņas turnīrā (tas notiek tikai trešo reizi), Putinceva šajā Ķīnas pilsētā jau ir spēlējusi, pērn nespējot pārvarēt kvalifikāciju. Tur viņai zaudējums 2. kārtā.

21 gadu vecā Putinceva ir Krievijas tenisiste, kura pārstāv Kazahstānu. Tāda kombinācija tenisā ir bieži sastopama, jo kazahi spēj vairākiem tenisa lielvalsts sportistiem piedāvāt ļoti labus finansiālos nosacījumus, lai pārstāvētu Kazahstānu. Putinceva WTA līmenī nostiprinājās tikai šogad, 2016. gada sezonu sākot ar astoņu zaudējumu sēriju WTA pamatturnīros. Janvārī "Australian Open" 1. kārtā tika gūta viena no karjeras lielākajām uzvarām, ar 1:6, 7:6(3), 6:4 pieveicot Karolīnu Vozņacki. Tas bija sākums tik lielām lietām, kādas iepriekš nebija izdevušās.

Putinceva Melburnā tika līdz 3. kārtai, nākamajā mēnesī sasniedza pusfinālu Gaosjunā, aprīlī viņai ceturtdaļfināli Čārlstonā un Rabātā, bet karjeras spožākais turnīrs bija Parīzē, kur viņa "French Open" sasniedza karjeras pirmo "Grand Slam" ceturtdaļfinālu, tajā trīs setos piekāpjoties Serēnai Viljamsai (7:5, 4:6, 6:1). Parīzē citu starpā tika uzveiktas bijušās Top 10 spēlētājas Andrea Petkoviča un Karla Svaresa Navarro. Putinceva jūnijā sasniedza savu rekordu rangā, kas ir 35. vieta. Augustā viņai bija ceturtdaļfināls Vašingtonā, bet kopš tā laika zaudējumu vairāk nekā uzvaru, iekrājot 3-6 bilanci.

Putincevas kontā ir divas Top 10 uzvaras, tiesa, tikai viena no tām pilnā spēlē – pagājušajā nedēļā Tokijā pret devīto raketi Kīsu. Putinceva 2015. gada maijā ar 5:0 uzveica tobrīd 10. vietā bijušo Andrea Petkoviču, kura kārtējā savainojuma dēļ neizturēja par vienu setu. No nozīmīgākajām uzvarām vēl var minēt Flāvijas Pennetas (#14) apspēlēšanu 2014. gadā Monreālā un V. Viljamsas (#14) uzveikšanu šogad Čārlstonā.

Tikai 1.63 metrus garā Putinceva nav pasaules spēcīgākā tenisiste, toties viņa auguma centimetru un spēka trūkumu kompensē ar lielu ātrumu un milzīgu cīņassparu. Viņas teniss ir apveltīts ar lielu dažādību. Būtībā var saskatīt vairākas līdzības ar Sevastovu. Abas tenisistes iepriekš nav sacentušās, bet nojaušams, ka Sevastovai gaidāms sarežģīts mačs, jo pretiniece spēlē līdzīgu tenisu un ir pieradusi tādiem trikiem, kādi ir Anastasijas arsenālā.

Divkārtējā Vimbldonas čempione Kvitova ir vienīgā tenisiste, ar kuru Ostapenko WTA līmenī ir tikusies vairāk par divām reizēm. Šodien abām būs jau ceturtā savstarpējā cīņa. Pirmajās trīs Ostapenko guva divus panākums un labi sāka arī pēdējo, tomēr "hat trick" noformēt nespēja jau ierasto problēmu dēļ – vāja servēšana un haotisks teniss, nekontrolējot agresīvo uzbrukumu.

Aļona Petru februārī ar 5:7, 6:2, 6:1 pieveica uz "hard" seguma Dohā, jūnijā ar 6:4, 4:6, 6:3 apspēlēja uz zālāja Birmingemā un visbeidzot augusta izskaņā Kvitovai ar 5:7, 3:6 zaudēja "US Open" turnīra 1. kārtā. Ostapenko toreiz uzvarēja cīņas pirmajos trīs geimos, kas deva dubultbreika pārsvaru. Ar pacietīgu un saturīgu tenisu nopelnītais pārsvars tika zaudēts ar paviršu un brīžiem vieglprātīgu tenisu, un Aļona no 5:3 dabūja 5:7. Lai arī 2. setā izdevās atspēlēt breiku, liegt Kvitovai uzvarēt neizdevās.

Pirmais zaudējums trīs mačos pret Kvitovu bija zīmīgs, jo tas notika "Grand Slam" turnīrā. Ostapenko vissvarīgākajās sacensībās šogad tā arī nespēja gūt nevienu uzvaru, radot pamatotas runas par netikšanu galā ar spriedzi un cerības nastām. Lai arī Dohā un Birmingemā bija nozīmīgi "Premier" turnīri, tajos Ostapenko Kvitovu spēja uzvarēt. Panākumu atslēgas veiksmīgajās cīņās bija spēle uzņemšanā, labi lasot Kvitovas serves, un arī spēja dominēt garajās izspēlēs, kas mačos pret jaudīgi spēlējošo Kvitovu nav viegli izdarāms.

Ostapenko nav spēlējusi gandrīz mēnesi – kopš 29. augusta, kad Ņujorkā piekāpās Kvitovai. Tādējādi Aļonai būs jau otrais mačs pēc kārtas pret čehu kreili. Kvitova kopš tā laika ir spēlējusi, šonedēļ aizvadot divas dažādas kvalitātes cīņas Tokijā. Tur ar 6:3, 6:3 bez grūtībām uzveikta Medisona Brengle, bet pēc tam ar 6:1, 4:6, 4:6 zaudēts Monikai Puigai. Kvitova pēdējā setā bija vadībā ar 4:2. Viņai Tokijā bija pirmais mačs jaunā trenera Vima Fisetes vadībā. Beļģis, kurš trenējis arī Kimu Klijstersu, Simonu Halepu un Viktoriju Azarenku, bija pieejams Baltkrievijas tenisistes grūtniecības dēļ.

Kvitova vienu no saviem 17 WTA tituliem izcīnījusi tieši Uhaņā. Tas notika 2014. gadā, kad šis turnīrs tika rīkots pirmoreiz. Pērn Petra šeit zaudēja savā otrajā mačā, kas bija 3. kārta, piekāpjoties Robertai Vinči. Pirmajos divos gados Kvitova turnīru varēja sākot no 2. kārtas (tādas privilēģijas ir Top 8 izliktajām tenisistēm), bet šogad Kvitovai jāspēlē jau 1. kārtā.

Kvitova vairs nav Top 10 spēlētāja un šogad nevienā turnīrā nav tikusi līdz finālam! Pēdējais fināls viņai bija pagājušā gada oktobrī "WTA Finals" turnīrā Singapūrā. Pēdējā sezona bez WTA fināliem Kvitovai bija 2010. gadā.

Gan Ostapenko, gan Sevastova pirmdien spēlēs vienā laikā, kas būs plkst. 12:00 pēc vietējā laika jeb plkst. 7:00 pēc Rīgas laika. Aļonai mačs pret Kvitovu galvenajā arēnā, bet Sevastovai tikšanās ar Putincevu pēc nozīmes ceturtajā kortā. Jāpiebilst, ka Ostapenko Uhaņā startēs arī dubultspēlēs, kur viņas pāriniece būs Halepa. Tas viņām būs pirmais turnīrs kopā, Uhaņā saņemot "wild card".

Materiālā norādītās spēlētāju reitinga vietas ir ņemtas no 19. septembra ranga. Spēļu brīdī būs izmaiņas, jo rangs līdz tam laikam būs atjaunots. Šī procedūra notiek pirmdienās, izņemot laiku, kad ir "Grand Slam" turnīri.

Jelena Ostapenko visited children's ward at the Tongji Hospital of Optics Valley this afternoon. #playtime #wuhanopen #ChildsPlay pic.twitter.com/bGOuN6pkAT— Wuhan Open (@wuhanopentennis) September 25, 2016