24.06.2015. 20:53
Serbijas un Baltkrievijas sieviešu basketbola izlases trešdien kā pirmās sasniedza Ungārijā un Rumānijā notiekošā Eiropas čempionāta pusfinālu. Tieši šīs abas komandas savā starpā tiksies arī pusfinālā.

Ceturtdaļfināla mačā Serbija ar 75:63 (18:18, 10:9, 26:11, 21:26) pieveica Turciju.

Abas komandas pirmo puslaiku aizvadīja līdzvērtīgā cīņā, taču pirmās 20 minūtes ar viena punkta pārsvaru noslēdza Serbija - 28:27. Tieši serbietes lieliski iesāka otro puslaiku, pirmo trīs minūšu laikā panākot jau desmit punktu pārsvaru (39:29). Pēcāk Serbijas basketbolistēm izdevās savu pārsvaru pat vēl vairāk palielināt, līdz vienubrīd tas sasniedza pat 17 punktus.

Tiesa, noslēdzošā ceturkšņa vidū Turcijas izlasei izdevās nedaudz atgūties un pietuvoties līdz mazāk nekā desmit punktiem, tomēr serbietes prasmīgi nosargāja savu pārsvaru un otro Eiropas čempionātu pēc kārtas sasniedza turnīra pusfinālu.

Uzvarētāju sastāvā lielisku sniegumu demonstrēja Ana Daboviča, kura pamanījās gūt 31 punktu, bet 15 pievienoja Jeļena Milovanoviča. Tikmēr Turcijai ar 25 punktiem un desmit atlēkušajām bumbām atbildēja naturalizētā amerikāniete Lara Sandersa.

Ja Turcija ceturtdaļfinālu sasniedza pārliecinoši, ar četrām uzvarām piecās spēlēs izcīnot pirmo vietu E apakšgrupā, tad serbietēm klājās grūtāk, jo viņas ar diviem panākumiem bija ceturtās F apakšgrupā.

Zīmīgi, ka šīs abas komandas savā starpā tikās iepriekšējā Eiropas čempionāta bronzas mačā, kad uzvaru ar 92:71 izcīnīja Turcija, izcīnot otro medaļu pēc kārtas.

Savukārt kā otrā pusfinālu trešdien sasniedza Baltkrievija, kas ceturtdaļfināla cīņā ar 68:66 (16:10, 17:9, 18:24, 17:23) pieveica Lietuvu.

Baltkrievija pirmajās spēles 20 minūtēs iekrāja solīdu pārsvaru, atpūtā dodoties ar 14 punktu handikapu (33:19), ko otrā puslaika sākumā izdevās palielināt arī jau līdz 19 punktiem.

Lietuvas basketbolistes gan nepadevās un pamazām sāka atstatumu deldēt, līdz divarpus minūtes līdz pamatlaika beigām pretinieču pārsvars bija vairs tikai pieci punkti (58:53). Tomēr Baltkrievija šo slideno pārsvaru prata noturēt un izcīnīt vietu starp Eiropas četrām labākajām komandām, lai gan priekšpēdējā sekundē lietuvietes realizēja tālmetienu un samazināja atstatumu vairs tikai līdz diviem punktiem.

Baltkrievijas valstsvienības labā 15 punkti un deviņas atlēkušās bumbas Anastasijai Veramejenkai. Tikmēr Lietuvas sastāvā 21 punkts Kamila Nacičkaite.

Lietuvas basketbolistes otro posmu noslēdza ar trim uzvarām piecās cīņās, kas viņām ļāva ieņemt otro vietu F apakšgrupā, bet Baltkrievija ar diviem panākumiem bija trešā E grupā.

Lietuvas izlase Eiropas čempionāta pusfinālā pēdējo reizi iekļuva 2004.gadā, bet pie medaļām tika vēl senāk - 1997.gadā, kad izdevās izcīnīt zeltu. Savukārt Baltkrievija pusfinālā spēlēja 2009.gadā, kad turnīrs notika Latvijā, bet pie medaļām šī izlase tikusi vien 2007.gadā.

Ceturtdaļfināla izspēle noslēgsies ceturtdien, kad pašreizējā Eiropas čempione Spānija tiksies ar Melnkalni, bet Francija spēkosies ar Krieviju.

Kā zināms, Latvijai Eiropas čempionāts noslēdzās, kad tā, neskatoties uz divām uzvarām, C apakšgrupā ieņēma ceturto vietu, tādējādi nekvalificējoties nākamajam sacensību posmam un zaudējot cerības cīnīties par ceļazīmi uz nākamā gada Riodežaneiro vasaras olimpiskajām spēlēm.

Čempionāta uzvarētāja nodrošinās sev automātisku dalību nākamā gada Riodežaneiro vasaras olimpiskajās spēlēs, bet nākamo četru vietu ieguvējām būs iespēja sacensties Olimpiādes kvalifikācijas turnīrā.

Eiropas čempionāts norisināsies līdz 28.jūnijam. Apakšgrupu turnīrā komandas sacentās Sombathejā un Šopronā (abas - Ungārijā), Timišoarā un Oradjā (abas - Rumānijā), bet izšķirošie mači tagad notiks tikai Ungārijā. Otrajā posmā komandas tikās Debrecenā un Ģērā, bet cīņas par medaļām tiks aizvadītas Budapeštā.

Eiropas spēcīgākās sieviešu basketbola komandas iepriekš Ungārijā tikušās 1950., 1964., 1983. un 1997.gadā, bet Rumānijā - 1966.gadā.

2013.gada Eiropas čempionātā par labāko komandu kļuva Spānija, kas finālmačā ar 70:69 pārspēja par galveno favorīti uzskatīto Franciju.