04.09.2014. 19:08
Ar Sietlas "Seahawks" un Grīnbejas "Packers" komandu maču šonakt tiks atklāta Nacionālās futbola līgas (NFL) 95. regulārā sezona. Ar kādām domām un ekspektācijām tiek sagaidīta šī sezona, kas ir galvenie favorīti un ko vispār gaidīt no šīs sezonas?

Kopš Sietlas "Seahawks" pārliecinošās uzvaras pār Denveras "Broncos", šķiet, ir pagājusi mūžība – ir aizvadīts NFL drafts, kurā izvēlēts līgas vēsturē pirmais homoseksuālais spēlētājs, daudzi spēlētāji nomainījuši klubus, gandrīz tikpat daudzi ir nokļuvuši tiesībsargājošo iestāžu redzeslokā, mūžībā ir aizgājuši vairāki līgas vēsturē nozīmīgi treneri un komandu īpašnieki, karsējmeitenes, sekojot futbolistu piemēram, ir iesūdzējušas NFL tiesā, bet atsevišķu interesentu grupa uzsāka aktīvu cīņu par Vašingtonas kluba nosaukuma maiņu.Tomēr, arī tas viss nu jau šķiet mazsvarīgi, jo tūdaļ sāksies tas, ko gaida visa amerikāņu futbola sabiedrība – 95. Nacionālās futbola līgas sezona.

Kā jau pirms katras sezonas, ikviena komanda un tās līdzjutēji vismaz klusībā cer uz nelielu brīnumu – paveikt mazliet vairāk nekā no viņiem tiek gaidīts. Tikai vieniem tas nozīmē izcīnīt vai vismaz iesaistīties cīņā par titulu, citiem – izcīnīt par kādām pāris uzvarām vairāk. Šis gads, protams, nav izņēmums un visas NFL komandas var iedalīt 4 grupās – Super Bowl pretendenti, vienības, kuras cer iesaistīties šajā cīņā, komandas, kuras pašlaik risina lokālus uzdevumus un "bezcerīgās" vienības.

Protams, ka pirmajā grupā ir iekļaujamas Sietlas "Seahawks" un Denveras "Broncos", jo šajā starpsezonā vienības nav palikušas vājākas, tieši otrādāk, abas komandas ir strādājušas pie tā, lai nostiprinātu savu vadību vai, kā tas ir Denveras gadījumā, gāztu savus pagājušā gada oponentus no troņa (kaut vai ar Demarkusa Veira nolīgšanu). Turklāt, nevar nepieminēt, ka, pretēji, Sietlas komandai, denverieši spēlē AFC konferencē, kur šosezon konkurence par pirmo vietu būs jūtami mazāka, faktiski var teikt, ka, ja viss notiks kā prognozēts, AFC čempiona tituls tiks sadalīts divu komandu cīņā, kad "Broncos" pretī stāsies Jaunanglijas "Patriots", komanda, kurai, kā saka "statuss liek" būt starp vadošajām līgas vienībā katru sezonu. Protams, var arī cerēt, ka Indianapolisas "Colts" iesaistīsies šajā cīņā, taču vispirms ir jāredz ko viņi piedāvās regulārajā sezonā, kā uzbrukuma līnija sargās Endrjū Laku un vai vienība spēs pirmajās četrās spēlēs aizstāt diskvalificēto Robertu Matisu.

Rasela Vilsona un Ričarda Šermana "Seahawks" komandai, lai arī viņi, kā atzīst daudzi NFL apskatnieki, sper platus soļus, lai izveidotu īstu NFL dinastiju, būs jāpacīnās ar krietnu bariņu pretendentu. Vispirms jau tā būs Sanfrancisko "49ers" vienība, kura pakutinās nervus Sietlai. Tiesa, lielākā problēma ir Navaro Boumena un Aldona Smita nespēlēšana, kas sezonas pirmajā pusē var sagādāt lielas galvassāpes Džimam Harbo, taču, ja izdosies šo laika posmu pārdzīvot, tad, kā norāda daži eksperti, "49ers" izslēgšanas mačos var aizkļūt tālu.

Sanfrancisko ir tuvākie pretinieki, ja tā var teikt, taču nopietnākie ir divi citi, kas vēl nesenā vēsturē paši bija NFL virsotnē un pašlaik ir vēlas tur atgriezties – Ņūorleānas "Saints" un Grīnbejas "Packers". Luiziānas komanda šajā starpsezonā atviegloja darbu Drū Brīzam, tiekot pie lieliskā debitanta Brandina Kuka, kurš, ja izveidosies laba sadarbība abu starpā, var kļūt par gada uzbrukuma debitanta balvas kandidātu. Kopumā, lai arī tikai dažās pozīcijās "Saints" ir elites līmenī, vienības kopējais vidējais līmenis ir ļoti augsts un tādu īsto vājo punktu vienībai nav, kas regulārajā sezonā, kur jāaizvada vairāki mači, ir ļoti svarīgi. Grīnbejas vienībai gan ir vājie punkti, kas vairāk saistīti ar vadošo spēlētāju traumām, taču, no otras puses, viņu rindās ir Ārons Rodžerss, kurš, apkopojot lielāko NFL atspoguļojošo mediju prognozes, ir galvenais kandidāts uz līgas MVP balvu. Šis vienkārši ir pārāk nozīmīgs faktors, lai to neņemtu vērā.

Elites komandas ir iezīmētas, bet kuras vienības ir tuvu vai par ļoti tuvu tam, lai, ja vien kāda no iepriekšminētajām vienībām paklūp sezonas laikā, tūdaļ ieņemtu viņu vietu? Var izcelt trīs – Filadelfijas "Eagles", kuru galvenais ierocis ir treneris Čips Kellijs, talantīgā Sinsinati "Bengals" un Baltimoras "Ravens", kuri, lai arī īsti nav atraduši savu spēli aizsardzībā, ir gana sīksti, lai "neatdotos".

Šīm vienībām seko virkne ar komandām, kuras īsti pašas vēl nenojauš vai pat nezina uz ko ir spējīgas un cik labi ir sagatavojušās. Šajā grupā ietilpst Kanzassitijas "Chiefs", Čikāgas "Bears", Pitsburgas "Steelers", Arizonas "Cardinals", Sandjego "Chargers", Karolīnas "Panthers", arī Detroitas "Lions" un Ņujorkas "Jets". Respektīvi, šīm komandām ir zināmas problēmas, tāpat ir arī zināmas stiprās puses. Ja izdosies atrast balansu un vājos punktus mazināt, tad šīs vienības var pacīnīties par vietu izslēgšanas mačos.

Visām pārējām komandām, vērtējot tās pēc esošās situācijas, izredžu spēlēt izslēgšanas mačos nav. Kādas no vienībām ir pārbūves procesā, kādas – lejupslīdes posmā, citas – dziļā bedrē. Piemēram, Minesotas "Vikings", Džeksonvilas "Jaguars", Klīvlendas "Browns" pašlaik, tikuši pie jauniem nākotnes saspēlniekiem, tikai veido savu, teiksim tā, identitāti. Šis ir laiks, kad viņi ļauj attīstīties jaunajiem un pārgrupēt sastāvu, lai pēc pāris sezonām pārlēktu divas klases augstāk. Nosacīti pie šīs grupas var pieskaitīt arī Vašingtonas "Redskins", taču ar piebildi, ka šī būs noteicošā sezona Robertam Grifinam, kuram, pēc savainojuma, būs jānokalibrē sava spēle un balstoties uz to vienība varēs virzīties tālāk.

Dalasas "Cowboys", Ņujorkas "Giants", Atlantas "Falcons" izskatās, ka pamazām virzās pa lejupejošu līkni. Iespējams, ka par kādu komandu šis apzīmējums ir kļūdains, taču visas trīs vienības vēl nesen bija NFL elitē vai tuvu tai, bet tagad, paredzams, cīnīsies par to, lai būtu vismaz neitrāla sezonas maču bilance.Maiami "Dolphins", Sentluisa "Rams" un Tampabejas "Buccaneers", Tenesī "Titans" – šīs komandas noteikti neko daudz šosezon neizcīnīs, bet risinās savas problēmas, lai pēc kāda laika atgrieztos vismaz kā pretendenti uz izslēgšanas mačiem. Pašlaik komandas nav savos zemākajos punktos, taču šosezon tas var notikt. Vai tas ir slikti? Ja tiks izdarīti pareizie secinājumi – tas ir dabisks komandas attīstības ceļš, kas jāpieņem.

Visbeidzot Hjūstonas "Texans" un Oklendas "Raiders"... jau uzreiz par abām komandām sākt rakstīt kaut ko sliktu, negribas, taču tā lielos vilcienos labo ziņu nav nemaz tik daudz. Uz divām komandām sanāca atrast vienu – Oklenda nolēma dot iespēju šī gada draftā izvēlētajam saspēlniekam Derekam Karam. Starp citu, neviens QB, kurš izvēlēts augstāk nav nominēts kā pirmais saspēlnieks savās komandās. Tas, droši vien, tikai parāda to, cik ļoti Kalifornijas komandā vēlas pārmaiņas. Hjūstona? Pirms gada šī komanda tika ierindota ja ne elites grupā, tad ļoti tuvu tai, sezona tika sākta ar divām uzvarām un... sekoja 14 spēļu zaudējumu sērija. "Texans" ir dziļā bedrē un, godīgi sakot, nav redzams, kad viņi no tās izrāpsies. Oklenda? Viņi šādā bedrē ir jau sen un neizskatās, ka tas viņus ļoti uztrauktu.

Pievēršoties individuālajiem sasniegumiem, var diezgan droši prognozēt, ka līgas MVP tituls tiks sadalīts trīs saspēlnieku starpā un par to cīnīsies Ārons Rodžerss, Peitons Menings un Drū Brīzs. Visdrīzāk, arī kāds no viņiem saņems labākā uzbrucēja balvu, lai gan NFL ne vienmēr MVP atzīst par labāko uzbrucēju, ļaujot par balvām papriecāties kādam citam, tāpēc šajā nominācijā konkurenci var sastādīt arī, piemēram, "Lions" pārstāvis Kelvins Džonsons vai "Vikings" nezūdošā vērtība Adrians Pītersons. Katrā gadījumā, šeit viss ir atkarīgs no tā cik iespaidīgu statistiku būs savācis kāds no viņiem (vai kāds cits), ja tas būs kāds rekords vai tuvu tam, saspēlnieki tiks pabīdīti malā.

Par sezonas labākā aizsarga balvu gan cīnīsies ļoti daudzi, jo, lai arī pašlaik NFL ir uzbrukuma futbola ēra, labi aizsargi ir zelta vērtē. To pierādīja arī Hjūstonas kluba un Dž.Dž. Vata noslēgtais 100 miljonu līgums. Futbolists tūdaļ izteicās, ka ir gatavs pierādīt, ka ir katra centa vērts, mums atliek tik gaidīt, jo ja viņš pierādīs, tad balva nonāks viņa rokās. Cits aizsargs, kurš tika pie laba līgums, Patriks Pītersons no Arizonas, arī var pretendēt uz šo balvu, turklāt tāpēc, ka "Cardinals" treneri ir apsolījuši vairāk netraucēt viņu ar dalību uzbrukuma izspēlēs. Taču tie ir tikai divi no patiesi gara saraksta. Cīņa par labākā aizsarga balvu nav tikai atsevišķa klubiņa izklaide (pretēji uzbrucējiem).

Ar labāko debitantu noteikšanu pirmssezonas prognozēs gan problēmu nebija faktiski nevienā gadījumā, jo ar lielu balsu pārsvaru labākā uzbrucēja balvu paredz "Saints" malējam uzbrucējam Brendinam Kukam, bet par labāko aizsargu visi grib redzēt drafta pirmo nomuru no Hjūstonas – Džadevonu Klauniju.

Rezumējot par gaidāmo sezonu – no vienas puses ir ļoti maza iespējamība, ka šajā sezonā notiks kādi globāli brīnumi un cīņā par titulu iesaistīsies kāda iepriekš neidentificēta komanda, no otras puses, šajā sezonā pretendentu sablīvējums ir tik liels, ka cīņa par vietu NFL avangardā būs ārkārtīgi spraiga. Līdz ar to, līdzjutējus gaida pieci mēneši fantastisku iknedēļas šovu, fantastisku izspēļu, arī skandālu, uzvaru, sāpīgu zaudējumu utt., katrā gadījumā – šī sezona atnesīs tikpat spilgtas emocijas, kā iepriekšējās.Nodens, SIA Aiviekstes 22, Rīga, LV-1019
Semenkovs Vjačeslavs Bokss, Taekvondo, Kikbokss, MMA
FTA
Reģistrēties