01.06.2016. 18:37
Šodien Bīlē (Šveice) ar divu Latvijas duetu līdzdalību sācies 2016. gada Eiropas čempionāta fināls pludmales volejbolā. Latviju 23. Eiropas meistarsacīkstēs pārstāv  Jānis Šmēdiņš pārī ar Aleksandru Samoilovu un Mārtiņš Pļaviņš duetā ar Haraldu Regžu.

Pašreizējie čempioni Šmēdiņš un Samoilovs D grupā tikās ar pieredzējušajiem norvēģiem Iveru Horemu (39 gadi) un Geiru Eitunu (36 gadi). Var teikt, ka norvēģi latviešiem ir laimīgi pretinieki, jo pēc 2:0 (21:15, 21:15) uzvaras pār Eitunu un Horemu 2013. gada pasaules tūres posmā Korjentesā (Argentīna) Šmēdiņš ar Samoilovu posmā uzvarēja, bet tā paša gada Eiropas čempionāta finālturnīrā Klāgenfurtē (Austrija) norvēģiem vispirms grupu turnīrā tika zaudēts ar 0:2 (19:21, 15:21), bet pēc tam tika gūts pārliecinošs revanšs pret šiem pašiem pretiniekiem ceturtdaļfinālā ar 2:0 (21:15, 21:13) un vēlāk mājās vestas sudraba medaļas.

Arī šodien izdevās uzvarēt, taču bez piedzīvojumiem neiztika. 1. seta sākumā latvieši nonāca iedzinēju lomā ar 1:3, taču trīs Šmēdiņa bloki un pāris māņu sitieni lika norvēģiem iet malā apspriesties – jau 15:10. Tobrīd varēja atļauties paspēlēt arī publikai, Šmēdiņam bumbu pretinieku laukuma pusē triecot pēc Samoilova piespēles lēcienā, un sets jau bija uzvarēts.

2. sets sākās ar mīnusiem – 0:2, 1:3. Eituna kļūda, servējot uzkāpjot uz līnijas un Šmēdiņa punkts pēc sliktas serves uzņemšanas Eitunam gan panāca neizšķirtu – 3:3, bet tūlīt atkal norvēģi izvirzījās vadībā ar 5:3, 7:4, 11:6, 16:11. Augļus norvēģiem nesa servju artilērijas pavēršana pret Samoilovu, bet pēc kļūdām gremdservēs latvieši pārgāja uz planieriem. Četras garākā norvēģa Eituna kļūdas gan dāvāja Latvijas duetam iespēju uzvarēt mačā jau 2. setā – 18:18, 20:20, taču norvēģis atriebās, nobloķējot Samoilovu – 22:20 Horema un Eituna labā.

3. setā atkal plusus Samoilovam ar Šmēdiņu ar savām kļūdām gādāja Eituns, un punktu 48 minūtes ilgušajam mačam ar sitienu garām Eituna blokam pielika Samoilovs – 2:1 (21:16, 20:22, 15:12).

Pašreizējiem Eiropas čempioniem vēl grupā rīt jātiekas ar turkiem Muratu Giginoglu un Volkanu Gegtepi, bet parīt – ar itāliešiem Mateo un Paolo Ingroso. Pret Turcijas pludmales volejbolistiem Samoilovam un Šmēdiņam bilance ir 4-0, pēdējo uzvaru svinot šogad pasaules tūres Siameņas posmā – 2:1 (21:23, 21:19, 15:11). Savukārt cīņās pret itāļiem latviešiem ir četras uzvaras, un vienīgais zaudējums piedzīvots... Jūrmalā, 2015. gada Masters sērijas turnīra pusfinālā. Abu duetu savstarpējā mačā ar 2:1 (19:21, 21:13, 15:9) uzvaru svinēja brāļi Ingroso.

Tikmēr Pļaviņš ar Regžu pirmajā B grupas spēlē otro reizi karjerā tikās ar francūžiem Jusefu Krū un Eduāru Roulandsonu, arī šoreiz atzīstot pretinieku pārākumu. Francūžiem tika zaudēts tikko Grand Slam posmā Maskavā – 0:2 (15:21, 21:23), un Bīlē latvieši bija tuvu revanšam.

Vispirms acīs iekrita Pļaviņa un Regžas šorti Latvijas karoga krāsās, un arī rezultāts 1. setā bija patīkams – 13:10, tomēr pēc 15:13 latvieši zaudēja piecus punktus pēc kārtas. Krū pāris reizes noķēra Regžu blokā, bet Haralds nekādi nevarēja dabūt bumbu pretinieku laukuma puses smiltīs, jo viņa māņu sitienus teicami uzlasīja Roulandsons. Sev neveiksmīgo setu Regža noslēdza ar sitienu autā – 17:21.

2. sets sākās ar Regžas nobloķētu Roulandsona uzbrukumu, pēc tam ilgāku laiku abām komandām realizējot savas iespējas uzbrukumā. Uzvaras kausus latviešu pusē nosvēra trīs rezultatīvi Regžas bloki. Savu lomu nospēlēja arī tas, ka Pļaviņš šajā setā pēdējo piespēli Regžam sāka dot ātrāk un francūži nepaspēja sakārtot rindas aizsardzībai.

3. setā divu punktu pārsvars kādai no komandām bija tikai divreiz – 2:0 latviešu labā un pašās seta beigās pēc 14:14. Pēc tam Pļaviņš sita autā, bet pie tīkla pēdējā Krū un Regžas duelī labāks bija Krū – 2:1 (21:17, 16:21, 16:14) francūžu labā.

Vēl Pļaviņam ar Regžu grupā jāspēlē ar 2013. gada pasaules čempioniem nīderlandiešiem Aleksanderu Brūveru un Robertu Mēvsenu, kā arī grieķiem Georgiosu Kocilianosu un Nikosu Zupani. Ar grieķiem Haralds ar Mārtiņu spēkus nav samērojuši, bet nīderlandiešiem zaudēts gan Puertovaljartā (Meksika) pagājušā gada oktobrī – 0:2 (18:21, 19:21), gan tikko Maskavā – 0:2 (16:21, 18:21). Abu nākamo pretinieku spēlē ar 2:0 (21:19, 21:14) pārāki bija nīderlandieši.

Lai iekļūtu izslēgšanas spēlēs, grupā jāfinišē vismaz trešajā vietā, pirmās vietas izcīnīšana ļaus sākt play-off turnīru no 2. kārtas, bet šā gada Eiropas čempioni tiks kronēti 5. jūnijā.