14.05.2015. 08:44
Čehijā notiekošajā pasaules čempionātā hokejā šodien sākas ceturtdaļfināli.

Pirmajā mačā Ostravā plkst.16.15 ASV spēkosies ar Šveices izlasi.

B apakšgrupas ietvaros triumfēja ASV, kas septiņos mačos tika pie 17 punktiem, bet Šveice A apakšgrupas septiņās cīņās tika pie desmit punktiem, no kuriem tikai viens punkts izcīnīts mačā pret Latviju.

Amerikāņi B apakšgrupas pēdējā duelī ar 5:4 pagarinājumā apspēlēja Slovākiju, tikmēr Šveice ar 1:2 cieta sakāvi pēcspēles metienu sērijā, cīnoties ar mājiniekiem čehiem.

Šveicieši ir vienīgā ceturtdaļfinālam kvalificējusies komanda, kas pēdējā pasaules čempionātā Minskā neiekļuva labāko astoņu komandu starpā, bet gan turnīru noslēdza desmitajā vietā.

Tāpat Šveice no visām ceturtdaļfināla dalībniecēm guvusi vismazāk vārtus apakšgrupu turnīrā - 12, būdama arī vājākā komanda metienu realizācijā visu čempionāta dalībnieču vidū.

Tikmēr otrajā ceturtdaļfinālā Prāgā plkst.17.15 cīnīsies Kanādas un Baltkrievijas izlases. Spēli tiešraidē pārraidīs kanāli TV3, «Viasat Sport Baltic» (VSB) un virszemes bezmaksas kanāls OTV.

Kanāda šī pasaules čempionāta A apakšgrupā bija labākā komanda, kas septiņās spēlēs tika pie maksimāli iespējamā 21 punkta. Tikmēr Baltkrievija jau otro gadu pēc kārtas kvalificējas ceturtdaļfinālam, šī gada B apakšgrupā septiņās spēlēs iekrājot 14 punktus un ierindojoties ceturtajā pozīcijā.

Apakšgrupas pēdējā mačā Kanāda ar 10:1 sagrāva Šveici, bet Baltkrievija ar 3:2 pieveica Norvēģiju, nodrošinot vietu ceturtdaļfinālā.

Divi kanādieši ir četru rezultatīvāko spēlētāju vidū šajā čempionātā. Pa četriem gūtiem vārtiem un septiņām rezultatīvām piespēlēm ir Džeisonam Specam un Metam Dušeinam.

Apakšgrupu turnīrā Kanāda izcēlās ar apbrīnojamu rezultativitāti, septiņās cīņās gūstot 49 vārtus, caurmērā vienā mačā izdarot septiņus precīzus metienus.

Trešajā šīs kārtas mačā Ostravā plkst.20.15 pašreizējie pasaules čempioni Krievijas hokejisti, kurus trenē Oļegs Znaroks un Harijs Vītoliņš, spēlēs pret spēcīgajiem zviedriem. Spēli tiešraidē pārraidīs kanāls TV5.

Zviedrijas valstsvienība A apakšgrupā palika otrajā vietā, septiņās cīņās iekrājot 16 punktus, bet Krievijas hokejisti B apakšgrupā tika pie 15 punktiem, kas tai deva trešo vietu.

Krievijas izlase pēdējā mačā ar 2:3 pēcspēles metienu sērijā piekāpās somiem, savukārt zviedri ir vienīgā ceturtdaļfinālam kvalificējusies komanda, kas pēdējo apakšgrupu maču aizvadīja pirmdien, kad 4:2 pieveica francūžus. Pārējās komandas savas pēdējās apakšgrupu cīņas aizvadīja otrdien.

Krievijas izlases sastāvā spēlē viens no rezultatīvākajiem spēlētājiem šajā čempionātā Jevgēņijs Dadonovs, kurš septiņās cīņās guvis četrus vārtus un veicis septiņas rezultatīvas piespēles. Tiesa tāda pati statistika ir arī zviedram Oliveram Ēkmanam-Lāšonam, kurš ir turnīra rezultatīvākais aizsargs.

Savukārt pēdējā ceturtdaļfinālā Prāgā plkst.21.15 sāksies mačs starp mājiniekiem čehiem un Somijas valstsvienību. Spēli tiešraidē pārraidīs kanāls «Viasat Sport Baltic» (VSB).

Čehija ar izcīnītajiem 15 punktiem A apakšgrupā ierindojās trešajā vietā, tikmēr somi iekrāja par vienu punktu vairāk un B apakšgrupā bija otrā labākā komanda.

Abas komandas pasaules čempionāta apakšgrupu pēdējos mačus noslēdza ar uzvarām pēcspēles metienu sērijās. Čehijas hokejisti A apakšgrupas noslēdzošajā mačā pēcspēles metienu sērijā ar 2:1 pārspēja Šveici. Tikmēr somi pēcspēles metienu sērijā ar 3:2 pārspēja Krieviju.

Somijas izlases sastāvā lielisku turnīru aizvada tās vārtsargs Peka Rinne, kurš trijās no sešām apakšgrupu cīņām palika nepārspēts. Tāpat somu vārtsargam izdevās uzstādīt jaunu čempionāta rekordu, neielaižot ripu savos vārtos 237 minūtes un piecas sekundes.

Pusfinālu izspēle norisināsies sestdien, bet pasaules čempionāts noslēgsies svētdien, kad izlases sadalīs medaļas.

Kā zināms, pasaules čempionāta ceturtdaļfinālu nesasniedza Latvijas izlase. Turklāt, Latvijas hokejistiem bija jācīnās par vietas saglabāšanu augstākajā divīzijā. Lai gan izšķirošajā cīņā pret Francijas valstsvienību pēcspēles metienu sērijā tika piedzīvots zaudējums ar 2:3, ar iegūtu punktu pietika, lai saglabātu vietu pasaules hokeja elitē.

Pasaules čempionāts pēc 11 gadu pārtraukuma atgriezies Čehijā. 2004.gadā turnīrā, kas arī norisinājās Prāgā un Ostravā, triumfēja Kanādas hokejisti, kuri finālmačā ar 5:3 pārspēja zviedrus.

Latvijas valstsvienība spēcīgāko izlašu sabiedrībā startēja jau 19.gadu pēc kārtas.

Starptautiskās Hokeja federācijas (IIHF) rangā pašlaik pirmās astoņas vietas ieņem Zviedrija, Somija, Krievija, Kanāda, ASV, Čehija, Šveice un Slovākija, bet Latvija atrodas devītajā pozīcijā. Savukārt uzreiz aiz Latvijas seko Norvēģija, Baltkrievija un Francija.

Šajā čempionātā tiesā 16 galvenie tiesneši un 16 līnijtiesneši. Visvairāk soģi ir no Zviedrijas un Čehijas - pa pieciem no katras valsts. Uz pasaules čempionātu devies arī igauņu līnijtiesnesis Antons Semjonovs.

Starp tiesnešiem iekļauts arī bēdīgi slavenais čehu arbitrs Vladimirs Šindlers, kurš Latvijas hokejistiem labā atmiņā palicis no 2005.gada pasaules čempionāta, kad Latvijas valstsvienība ar rezultātu 1:3 zaudēja ASV izlasei. Toreiz Šindlers spēles laikā neieskaitīja divus Latvijas izlases gūtos vārtus, lai gan ripa pusotras minūtes laikā divas reizes acīmredzami šķērsoja vārtu līniju.