06.07.2016. 23:52
Portugāles futbola izlase Eiropas čempionāta pusfinālā trešdien ar 2:0 (0:0) pārspēja pārsteidzošo debitanti Velsu, izcīnot turnīrā pirmo uzvaru pamatlaikā un iekļūstot finālā, kur spēkosies ar Francijas un Vācijas dueļa spēcīgāko valstsvienību.

Portugāles izlases labā vārtus guva valstsvienības superzvaigzne Krištianu Ronaldu un Nani.

Ronaldu šie bija devītie vārti Eiropas čempionāta finālturnīrā, līdz ar to viņš panāca francūzi Mišelu Platinī finālturnīru rezultatīvāko spēlētāju sarakstā.

Pirmā puslaika sākumā bumbu vairāk kontrolēja portugāļi, kuriem turklāt bija vairākas iespējas izpildīt brīvsitienus, taču pirmajās 15 minūtēs uzbrukumi ar bīstamiem sitieniem nenoslēdzās, līdz Žuāu Māriu noripināja bumbu gar Velsas vārtu stūri. Turpinājumā pēc stūra sitiena bumbu soda laukumā saņēma Garets Beils, taču viņa raidījums lidoja krietni pāri vārtiem. Arī nākamajās minūtēs portugāļi izjuta Beila klātbūtni laukumā, bet neviens no viņa centieniem uzlauzt Portugāles cietoksni nebija sekmīgs.

Pēc puslaika vidus pierimās arī velsiešu uzbrukumi, taču arī Portugāle nespēja panākt savu, līdz ar to uz pārtraukumā komandas devās ar rezultātu 0:0 uz tablo. Tomēr otrajā puslaikā līdz pirmajiem gūtajiem vārtiem bija jāgaida vien nepilnas piecas minūtes. Pēc centrējuma soda laukumā virs velsiešu aizsargiem iznira atlētiskais Ronaldu, kurš ar galvu raidīja bumbu zem vārtu pārliktņa, atklājot dueļa rezultātu. Nedaudz vēlāk pie brīvsitiena tika Beils, bet viņa raidīto bumbu ārpus soda laukuma izsita Ruī Patrīsiu. Pēc dažām minūtēm portugāļi guva jau otros vārtus, jo nepiesegts vārtu priekšā bija Nani, kurš sodīja velsiešus par viņu paviršību aizsardzībā.

Desmit minūtes vēlāk izmisīgi uz Portugāles soda laukuma tiecās Beils, taču viņa centieni tika neitralizēti. Turpretī otrā laukuma galā Ronaldu tika pie iespējas izpildīt brīvsitienu, bet viņa sistā bumba lidoja nedaudz pāri vārtiem. Puslaika vidū velsiešu vārtsargs Veins Henesijs atsita bumbu tieši pretī Māriu, bet portugāļa sitiens bija garām vārtiem. Nedaudz vēlāk 13 minūtes pirms pamatlaika beigām Danilu Pereira varēja panākt jau 3:0, tomēr Henesijs apturēja bumbu nedaudz pirms vārtu līnijas. Pēc dažām minūtēm jau Beilam padevās spēcīgs tālsitiens, bet Patrīsiu bija savā vietā un raidījumu bloķēja. Velsa tā arī nespēja atspēlēties, bet uzvaru svinēja Portugāle, kas lepni iesoļoja Eiropas čempionāta finālā.

Pusfināla cīņā Velsai nevarēja palīdzēt aktīvais pussargs Ārons Remzijs, kā arī aizsargs Bens Deiviss, kuri divu brīdinājumu dēļ bija spiesti šo maču izlaist. Tikmēr Portugālei nepalīdzēja pussargs Viljams Karvaļu, kuram jāizlaiž spēle pēc diviem brīdinājumiem, savukārt muskuļa traumas dēļ, nespēlēja centra aizsargs Pepe.

Velsas izlase šajā čempionātā ir pārsteigusi daudzus futbola speciālistus, ar savu līderi Geretu Beilu priekšgalā demonstrējot teicamu sniegumu. Apakšgrupu turnīrā Velsa daudziem par pārsteigumu ieņēma pirmo vietu B grupā, jo vispirms ar 2:1 uzvarēja Slovākiju, pēc tam ar 1:2 zaudēja Anglijai, bet pēdējā mačā ļoti pārliecinoši ar 3:0 pārspēja Krieviju.

Savukārt izslēgšanas spēlēs Velsa, kurai šis ir debijas Eiropas čempionāta finālturnīrs, astotdaļfinālā ar 1:0 uzvarēja Ziemeļīriju, bet ceturtdaļfinālā skaistā cīņā ar 3:1 pārspēja Beļģiju.

Komandas līderis ir Beils, kurš čempionātā guva trīs vārtus, savukārt divi precīzi sitieni bija Hala Robsona-Kanu rēķinā, kurš aizvadītajā sezonā bija Latvijas futbolista Denisa Rakela komandas biedrs angļu pēc spēka otrās līgas klubā "Reading".

Tikmēr Portugāles izlase ar savu līderi Krištianu Ronaldu sastāvā turnīru ir aizvadījusi pieticīgāk, taču tas nav liedzis tikt pusfinālā. Portugāļi apakšgrupu kārtā visus trīs mačus nospēlēja neizšķirti - 1:1 ar Islandi, 0:0 ar Austriju un 3:3 ar Ungāriju, piedevām pret ungāriem nācās trīs reizes atspēlēties. F apakšgrupas noslēgumā Portugāle ieņēma trešo vietu, taču tika izslēgšanas spēlēs kā viena no četrām labākajām trešo vietu ieguvējām.

Astotdaļfinālā Portugāle ar 1:0 pagarinājumā uzvarēja Horvātiju, kamēr ceturtdaļfinālā viņi tikai pēcspēles sitienos pārspēja Poliju. Spēles pamatlaiks un papildlaiks noslēdzās neizšķirti 1:1, bet "pendelēs" portugāļi uzvarēja ar 5:3.

Līdz šim Velsas un Portugāles izlases sastāvā starpā bija tikušās trīs reizes, taču šī bija pirmā spēle oficiālos turnīros, jo iepriekšējie mači bija pārbaudes cīņas. Iepriekšējo reizi abas izlases spēlēja 2000.gadā, kad ar 3:0 uzvarēja Portugāle.

Velsa Eiropas čempionāta finālturnīru sasniedza pirmo reizi savā vēsturē, turklāt arī Pasaules kausā līdz šim piedalījusies tikai reizi, 1958.gadā aizkļūstot līdz ceturtdaļfinālam, tāpēc šis turnīrs Krisa Kolmena trenētajai komandai ir vēsturisks sasniegums.

Portugāle iepriekš piedalījusies sešos Eiropas čempionātos, turklāt allaž izkļuva no apakšgrupas, ko paveica arī šoreiz. Lielākais panākums tika gūts 2004.gadā, kad savās mājās tika zaudēts finālā Grieķijai, bet 1984., 2000. un 2012.gadā neveiksme ciesta pusfinālā. Pirms četriem gadiem cīņā par vietu pusfinālā portugāļi pamatlaikā un papildlaikā nospēlēja neizšķirti 0:0 ar nākamajiem Eiropas čempioniem spāņiem, tomēr 11 metru sitienos zaudēja ar 2:4.

Otra pusfināla spēle tiks aizvadīta ceturtdien, kad Marseļā turnīra saimniece Francija mērosies spēkiem ar pašreizējo pasaules čempioni Vāciju.

Eiropas čempionāta finālturnīrā 24 komandas bija sadalītas sešās apakšgrupās pa četrām katrā. Izslēgšanas turnīra pirmajai kārtai jeb astotdaļfinālam automātiski kvalificējās divas labākās izlases, kā arī tajā iekļuva četras labākās trešo vietu ieguvējas.

Šajā Eiropas čempionātā kopumā tiks aizvadīta 51 spēle, kamēr pirms četriem gadiem, kad turnīrā piedalījās vēl 16 izlases, bija jānospēlē 31 mačs.

Eiropas čempionātā spēles norisinās desmit stadionos - Parīzē, Sendenī, Marseļā, Lionā, Lillē, Nicā, Tulūzā, Bordo, Sentetjēnā un Lansā. Mačs par zeltu notiks Francijas nacionālajā stadionā, kas atrodas Sendenī piepilsētā un kas var uzņemt nedaudz vairāk kā 81 000 cilvēku. Šajā arēnā norisinājās arī 1998.gada Pasaules kausa fināls, kad tieši Francija ar 3:0 pārspēja Brazīliju. "Stade de France" ir lielākais turnīra stadions, kamēr vēl virs 50 000 spējīgas uzņemt arēnas Marseļā (67 394), Lionā (59 286) un Lillē (50 186).

Visas Eiropas čempionāta finālturnīra spēles pārraida LTV7, turklāt 45 no 51 spēles iespējams vērot tiešraidē.

Portugāles izlases sastāvs - Ruī Patrīsiu, Sedriks Suarešs, Brunu Alvešs, Žuzē Fonte, Rafaels Gerreiru, Renatu Sanšešs (Andrē Gomešs, 74.min.), Danilu Pereira, Adrjēns Silva (Žuāu Moutiņu, 79.min.), Žuāu Māriu, Krištianu Ronaldu, Nani (Rikardu Kvarežma, 86.min.)

Velsas izlases sastāvs - Veins Henesijs, Džeimss Česters, Ešlijs Viljamss, Džeimss Kolinss (Džonatans Viljamss, 66.min.), Kriss Ganters, Endijs Kings, Džo Elens, Džo Ledlijs (Sems Vouks, 58.min.), Nīls Teilors, Gerets Beils, Hals Robsons-Kanu (Simons Čērčs, 63.min.).