27.05.2013. 22:18
Trešo gadu pēc kārtas par Latvijas Basketbola līgas (LBL) čempionvienību pirmdien kļuva Rīgas VEF komanda, kas finālsērijas piektajā spēlē ar rezultātu 100:81 uzveica BK «Ventspils». Sērijā līdz četrām VEF triumfēja ar rezultātu 4-1. Par LBL finālsērijas vērtīgāko spēlētāju atzina VEF saspēles vadītāju Ērlu Roulendu.

Uzvarētāju labā 19 punktus guva amerikānis Viljams Denjelss, 18 punkti Daira Bertāna kontā, bet pa 16 punktiem iekrāja Kristaps Janičenoks un amerikānis Ērls Roulends.

Tieši Roulends saņēma balvu kā LBL finālsērijas vērtīgākais spēlētājs.

Savukārt «Ventspils» rindās ar 15 gūtiem punktiem izcēlās vēl viens amerikānis Folerins Kempbels, bet par punktu mazāk iekrāja Artūrs Bērziņš.

Spēli veiksmīgāk iesāka «VEF Rīga» komanda, sekmīgi darbojoties uzbrukumā. Trīs minūšu laikā mājinieki panāca 10:4 savā labā, bet vēl pēc trim minūtēm rezultāts bija 18:10 «VEF Rīga» labā. Ceturtdaļas pēdējās trīs minūtes komandas aizvadīja ļoti rezultatīvi - rīdzinieki iesākumā panāca 13 punktu pārsvaru, bet pirmo cīņas ceturksni noslēdza ar desmit punktu handikapu (33:23).

Otrās ceturtdaļas ievadā «VEF Rīga» turpināja demonstrēt izcilu metienu precizitāti, līdera pienākumus uzņemoties Janičenokam. Minūtes laikā rīdzinieki panāca 38:23 savā labā, bet ceturtdaļas vidū čempioni atradās vadībā ar 42:29.

Rezultāta starpību līdz desmit punktu atzīmei ventspilnieki pēc ilgāka pārtraukuma samazināja trīs ar pusi minūtes pirms puslaika beigām, taču laukuma saimnieku apskaužamā precizitāte no tālmetienu līnijas (precīzi septiņi no 12 metieniem) neļāva viesiem atspēlēties. Ar vēl vienu precīzu tālmetienu «VEF Rīga» priekšpēdējā puslaika minūtē panāca 52:36 sev par labu, bet līdz atpūtai «Ventspils» vienība prata pietuvoties līdz desmit punktu atzīmei - 52:42.

Trešo ceturtdaļu «Ventspils» komanda sāka veiksmīgi, uzturot intrigu un pietuvojoties līdz sešu punktu atstatumam, taču tad «VEF Rīga» guva astoņus punktus pēc kārtas, tostarp realizēja kārtējos divus trīspunktu metienus.

Viesi neveiksmju joslu turpināja ar noteikumu pārkāpumu un papildus tehnisko piezīmi, kas ļāva rīdziniekiem ceturtdaļas vidū panākt 66:48 savā labā. Pateicoties ļoti ātri sasniegtajai piezīmju normai, viesiem izdevās apturēt mājinieku izrāvienu, tomēr tuvāk par 17 atstatumu «Ventspils» netika.

Vēl viens teicams nogrieznis «VEF Rīga» komandai padevās ceturtdaļas beigu daļā, kad pirmo reizi cīņā laukuma saimnieku pārsvars pārsniedza 20 punktus - 77:56. Pārsvaru ventspilniekiem nedaudz izdevās samazināt pēdējā ceturtdaļas minūtē, noslēdzošo ceturtdaļu sagaidot ar 16 punktu deficītu (79:63).

Ceturtajā ceturtdaļā laukuma saimnieki piekopa piesardzīgu spēles stilu, pēc piecām nospēlētām minūtēm esot vadībā ar 90:74, bet brīdi vēlāk pārsvaram pievienojot vēl trīs punktus. «Ventspils» komanda brīnumu nespēja paveikt, un pēc šiem notikumiem cīņa par uzvaru vairs nenorisinājās.

Abas komandas LBL finālā sacentās trešo gadu pēc kārtas.

Pirmajā mačā Saldū uzvaru ar 86:84 izrāva «Ventspils» basketbolisti, bet nākamajās trīs spēlēs panākumu svinēja Rīgas VEF. Otrajā mačā Ventspilī Ramūna Butauta vadītā vienība uzvarēja pārliecinoši ar 69:42, trešajā spēlē Saldū ar 74:72 un sestdien Ventspilī ar rezultātu 78:69.

No 11 spēlētāju Rīgas VEF pamatkodola vismaz viens LBL čempiona titulus ir sešiem spēlētājiem. Pa trīs reizēm par LBL čempioniem kļuvuši Dairis Bertāns un Kaspars Bērziņš, divi zelti ir Kristapam Janičenokam un Gatim Jahovičam, bet pa vienam titulam ir Donātam Zavackam un Antanam Kavaļauskam.

VEF galvenais treneris Ramūns Butauts ir trīskārtējs LBL čempions un ir vienīgais ārzemju treneris, kam izdevies aizvest savu komandu līdz Latvijas čempionu titulam.

Reklāma No finālsērijas dalībniekiem pretinieku komandās spēlējuši vairāki spēlētāji. Sandis Valters, Mārtiņš Laksa un Ronalds Zaķis savulaik bijuši «VEF Rīga» spēlētāji, bet no «VEF Rīga» sastāva «Ventspils» komandas rindās spēlējis Dairis Bertāns, Lauris Blaus un Artūrs Strēlnieks.

2013.gada LBL fināla komandu treneriem katram ir pa trīs LBL čempionu tituliem. Ramūns Butauts trīs reizes kļuvis par čempionu kā treneris, bet Roberts Štelmahers - trīs reizes kā spēlētājs.

Pagājušā gada LBL finālsērijā Rīgas VEF pieveica «Ventspili» ar rezultātu 4-1.