18.08.2016. 13:20
Rio palikušas astoņas basketbola spēles. Pusfināli sievietēm sāksies ceturtdien, 18. augustā, plkst. 21:00, savukārt vīriešiem 19. augustā plkst. 21:30. Medaļu spēles paredzētas attiecīgi sestdien un svētdien.

ASV, Serbija un Spānija pusfinālos būs pārstāvētas ar divām komandām katra. Sieviešu turnīrā trīs no četrām ceturtdaļfināla spēlēm beidzās ar 2, 2 un 5 punktu starpību, kamēr vīriešiem pirmajās trīs cīņās tika reģistrētas sagrāves ar 26, 25 un 27 punktu pārsvaru.

Spānija – Serbija plkst. 21:00Abas komandas pusfinālā spēlēs pirmo reizi. Spānietēm Rio ir ceturtais Olimpiskais starts – līdz šim bijušas piektās vietas 1992. gadā Barselonā un 2008. gadā Pekinā, kā arī sestā vieta 2008. gadā Atēnās. Ceturtdaļfinālā pret Turciju spānietes galotnē veica 12:2 izrāvienu un, pateicoties Annas Krusas metienam pēdējā sekundē, uzvarēja pretinieces ar 64:62.

Serbijas priekšteces Dienvidslāvijas rēķinā ir bronza 1980. gadā Maskavā, sudrabs 1988. gadā Seulā un dalīta piektā vieta 1984. gadā Losandželosā. Serbietes turnīru sāka ar trīs zaudējumiem pēc kārtas, ierindojās ceturtajā vietā grupā, taču ceturtdaļfinālā uzvarēja favorīti Austrāliju ar 73:71.

Finālā otro reizi pēc kārtas spēlēs vismaz viena Eiropas komanda. No 1996. līdz 2008. gadam ASV kompāniju finālā sastādīja Brazīlija (1x) un Austrālija (3x), savukārt 2012. gadā Dienvidu puslodes komandas izšķirošajā cīņā nomainīja Francija. Pirms tam finālā divreiz spēlējusi Padomju Savienība ar Uļjanu Semjonovu sastāvā (1976, 1980), pa vienai reizei Bulgārija (1980), Dienvidslāvija (1988) un NVS (1992).

Francija – ASV plkst. 01:00Londonas fināla atkārtojums. Pirms četriem gadiem amerikānietes izšķirošajā cīņā dominēja, sakaujot pretinieces ar rezultātu 86:50. ASV sastāvā ir deviņas Londonas zelta īpašnieces – Veilena, Ogastus, Bērda, Mūra, Makotrija, Kečingsa, Taurasi, Folsa un Čārlza, bet ierindā nav Kendisa Pārkere, kura pret francūzietēm guva 21 punktu un izcīnīja 11 atlēkušās bumbas.

Francijai ir iespēja kļūt par otro Eiropas komandu vēsturē – pēc Padomju Savienības – kura finālā iekļuvusi divas reizes pēc kārtas. Francūzietes 2000. gadā Sidnejā izcīnīja piekto vietu aiz ASV, Austrālijas, Brazīlijas un Korejas, bet 2012. gadā Londonā no jauna kļuva par labāko Eiropas komandu.

ASV basketbolistes, sākot no 1992. gada, uzvarējušas 47 spēlēs pēc kārtas. Amerikāņu rēķinā ir septiņas zelta, viena sudraba un viena bronzas godalga. ASV pusfinālā spēlēs devīto reizi pēc kārtas un mēģinās nodrošināt sesto nepārtraukto finālu.

Otrdiena, 16. augusts, ceturtdaļfināliAustrālija – Serbija 71:73Spānija – Turcija 64:62ASV – Japāna 110:64Francija – Kanāda 68:63

Ceturtdiena, 18. augusts, pusfināli21:00 Spānija – Serbija01:00 Francija – ASV (LTV7 plkst. 01:00, ieraksts plkst. 08:30)

Sestdiena, 20. augusts17:30 Spēle par trešo vietu (LTV7)21:30 Fināls (LTV7; VSB ieraksts plkst. 08:50)

Spānija – ASV piektdien plkst. 21:30Vēl viens Londonas fināla atkārtojums. Spānija pusfinālā spēlēs piekto reizi. Pirmajā piegājienā 1980. gadā Maskavā spāņi ieņēma ceturto vietu aiz Dienvidslāvijas, Itālijas un Padomju Savienības. Nākamajās trīs reizēs – 1984. gadā Losandželosā, 2008. gadā Pekinā un 2012. gadā Londonā – Spānija sasniedza finālu, izšķirošajā cīņā vienmēr piekāpjoties ASV basketbolistiem.

Spāņi vēlas kļūt par trešo komandu aiz ASV un Padomju Savienības, kura trīs reizes pēc kārtas sasniegusi finālu. Viņu bilance pret amerikāņiem ir 0-11. Sešās reizēs, ieskaitot pēdējās piecas cīņas, amerikāņi Spānijas grozos sametuši 100 vai vairāk punktus, bet Pekinā (107:118) un Londonā (100:107) arī spāņi sasnieguši trīsciparu skaitli.

Gadu pēc zaudējuma “Sapņu komandai 1935”, spāņiem vajadzēja ierasties Berlīnē, lai pirmajā spēlē tiktos ar ASV. Tas nenotika, jo vasarā Spānijā sākās pilsoņu karš. Spāņi saņēma tehnisko zaudējumu 0:2, savukārt amerikāņi sāka 62 uzvaru sēriju, kura turpinājās līdz 1972. gadam Minhenē. Interesanti, ka otrajā spēlē ASV pieveica Igauniju ar 52:28, kura amerikāņu 2016. gada katalogā norādīta...kā toreizējā Eiropas čempione.

Pirmā reālā spāņu un amerikāņu tikšanās notika 1968. gadā Mehiko. ASV turnīra atklāšanas spēlē bija pārāka ar 81:46. Nākamās divas cīņas notika Losandželosā. Grupas turnīrā amerikāņi pieveica sāncenšus ar 101:68, bet finālā sagrāva ar 96:65. Seulā spāņi atklāšanās spēlē tika sakauti ar 97:53, bet 1992. gadā Barselonā izjuta “Sapņu komandas” spēku – 122:81.

Austrālija – Serbija plkst. 01:00Serbijas priekštece Dienvidslāvija bija trešā titulētākā komanda aiz ASV un Padomju Savienības. Dienvidslāvi 1980. gadā Maskavā, nespēlējot amerikāņiem, izcīnīja zeltu. Vēl četras reizes piedzīvots zaudējums finālā – 1968. gadā Mehiko, 1976. gadā Monreālā, 1988. gadā Seulā un 1996. gadā Atlantā.

Pasaules vicečempione Serbija zem sava karoga startē pirmo reizi. Serbi ir vienīgie pusfinālisti, kuri Rio nokļuva, uzvarot kvalifikācijas turnīrā. Grupas turnīra spēlē Serbija zaudēja Austrālijai ar 80:95, taču pēc trīs nospēlētām ceturtdaļām bija vadībā ar 63:62. Spēli izšķīra austrāliešu līderi Milzs (26 punkti), Boguts (12 atlēkušās bumbas) un Dellavedova (13 rezultatīvas piespēles).

Austrālija 14. piegājienā ceturto reizi sasniegusi pusfinālu. Iepriekšējos trīs mēģinājumos – 1988. gadā Seulā, 1996. gadā Atlantā un 2000. gadā Sidnejā – “Boomers” izcīnīja ceturto vietu, taču tikt pie medaļas vēl nav izdevies. Austrālijā izskan runas, ka Andrejam Lēmanim jāuztic valstsvienība līdz 2020. gada spēlēm Tokijā.

Trešdiena, 17. augusts, ceturtdaļfināliAustrālija – Lietuva 90:64Spānija – Francija 92:67ASV – Argentīna 105:78Horvātija – Serbija 83:86

Piektdiena, 19. augusts, pusfināli21:30 Spānija – ASV (LTV7 plkst. 22:05; VSB plkst. 21:45)01:00 Austrālija – Serbija (LTV7 plkst. 00:50; VSB plkst. 01:00)

Svētdiena, 21. augusts17:30 Spēle par trešo vietu (LTV7)21:45 Fināls (LTV7; VSB plkst. 21:35)