01.07.2016. 00:43
Šovakar Eiropas čempionāta pirmajā 1/4 fināla duelī starp Portugāli un Poliju pamatlaiks noslēdzās 1:1, taču 11 metru soda sitienu sērijā pārāka izrādījās Portugāles izlase.

Polija turnīra pirmajā izslēgšanas mačā 11 metru sitienu sērijā pārspēja Šveici, taču Portugāle papildlaika izskaņā izrāva ļoti laimīgu uzvaru pret Horvātiju (1:0). Polija līdz Eiropas čempionāta 1/4 finālam aizsniegusies pirmo reizi vēsturē, savukārt Portugāle ir vienīgā komanda, kura iekļuvusi astoņu spēcīgāko komandu pulkā sešus finālturnīrus pēc kārtas. Šī vakara cīņa nebija pirmā abu komandu tikšanās reize. Pēdējos trīs svastarpējos dueļos portugāļiem nebija izdevies izcīnīt uzvaru (divi neizšķirti, viens zaudējums).

Abu vienību kapteiņu un nominālo līderu Krištianu Ronaldu un Roberta Levandovska savstarpējā duelī galvas tiesu priekšā ir portugālis. Ronaldu līdz šim bija aizvadījis 18 mačus (Eiropas čempionātu rekords), kuru laikā guvis astoņus vārtus, kā arī atradies viena precīza raidījuma attālumā līdz Mišela Platinī rekorda atkārtojumam. Levandovskis savukārt pēdējo reizi ar vārtu guvumu finālturnīrā atzīmējās savā Eiropas čempionāta debijas mačā 2012. gadā pret Grieķiju. Kopš tā brīža uzbrucējs nav spējis gūt vārtus jau 643 minūtes.

Kā Polija, tā Portugāle līdz šim izmantoja klasisko taktisko izvietojumu 4-4-2 un pie saviem standartiem, protams, pieturējās arī šovakar. Portugāļu galvenais treneris Fernandu Santušs, salīdzinot ar iepriekšējo maču, rezervē atstāja pussargu Andrē Gomešu, kā arī aizsargu Rafaelu Gerreiru, kuru vietā, attiecīgi, spēli uzsāka talantīgais Renatu Sanšešs un Elizeu. Adams Navalka savukārt nekādas izmaiņas sastāvā neveica un laukumā laida to pašu sastāvu, kas izcīnīja uzvaru 1/8 finālā pret Šveici.

Poļi pēc centra izspēles, daudz nedomājot, uzreiz devās uz priekšu un jau no pirmajām minūtēm nopietni apdraudēja Portugāles vārtus. Trešajā minūtē pēc tāla centrējuma bumbu savā rīcībā ieguva Kamils Grosickis, kurš veica nelielu sprintu kreisajā flangā un precīzi iespēlēja Levandovskim, kurš ar pirmo pieskārienu bumbu raidīja vārtos un beidzot atklāja savu ‘’Euro 2016’’ gūto vārtu kontu – 1:0! Portugāle uzreiz pārņēma iniciatīvu savās rokās un piespieda poļus aizsargāties. Taisnības labad jāsaka, ka nekas bīstams Santuša vadītajai komandai nesanāca. Polija atbildēja ar dažiem pretuzbrukumiem, tomēr pēc Arkadiuša Milika un Levandovska sitieniem bumba neatrada ceļu vārtos.

Puslaika turpinājumā Polija nonāca pretinieku soda laukumā un izveidoja fantastiski skaistu izspēli, kad līdz sitiena pozīcijai tika nogādāts Grosickis, kurš no asa leņķa izšķīrās piespēlēt, tomēr neviens no viņa komandas biedriem tā arī nepietuvojās vārtiem, un bumbu savāca portugāļi. Portugāle ar vien vairāk centās izraut neizšķirtu jau pirmajā puslaikā. Pa vārtiem uzsita arī Ronaldu, taču viņa raidījums nebija bīstams un bumbu bez grūtībām notvēra Fabiaņskis. Pēc brīža iniciatīvu uzņēmās 18 gadus jaunais Sanšešs, kurš izspēlēja sieniņu ar Luisu Nani un veica sitienu no 16 metru līnijas, bumbai pēc rikošeta ielidojot tuvajā vārtu stūrī – 1:1! Intriga joprojām saglabājās, un pirmais puslaiks noslēdzās ar nemainīgu rezultātu.

Otrais puslaiks iesākās līdzīgi kā pirmais. Polija devās ātros uzbrukumos un šoreiz pēc centrējuma no labās malas ar galvu slaidā lēcienā mēģināja uzsist poļu kapteinis, tomēr izpildīt sekmīgu sitienu viņam patraucēja Pepe. Portugāle atbildēja ar pāris ātriem uzbrukumiem, taču tie neradīja ievērības cienīgus draudus Fabiaņskim. Polija ilgāku brīdi kontrolēja bumbu un centās salauzt portugāļu aizsardzību, tomēr Navalkas komanda tā arī netika līdz bīstamai epizodei. Portugāle nedaudz vēlāk aizskrēja pretuzbrukumā, kad kreisajā malā bumbu ar pirmo pieskārienu spēcīgi vārtu tīklam sānos sita Ronaldu, neizmantojot labu izdevību. Pēc mirkļa puslaika bīstamāko sitienu izpildīja Sedriks, kurš no metriem 30 spēcīgi šāva pavisam nedaudz garām vārtu tālajam stūrim.

Laikam ritot, Polijai izdevās vēl viena laba izspēle, kad pēc zema centrējuma soda laukumā viltīgi sita Miliks, tomēr Rui Patrisiu reaģēja ātri un bumbu fiksēja. Pēc brīža Portugāles uzbrukumā kļūdījās Nani un Polija devās pretuzbrukumā, kad bumba nonāca pie Grosicka, tomēr malējais pussargs veica ļoti neprecīzu sitienu no apmēram 25 metriem. Portugāļi atbildēja ar stūra sitienu, pēc kura visaugstāk lēca Žuzē Fonte un uzsita bīstami ar galvu, tomēr Fabiaņskis bija uzdevumu augstumos. Piecas minūtes pirms pamatlaika beigām lieliska iespēja izraut uzvaru bija Ronaldu, kurš pēc precīzas piespēles nonāca vienatnē pret Fabiaņski, tomēr pa bumbu netrāpīja un izniekoja teicamu izdevību. Spēles pamatlaiks noslēdzās 1:1, kas nozīmēja, ka sekos papildlaiks.

Papildlaiks sākās ar bīstamu portugāļu uzbrukumu, kad atkal uzmanības centrā bija Ronaldu, tomēr viņš sarežģītā situācijā bumbu pienācīgi neuztvēra un to savāca Polijas aizsargi. Portugāle turpināja vairāk kontrolēt bumbu un kādā no epizodēm tas atmaksājās ar bīstamu Nani sitienu ar galvu, tomēr atkal bumba lidoja garām vārtiem. Polijas rindās savukārt ar spēcīgu sitienu garām mērķim izcēlās Miliks. Arī papildlaika otrajā pusē bija vērojama līdzīga spēle, taču abas vienības spēlēja ļoti lēni un sasteigti lēmumi, tehnisks brāķis bija acīmredzamas pazīmes, kas liecināja par ikviena spēlētāja nogurumu. Futbolisti lieli neriskēja un mierīgi aizvadīja atlikušo laiku, ļaujot līdzjutējiem izbaudīt futbola saldo ēdienu, jeb pēcspēles 11 metru soda sitienu sēriju.

Pirmos sitienus izpildīja kapteiņi - Ronaldu sāka ar precīzu sitienu un Levandovskis atbildēja ar to pašu. Portugāļiem otro pendeli sita Sanšešs, kurš arī nekļūdījās un nākamais poļu rindās bumbu vārtos raidīja Miliks. Moutinju turpināja precīzi, taču arī Gliks bija uzdevumu augstumos. Gaisotne kļuva arvien nervozāka, taču Nani aukstasinīgi pārspēja Fabiaņski. Liktenīgo Polijas sitienu izpildīja Blaščikovskis, taču to atvairīja Patrisiu. Portugālei atlika trāpīt bumbu vārtos un to paveica Kvarežma, ļaujot Portugālei iekļūt čempionāta nākamajā fāzē.

Vārti: Levandovskis 2’ – Sanšešs 33’Brīdinājumi: Jendžejčiks 42’ Gliks 65’ Kapustka 89’ – Silva 69’ V. Karvalju 90+1Polija: Fabiaņskis – Piščeks, Pazdans, Gliks, Jendžejčiks – Blaščikovskis, Krihovjaks, Mončiņskis (Jodlovjecs 97'), Grosickis (Kapustka 81’) – Miliks, LevandovskisPortugāle: Patrisiu – Sedriks, Pepe, Fonte, Elizeu – V.Karvalju (Danilu 95'), Silva (Motinju 73’), Sanšešs, Mariu (Kvarežma 79’) – Nani, RonalduGalvenais tiesnesis: Fēlikss Brīhs (Vācija)