11.07.2016. 00:34
Jau 25. minūtē fināls beidzās traumētajam Krištianu Ronaldu, bet Portugāle bez sava kapteiņa nesalūza un panāca papildlaiku, kurā Eders guva uzvaras vārtus pār mājinieci Franciju (1:0).

Portugāles sākumsastāvā šodien atgriezās Pepe, kurš pusfinālu izlaida augšstilba traumas dēļ. Taču jau spēles sākumā Portugāle palika bez cita spēlētāja, sava vissvarīgākā – Krištianu Ronaldu. 18. minūtē viņš cieta sadursmē ar Francijas spēlētāju Dimitrī Pajetu, kurš, cenšoties atņemt bumbu, ar ceļgalu ietriecās Ronaldu ceļgalā. Portugāles superzvaigzne vēl centās turpināt spēli, taču pēc pāris pieskārieniem bumbai un neveiksmīgiem centieniem uzsākt sprintu nācās saprast, ka viņš šobrīd nav gatavs spēlēt.

Ronaldu ar asarām acīs bija spiests noraisīt kapteiņa apsēju un pieprasīt maiņu. Viņa vietā laukumā devās Rikardu Kvarežma, kamēr Ronaldu uz nestuvēm tika nonests no laukuma un devās uz ģērbtuvēm. Tā bija pirmā reize pēdējo piecu finālturnīru laikā (PK un EČ), kad Ronaldu tika nomainīts un nepalika laukumā visas 90 minūtes.

Jau pirms Ronaldu traumas portugāļiem klājās smagi – francūži neizcēlās ar milzīgu pārsavru bumbas kontrolē, taču radīja ļoti asus pretuzbrukumus. Īpaši šajā ziņā izcēlās Musā Sisoko, kurš vairākas reizes izlauzās caur laukuma centru un noskrēja portugāļu aizsargus, mača sākumā veiksmīgi uzbrukumam pieslēdzās arī Patrīss Evrā. Francijas divas labākās iespējas piederēja Antuānam Grīzmanam (precīzs sitiens ar galvu augšējā stūrī) un Sisoko (ass sitiens pēc pagrieziena), taču abas reizes pārliecinoši nospēlēja Portugāles vārtsargs Rujs Patrisiu.

Cenšoties kompensēt Ronaldu noiešanu malā, portugāļi puslaika otrajā pusē ļoti aktīvi metās uzbrukumos un negrasījās iesēsties aizsardzībā. Tas nedaudz pabiedēja franču aizsardzības līniju, kura ne vienmēr bija stabila, vairākas divcīņas zaudēja centra pussargs Pols Pogbā, taču rezultāts pirmajā puslaikā netika atklāts – 0:0.

Otrā puslaika sākumā Portugāle pamazām piebremzēja savus uzbrukumus un ritēja samērā mierīga spēle, jo arī franči spēlēja piesardzīgi. Lieliska iespēja bija Grīzmanam, kurš no ļoti tuvas distances ar galvu sita pāri vārtiem, bet blāvu spēli aizvadījušais Pajets 58. minūtē tika nomainīts pret Kingsliju Komanu. Reizē ar Komana uznākšanu laukumā Francija mainīja taktikas shēmu uz 4-4-2 un pārņēma iniciatīvu pilnībā. Lieliska iespēja bija Olivjē Žirū, taču viņa sitienu no tuvas distances un asa leņķa Patrisiu atvairīja.

Francijas vārtsargs Igo Loriss lielāko daļu mača pavadīja netraucēts, taču 80. minūtē gandrīz tika pārsteigts pēc Nani centrētās bumbas, kas lidoja zem vārtu pārliktņa, un Kvarežmas sekojošā sitiena lēcienā. Loriss tomēr abās reizēs attiecīgi noreaģēja un briesmas novērsa. Francija pēc tam atbildēja ar Sasoko negaidītu tālšāvienu, bet Patrisiu tīģera lēcienā atsita spēcīgi sisto bumbu. Pēdējās minūtēs spriedze laukumā bija teju sataustāma, un par nācijas varoni gandrīz kļuva Andrē Pjērs Žiņaks, kurš soda laukumā apspēlēji Pepi un izsita bumbu starp Patrisiu kājām, taču trāpīja pa vārtu stabu... Līdz ar to pamatlaikā 0:0, un nācās spēlēt papildu 30 minūtes.

12 Noteikumu pārkāpumi 13

Pirmajā pamatlaika puslaikā Francija vairākkārt centās aizbēgt pretuzbrukumos, kamēr portugāļi pēc stūra sitiena lika nodrebēt visai Francijai, kad Eders sita ar galvu, bet Loriss paspēja noreaģēt. Otrajā papildlaikā Rafaels Gerreiru tika pie bīstamas standartsituācijas, kurā sita neatvairāmi, taču pa vārtu pārliktni. Trauksmes zvans bija nozvanījis, bet Francijas aizsardzība nereaģēja, pārāk pasīvi nospēlēja nākamajā uzbrukumā, un uz maiņu nākušais Eders ar cīņu izkārtoja sev sitiena pozīciju un spēcīgi nosūtīja bumbu vārtu apakšējā stūrī. 1:0, Portugāle vadībā!

Francijai vēl palika 11 minūtes izglābties, taču komandas līderi sāka satraukties un vairs neparādīja labāko sniegumu. Vēl gan pēdējās sekundēs franči tika pie laba sitiena, taču tas tika bloķēts, un Portugāle varēja sākt svinēt.

Portugālei šis ir pirmais tituls kādā no lielajiem starptautiskajiem turnīriem (EČ vai PK), un tas iegūts pēc 12 gadu pārtraukuma kopš iepriekšējās vizītes "Euro" finālturnīra finālā. Savukārt Francija pirmo reizi vēsturē nav pratusi uzvarēt finālturnīrā, kas noticis tās laukumā - iepriekš 1984. gada Eiropas čempionātā un 1998. gada Pasaules kausā tika svinētas uzvaras.

Vārti: Eders 109`Brīdinājumi: Sedriks 34' Mariu 61' Gerreiru 95' Karvalju 98' – Imtitī 80' Matuidī 97' Koscelnijs 107' Pogbā 114'Portugāle: Patrisiu – Sedriks, Pepe, Fonte, Gerreiru – Karvalju, Sanšešs (Eders 80'), Silva (Motinju 67'), Mariu – Nani, Ronaldu (Kvarežma 25')Francija: Loriss – Saņā, Koscelnijs, Imtitī, Evrā – Matuidī, Pogbā – Sisoko(Marsiāls 110'), Grīzmans, Pajets (Komans 58') – Žirū (Žiņaks 77')Galvenais tiesnesis: Marks Klatenburgs