25.06.2016. 17:01
Polijas futbolisti sestdien pēcspēles sitienos pārspēja Šveices izlasi un sasniedza Francijā notiekošā Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālu. Pirmā puslaika beigās Polijas izlasi vadībā izvirzīja Jakubs Blaščikovskis, savukārt neizšķirtu 1:1 mača pamatlaika galotnē panāca Džerdans Šaķiri, bet pēcspēles sitienu sērijā poļi bija pārāki ar 5:4.

Polijas izlase ceturtdaļfinālā tiksies ar Horvātijas un Portugāles pāra spēcīgāko komandu, kas noskaidrosies sestdien vēlāk.

Jau mača pirmajā minūtē Polijas izlasei bija lieliska izdevība izvirzīties vadībā. Pēc pretinieku aizsargu kļūdas teicamā pozīcijā nokļuva Arkadjušs Miliks, taču viņš sita pāri praktiski jau tukšiem vārtiem. Piecas minūtes vēlāk Miliks vēlreiz izcēlās, taču arī sitiens ar galvu nebija veiksmīgs un bumbu viegli tvēra Šveices izlases vārtsargs Jans Somē.

Turpinājumā aktīvāki kļuva šveicieši. Šaķiri ar teicamu piespēli vārtu priekšā atrada Blerimu Džemaili, kuram neizdevās trāpīt vārtos no asa leņķa. Brīdi vēlāk Džemaili pēc stūra sitiena izspēles sita ar galvu, taču bumba lidoja pāri vārtiem. Iniciatīvu atkal pārņēma Polijas izlase, kas tika pie vairākām stūra sitiena izspēlēm. Vairākkārt uzbrukuma smailē tika izvirzīts Miliks, kuram pretinieku vārtus neizdevās iekarot.

39.minūtē to paveica Blaščikovskis, kurš noslēdza pretuzbrukumu pēc Kamila Grosicka piespēles. Blaščikovskis kļuva par pirmo Polijas futbolistu, kurš guvis divos Eiropas čempionāta finālturnīros. Tie bija viņa 18.vārti valstsvienības rindās, turklāt Polijas izlase nekad nav zaudējusi, kad Blaščikovskis izcēlies ar precīzu sitienu.

Abas komandas aktīvi iesāka mača otro puslaiku, vairākkārt apmainoties ar bīstamiem vārtu gūšanas momentiem. Pirmajās minūtēs labākā iespēja gūt vārtus bija Blaščikovskim, kurš izdarīja spēcīgu sitienu no tuvas distances, taču pārsvaru neļāva dubultot vārtsargs Somē, kurš lēcienā bumbu atsita.

Mača turpinājumā Šveices izlase pastiprināja uzbrukumu, pussargus Džemaili un Derdijoku nomainot pret uzbrucējiem Brielu Embolo un Erenu Derdijoku. 73.minūtē Polijas izlasi no vārtu zaudējuma glāba vārtsargs Lukašs Fabjaņskis, kurš atvairīja vārtu augšējā stūrī lidojošo bumbu pēc Rikardo Rodrigesa izpildītā tiešā brīvsitiena. Piecas minūtes vēlāk Granits Džaka pēc rikošeta ieguva bumbu soda laukumā, taču viņš trāpīja pa vārtu stabu.

Šveices izlase turpināja ofensīvu un kārto panāca 82.minūtē, kad Šaķiri akrobātiskā lēcienā jeb «šķērītē» guva vārtus un panāca rezultāta izlīdzinājumu. Polijas izlasei šie bija pirmie zaudētie vārti čempionātā, līdz ar to Vācija palika pēdējā komanda turnīrā, kas bumbu savos vārtos vēl nav ielaidusi.

Papildlaika sākumā abas komandas spēlēja piesardzīgi, lai neriskētu ātri zaudēt vārtus, tomēr bumbas kontrole vairāk piederēja Šveices futbolistiem. Mača pamatlaikā Šveices izlase jau bija izmantojusi visas trīs spēlētāju maiņas, tikmēr Polijas valstsvienība līdz pat 101.minūtei spēlēja ar sākumsastāvu. Aktīvāka spēle risinājās pagarinājuma otrajā puslaikā, kad šveicieši mērķtiecīgāk devās uz pretinieku vārtiem.

Šveices uzbrukumus veidoja komandas līderis Šaķiri, taču pietrūka sekmīga noslēguma. 113.minūtē pēc lieliskas piespēles soda laukumā uzvaras vārtus Šveices labā ar galvu varēja gūt Erens Derdijoks, bet pēc viņa sitiena bumbu tvēra Fabjaņskis. Nedaudz vēlāk Derdijokam radās vēl viena izdevība, tomēr arī šoreiz veiksmīgi spēlēja Fabjaņskis un Polijas izlases aizsargi. Papildlaika beigās pēc ilgāka pārtraukuma bīstamu vārtu gūšanas momentu izveidoja Polijas futbolisti, tomēr arī šajā epizodē pārāka izrādījās aizsardzība.

Pēcspēles sitienu sēriju ar precīzu raidījumu atklāja Šveices izlases kapteinis Štefans Lihtšteiners, bet pēc tam sekmīgi sitienu izpildīja arī Roberts Levandovskis. Turpinājumā garām vārtiem sita Granits Džaka, taču precīzs bija Arkadjušs Miliks, panākot poļiem sērijā vadību. Sekmīgi savu sitienu izpildīja Džerdans Šaķiri, taču ar to pašu atbildēja Kamils Gliks. Savu sitienu realizēja Fabians Šērs, bet tad precīzs bija Jakubs Blaščikovskis. Noslēgumā savu sitienu trāpīja Rikardo Rodrigess, bet sekmīgs bija arī Gžegožs Krihovjaks, nodrošinot Polijas izlasi uzvaru.

Šveices un Polijas izlases priekšsacīkstēs ieņēma otrās vietas attiecīgi A un C apakšgrupās. Šveicieši grupu kārtā tika pie vienas uzvaras un diviem neizšķirtiem, nopelnot piecus punktus. Horvāta Vladimira Petkoviča trenētā vienība vispirms ar 1:0 uzvarēja Albāniju, tad spēlēja neizšķirti 1:1 ar Rumāniju, bet cīņā ar čempionāta saimnieci Franciju vārti netika gūti.

Tikmēr Polija grupu turnīrā izcīnīja divas uzvaras un reizi nospēlēja neizšķirti. Poļi turnīru sāka ar 1:0 uzvarot Ziemeļīriju, kam sekoja 0:0 ar pasaules čempioni Vāciju un minimāla uzvara ar 1:0 pret Ukrainu.

Šveices un Polijas izlases savā starpā tikās 11.reizi, poļiem gūstot sesto panākumu, bet vienu guvuši šveicieši, kamēr piecas spēles noslēgušās neizšķirti. Šveice vienīgo maču uzvarēja 1976.gadā pārbaudes spēlē, kad Bāzelē bija labāki ar 2:1. Savukārt iepriekšējais šo komandu savstarpējais mačs notika 2014.gadā, noslēdzoties neizšķirti 2:2.

Abas komandas Eiropas čempionāta izslēgšanas spēlēs iekļuvušas pirmo reizi. Šveice ir piedalījusies trijos Eiropas čempionātos, turklāt 2008.gada turnīrā kopā ar Austriju bija rīkotāja, savukārt Polija pirmoreiz finālturnīrā spēlēja 2008.gadā, bet otro aizvadīja pirms četriem gadiem, kad kopā ar Ukrainu rīkoja šīs sacensības. Šajos divos turnīros tā nebija tikusi pie uzvarām, taču tagad Adama Navalkas trenētā vienība jau ir izcīnījusi divus panākumus.

Sestdien plkst.19 astotdaļfināla cīņu Parīzē iesāks Velsas un Ziemeļīrijas valstsvienības, bet dienas noslēdzošajā mačā plkst.22 spēkiem mērosies Horvātijas un Portugāles izlases.

Pārējās piecas Eiropas čempionāta astotdaļfināla cīņas notiks svētdien un pirmdien. Svētdien Francija tiksies ar Īriju, Vācija ar Slovākiju un Ungārija ar Beļģiju, bet pirmdien Itālija spēlēs pret Spāniju un Anglija pret Islandi.

Eiropas čempionāta finālturnīrā 24 komandas bija sadalītas sešās apakšgrupās pa četrām katrā. Izslēgšanas turnīra pirmajai kārtai jeb astotdaļfinālam automātiski kvalificējās divas labākās izlases, kā arī tajā iekļuva četras labākās trešo vietu ieguvējas.

Šajā Eiropas čempionātā kopumā tiks aizvadīta 51 spēle, kamēr pirms četriem gadiem, kad turnīrā piedalījās vēl 16 izlases, bija jānospēlē 31 mačs.

Eiropas čempionātā spēles norisinās desmit stadionos - Parīzē, Sendenī, Marseļā, Lionā, Lillē, Nicā, Tulūzā, Bordo, Sentetjēnā un Lansā. Mačs par zeltu notiks Francijas nacionālajā stadionā, kas atrodas Sendenī piepilsētā un kas var uzņemt nedaudz vairāk kā 81 000 cilvēku. Šajā arēnā norisinājās arī 1998.gada Pasaules kausa fināls, kad tieši Francija ar 3:0 pārspēja Brazīliju. «Stade de France» ir lielākais turnīra stadions, kamēr vēl virs 50 000 spējīgas uzņemt arēnas Marseļā (67 394), Lionā (59 286) un Lillē (50 186).

Visas Eiropas čempionāta finālturnīra spēles pārraidīs LTV7, turklāt 45 no 51 spēles būs iespējams vērot tiešraidē.

Šveices izlases sastāvs - Jans Somē, Johans Žurū, Štefans Lihtšteiners, Rikardo Rodrigess, Fabians Šērs, Valons Behrami (Želsons Fernandešs, 77.min.), Blerims Džemaili (Briels Embolo, 58.min.), Džerdans Šaķiri, Granits Džaka, Admirs Memedi (Erens Derdijoks, 70.min.), Hariss Seferovičs.

Polijas izlases sastāvs - Lukašs Fabjaņskis, Arturs Jendžejčiks, Mihals Pazdans, Lukašs Piščeks, Kamils Gliks, Jakubs Blaščikovskis, Kšištofs Mončiņskis (Tomašs Jodlovecs, 101.min.), Gžegožs Krihovjaks, Kamils Grosickis (Slavomirs Peško, 104.min.), Roberts Levandovskis, Arkadjušs Miliks.

Sēlijas mežs, orientēšanās sporta klubs Sēlijas mežs, orientēšanās sporta klubs "Dolomīts M", Salas p., Salas n., LV-5230
Trubeckojs Andrejs Trubeckojs AndrejsGrieķu-romiešu cīņa, Brīvā cīņa, Brīva cīņa sivietēm, Jostu cīņa, Pludmales cīņa