30.06.2016. 12:08
Šovakar 22:00 ar Polijas un Portugāles izlašu cīņu sāksies UEFA Eiropas čempionāta futbolā ceturtdaļfināla izspēle. Mača tiešraide LTV 7 kanālā.

Polijas izlase jau šobrīd sasniegusi savu visu laiku labāko panākumu Eiropas čempionātos, taču līdz kopumā lielākajam sasniegumam vēl tāls ceļš ejams, jo poļu rēķinā ir divas bronzas medaļas pasaules čempionātu finālturnīros. Astotdaļfinālu pret Šveici poļu mediji raksturoja kā svarīgāko spēli pēdējo 30 gadu laikā, līdz ar to nav grūti iztēloties, cik milzīga nozīme ir šodienas ceturtdaļfināla mačam ar Portugāli.

Abas izlases astotdaļfināla kārtu pārvarēja pēc pamatlaika beigām. Portugāle pēc ļoti neizteiksmīgas spēles papildlaikā pieveica daudzsološo Horvātiju, bet poļi pendelēs tika galā ar Šveici. Abas komandas vēl ne reizi „Euro 2016” nav zaudējušas, taču portugāļu problēma ir tāda, ka pagaidām arī nevienā pamatlaikā nav izcīnīta uzvara – grupu turnīrs tika pārvarēts ar trīs neizšķirtu palīdzību.

Portugāle ar superzvaigzni Krištianu Ronaldu ierindā gan tāpat būs šodienas mača favorīte, taču nebūt ne tik izteikta kā bija, piemēram, Anglija pret Islandi vai Francija pret Īriju. Portugāle pagājušajā Eiropas čempionātā ieņēma dalītu trešo vietu un sasniegusi ceturtdaļfinālu sesto reizi pēc kārtas, bet vēl ne reizi nav kļuvusi par čempioni.

Atšķirībā no Portugāles, poļiem ir jau divas uzvaras pamatlaikā – pār Ukrainu un Ziemeļīriju. Polija arī prata neielaist pret pasaules čempioni Vāciju, nospēlējot cienīgu 0:0, turklāt tas panākts bez Roberta Levandovska vārtu guvumu palīdzības. Poļi nebaidās pret favorītēm spēlēt ar augstu presingu un censties atbildēt ne tikai ar pretuzbrukumiem, un Levandovska „klusēšana” pagaidām var kalpot arī kā apliecinājums izlases potenciālam, sak, kaut kad jau viņš sāks sist iekšā.

Protams, Eiropas čempionātā Levandovskis arī saskaras ar daudz lielāku pretinieku aizsargu uzmanību nekā Minhenē, kur viņš tomēr ir tikai viens no draudiem pretinieku vārtiem. Polijas izlasē tam teorētiski vajadzētu pavērt brīvākas rokas otram uzbrucējam Arkadiušam Milikam, kurš pagaidām guvis vienus vārtus un izniekojis vairākas teicamas iespējas, ieskaitot spēlēs pret Vāciju un Šveici.

Pret Šveici savu nacionālā varoņa statusu nostiprināja Jakubs Blaščikovskis, 39. minūtē atklājot rezultātu, lieliski spēlēja Kamils Grosickis, taču kritiskus jautājumus pēc tam izpelnījās izlases treneris Adams Navalka, proti, kāpēc Polija, šķietami kontrolējot spēli 1. puslaikā, ar vadību 1:0 izlēma tik dziļi iesēsties aizsardzībā. Tāpat izbrīnu radīja pirmās maiņas veikšana tikai 101. minūtē, lai arī jau iepriekš bija jūtams, ka Blaščikovskis labajā flangā ir pārguris, bet Levandovskim šajā spēlē nesanāk pilnīgi nekas. Šodienas mačā pēc diskvalifikācijas izciešanas atkal varēs piedalīties jaunais talants Bartošs Kapustka, bijušais Denisa Rakela komandas biedrs Krakovā, kurš diez vai dosies pamatsastāvā, taču otrajā puslaikā var piedāvāt spilgtu darbību kreisajā flangā.

Arī Portugāle pēc astotdaļfināla neizvairījās no kritikas par savu parādīto futbolu, jo mačā pret Horvātiju pirmais sitiens vārtu rāmī tika izdarīts tikai papildlaika beigās... Šī spēle bija pagaidām lielākā vilšanās „Euro 2016” finālturnīrā parādītā futbola skatāmības ziņā, taču arī šodien Ronaldu negaida vieglas dienas, jo poļu aizsardzība ar Kamilu Gliku un Mihalu Pazdanu pagaidām pierādījusi sevi pārsteidzoši labi. Ielaisti tikai vieni vārti, tie paši pēc Džerdana Šačiri negaidītā supersitiena.

„Ticu, ka iekļūsim pusfinālā,” izteicies Portugāles treneris Fernandu Santušs, „taču tā ir tikai mana pārliecība, jo favorītu šeit nav. Abām komandām ir vienādas iespējas tikt tālāk. Visi runā par Ronaldu, un tam ir iemesls – viņš ir izcils spēlētājs. Ir simtiem spēlētāju, par kuriem ikdienā nerunā, taču Ronaldu un Levandovskim tā ir pierasta lieta, un viņi zina, kā ar to tikt galā.”

Polijas un Portugāles mačs norisināsies Marseļā, bet šī dueļa uzvarētājs iegūs iespēju pusfinālā spēkoties ar Beļģijas un Velsas pāra uzvarētāju.