13.06.2016. 18:11
Pašreizējā Eiropas čempione futbolā Spānija titula aizstāvēšanu pirmdien sāka ar mača izskaņā izrautu uzvaru pret sīksto Čehiju, uzvaras vārtus gūstot tikai trīs minūtes pirms mača beigām.

Spānija, kura uzvarējusi iepriekšējos divos Eiropas čempionātos, D apakšgrupas spēlē Tulūzā svinēja uzvaru ar 1:0 (0:0). Vārtus spāņu labā guva Herards Pikē, kurš no tuvas distances precīzi sita ar galvu.

Spānijas izlasei spēles pirmajā pusē piederēja liels pārsvars, taču čehi otrajā puslaikā arī spēja izveidot vairākus bīstamus momentus. Tomēr mača beigās laukumā atkal dominēja Eiropas čempioni, kuri beigās arī izrāva uzvaru.

Pirmā puslaika pašā sākumā laukumā ritēja līdzīga cīņa, taču pēc tam iniciatīva pārgāja spāņu pusē, kuri izveidoja vairākas labas iespējas. Cīņas 16.minūtē no vārtu priekšas sita Alvaro Morata, taču uzdevumu augstumos bija vārtsargs Petrs Čehs. Viņam vēlreiz komandu nācās glābt arī 13 minūtes vēlāk, kad spāņi ieguva bumbu pretinieku laukuma pusē un uzbrukuma smailē atkal izvirzījās Morata, tomēr šoreiz uzbrucēja tālajā apakšējā stūrī raidīto bumbu vārtsargs skaistā lēcienā atvairīja ar roku, novirzot bumbu uz stūra sitienu.

Piecas minūtes pirms puslaika beigām laba iespēja bija arī Žordi Alvam, taču arī šoreiz teicami nospēlēja Čehs. Savukārt pie Davida de Heas sargātajiem vārtiem pirmais īsteni bīstamais moments tika izveidots vien puslaika pēdējā minūtē, kad pēc strauja pretuzbrukuma sita Tomāšs Necids, tomēr vārtsargs bez problēmām bumbu notvēra. Čehijas izlases izpildījumā tas pirmajā puslaikā bija vienīgais sitiens pretinieku vārtu rāmī, kamēr spāņi sita četras reizes. Eiropas čempioniem bija arī izteikts pārsvars bumbas kontrolē - 68% pret 32%, taču iegūt taustāmu labumu no tā viņi nespēja.

Krietni interesantāks bija spēles otrais puslaiks, kuru čehi aizvadīja daudz aktīvāk. Cīņas 57.minūtē savu meistarību jau demonstrēja de Hea, kurš atvairīja Romāna Hubnīka sitienu, savukārt 65.minūtē spāņus jau glāba pussargs Fransesks Favregass, kurš neļāva pretiniekam aizsniegties līdz bumbai gandrīz jau pie pašas vārtu līnijas, izsitot bumbu laukumā.

Tuvojoties cīņas beigu daļai pārsvars atkal piederēja spāņiem, kuriem lielisku iespēju neizmantoja Davids Silva, kurš bumbu raidīja gar pašu vārtu stabu. Par mača varoni kļuva Pikē, kurš izmantoja nelielu apjukumu čehu aizsardzības rindās un pēc teicamas Andresa Injestas piespēles no pāris metriem precīzi sita ar galvu, beidzot pārspējot pirms tam nevainojami spēlējošo Čehu.

Čehijas izlase vēl centās paglābties no zaudējuma un kompensācijas laika otrajā minūtē viņiem arī izdevās izveidot bīstamu momentu, taču Vladimīra Daridas spēcīgi sisto bumbu atvairīja de Hea.

Spānijas izlase Eiropas čempionātu finālturnīros izcīnīja sesto uzvaru pēc kārtas.

Spānija šajā turnīrā var kļūt par pirmo valsti, kura par Eiropas čempioni kļūst ceturto reizi, piedevām spāņi pretendē tikt pie trešā kontinenta čempionu titula pēc kārtas, jo uzvarēja arī 2008. un 2012.gada turnīros. Pirmais tituls tika izcīnīts 1964.gadā, bet vēl 20 gadus vēlāk viņi zaudēja finālā. Eiropas čempionātā spāņi piedalās devīto reizi un sesto finālturnīru pēc kārtas.

Tikmēr Čehija, kopš atdalīšanās no Slovākijas, spēlējusi arī iepriekšējos piecos Eiropas čempionātos. Debijas reizē 1996.gadā komanda aizkļuva līdz finālam, turklāt pusfinālā sacentās arī 2004.gadā.

Spānija un Čehija savā starpā ir tikušās četras reizes un spāņi ir uzvarējuši trīs pēdējos mačos, bet vēl viena cīņa noslēgusies neizšķirti. Abas komandas savā starpā spēlēja arī 2012.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijā.

D apakšgrupas pirmajā spēlē svētdien Horvātijas izlase Parīzē ar 1:0 (1:0) uzvarēja Turciju. Vienīgos vārtus šajā mačā ar skaistu sitienu no 24 metriem guva Luka Modričs.

Pēc pirmās spēļu kārtas Horvātijai un Spānijai ir trīs punkti, bet Čehija un Turcija ir tukšā. Otrās kārtas cīņās piektdien Čehija tiksies ar Horvātiju, bet Spānija spēlēs ar Turciju.

Pirmdien turnīrā notiks vēl divas E apakšgrupas spēles. Plkst.19 pēc Latvijas laika Parīzes piepilsētā Sendenī Īrija mērosies spēkiem ar Zviedriju, bet plkst.22 Lionā sāksies Beļģijas un Itālijas izlašu mačs.

Eiropas čempionāta finālturnīrā 24 komandas sadalītas sešās apakšgrupās pa četrām katrā. Izslēgšanas turnīra pirmajai kārtai jeb astotdaļfinālam automātiski kvalificēsies divas labākās izlases, kā arī tajā iekļūs četras labākās trešo vietu ieguvējas.

Šajā Eiropas čempionātā kopumā tiks aizvadīta 51 spēle, kamēr pirms četriem gadiem, kad turnīrā piedalījās vēl 16 izlases, bija jānospēlē 31 mačs.

Eiropas čempionātā spēles norisinās desmit stadionos - Parīzē, Sendenī, Marseļā, Lionā, Lillē, Nicā, Tulūzā, Bordo, Sentetjēnā un Lansā. Mačs par zeltu notiks Francijas nacionālajā stadionā, kas atrodas Sendenī piepilsētā un kas var uzņemt nedaudz vairāk kā 81 000 cilvēku. Šajā arēnā norisinājās arī 1998.gada Pasaules kausa fināls, kad tieši Francija ar 3:0 pārspēja Brazīliju. "Stade de France" ir lielākais turnīra stadions, kamēr vēl virs 50 000 spējīgas uzņemt arēnas Marseļā (67 394), Lionā (59 286) un Lillē (50 186).

Visas Eiropas čempionāta finālturnīra spēles pārraidīs Latvijas Televīzijas (LTV) 7.kanāls, turklāt 45 no 51 spēles būs iespējams vērot tiešraidē.

Spānijas izlases sastāvs: Davids de Hea, Huanfrans, Herards Pikē, Serhio Ramoss, Žordi Alva, Fransesks Favregass (Tjagu Alkantara, 70.min.), Serhio Buskets, Andress Injesta, Davids Silva, Alvaro Morata (Artiss Aduriss, 62.min.), Nolito (Pedro Rodrigess, 82.min.).

Čehijas izlases sastāvs: Petrs Čehs, Pavels Kaderžābeks, Tomāšs Sivoks, Romāns Hubnīks, Davids Limberskis, Vladimīrs Darida, Jaroslavs Plašils, Teodors Gebrs Selasi (Josefs Šurals, 86.min.), Tomāšs Rosickis (Davids Pavelka, 88.min.), Ladislavs Krejči, Tomāšs Necids (Davids Lafata,75.min.).