27.09.2016. 15:58
Plkst. 3:00 pēc Latvijas laika Kanādas pilsētā Toronto paredzēta Pasaules kausa pirmā finālspēle, kurā tiksies mājiniece Kanāda un Eiropa, kuras sastāvs veidots no astoņu valstu – Vācijas, Slovākijas, Šveices, Francijas, Dānijas, Slovēnijas, Austrijas un Norvēģijas – hokejistiem. Pasaules kausa ieguvēja tiks noskaidrota sērijā līdz divām uzvarām.

Eiropas izlase pirmajās divās pārbaudes spēlēs atzina Ziemeļamerikas U23 talantu pārākumu (0:4, 4:7), un pirms turnīra reti kurš reāli ticēja, ka eiropieši izkļūs no grupas. Kur nu vēl sasniegs finālu. Tomēr pirms Pasaules kausa pēdējā pārbaudes mačā Eiropa ar 6:2 sakāva zviedrus un uz šādas nots turpināja arī oficiālajās spēlēs, jau pirmajā kārtā ārkārtīgi negaidīti ar 3:0 pārspējot ASV. Komandu, kurai vairums grupā jau bija atvēlējuši vietu labāko divniekā blakus Kanādai.

Tālāk sekoja uzvara pagarinājumā pār čehiem (3:2) un zaudējums kanādiešiem (1:4), bet pusfinālā Eiropas izlase sarūpēja vēl vienu pārsteigumu un pagarinājumā ar 3:2 izsita Zviedriju. Tikmēr Pasaules kausa saimnieki un galvenie favorīti kanādieši bez lielām problēmām iesoļoja finālā – uzvaras pār Čehiju (6:0), ASV (4:2), Eiropu (4:1) un arī Krieviju (5:3).

Ar 19 gūtiem vārtiem Kanāda ir pārliecinoši rezultatīvākā vienība turnīrā, un nav nekāds brīnums, ka tieši kanādieši dominē rezultatīvāko spēlētāju sarakstā, ieņemot piecas no pirmajām septiņām vietām. Līderis ir Sidnijs Krosbijs, kurš četros mačos ticis pie septiņiem (3+4) punktiem, bet pieci (3+2) punkti ir Breda Maršāna rēķinā. Ar četriem punktiem atzīmējušusies Džonatans Teivzs (3+1), Mets Dušeins (2+2) un Patriss Beržerons (2+2).

Tikmēr Eiropas izlasē rezultatīvākais ir norvēģis Matss Cukarello-Osens, kurš vienīgais pārsniedzis trīs punktu robežu – vieni vārti un trīs rezultatīvas piespēles. Savukārt pa trim rezultatīvām piespēlēm ir izdarījuši slovēnis Anže Kopitars un vācu aizsargs Kristians Ērhofs. Pusfinālā pret zviedriem visus trīs vārtus guva slovāki – otro un trešo ripu iemeta Tomāšs Tatars, bet pirmos vārtus guva Mariāns Gāborīks, kurš pagarinājumā diemžēl iedzīvojās kājas savainojumā un ne tikai izlaidīs finālspēles, bet nevarēs spēlēt aptuveni astoņas nedēļas. Paredzams, ka Gāborīku aizstās dānis Mikels Bedkers.

Zinot draudīgo Kanādas priekšējo līniju, viena no finālspēles atslēgām būs slovāku vārtsargs Jaroslavs Halāks. Precīzāk – tas, vai viņš spēs tikpat spoži turpināt turnīru. Ja rēķina tikai vārtsargus, kuri aizvadījuši vismaz trīs spēles, finālā tiksies vārtu vīri ar labāko atvairīto metienu procentu Pasaules kausā. Kanādietis Kerijs Praiss trīs mačos ticis galā ar 92 no 97 metieniem jeb 94,8%, bet Halāks atvairījis 142 no 150 metieniem jeb 94,7%. Interesanti, ka Praiss vienīgo spēli izlaida tieši pret Eiropu, kad kanādiešu vārtus sargāja Korijs Krofords.

Kanāda visa turnīra laikā iedzinējos bijusi nepilnas trīs minūtes. Vispirms minūti un 29 sekundes pret ASV, kad Raiens Makdona piektajā minūtē atklāja rezultātu (1:0) – taču nepilnas divas minūtes vēlāk vadībā jau bija Kanāda (2:1). Un arī pusfinālā, kad krievi pretēji spēles gaitai atspēlējās un 37. minūtē izrāvās priekšā, panākot 2:1. Tomēr jau pēc minūtes un 12 sekundēm Maršāns panāca izlīdzinājumu (2:2). Savukārt vadībā Kanāda bijusi…201 minūti un 19 sekundes. Tikmēr eiropieši priekšā bijuši 80 minūtes un 34 sekundes, bet iedzinēju lomā – 69 minūtes un 55 sekundes. Tiesa gan, lielāko daļu negatīvās statistikas veido spēle pret Kanādu, kurā pretinieki bija vadībā gandrīz 56 minūtes.

"Kanāda ir pieradusi pie šāda līmeņa spēlēm, pieradusi pie tik augsta spiediena," pirms fināla sacīja Džo Torntons. "Kanādai kopumā vēsturiski bijuši tik neticami rezultāti, ka neviens nav šokēts, ka esam šeit. Visi šādā situācijā jūtas komfortabli." Savukārt aizsargs Šī Vebers aicināja nenovērtēt eiropiešus par zemu: "Viņi nav tāpat vien tikuši tik tālu. Tās spēlētāji rāda savu labāko sniegumu, visi spēlē ar maksimālu atdevi. Viņi spēlē ar lielu lepnumu, un mums būs jāspēlē pareizi un precīzi, lai sasniegtu vēlamo rezultātu. Tas nebūs viegli."