03.02.2015. 19:34

Pilna vērsija:

, Diena.lv, Sports

Veila/Bīverkrīka ir viena no divām pazīstamākajām ASV kalnu slēpošanas sacensību vietām, un tajā pasaules kausa posmi vai nu novembra beigās vai decembra sākumā norisinās jau vairākus gadu desmitus. Tā atrodas Kolorado štatā nepilnus 200 km uz rietumiem no Denveras. Starp citu, netālu no Bīverkrīkas, turpat Kolorado štatā, atrodas arī otrs pazīstamais pasaules kausa posmus uzņemošais kalnu kūrorts Aspena.  Pasaules čempionāti Bīverkrīkā ir organizēti divas reizes – 1989. un 1999.gadā. Tātad pēc 16 gadu pārtraukuma čempionāts atkal atgriežas Kolorādo štatā.  

Pasaules čempionātu piedalīsies 11 Latvijas kalnu slēpotāji – seši vīrieši (Kristaps Zvejnieks, Mārtiņš Onskulis, Miks Zvejnieks, Roberts Rode, Daniels Fogelis, Toms Sarkanis) un piecas sievietes (Lelde Gasūna, Agnese Āboltiņa, Evelīna Gasūna, Liene Bondare, Ieva Meldere). Pieredzējušākais, kuram tas jau būs sestais pasaules čempionāts, ir Roberts Rode, bet Kristapam Zvejniekam un Leldei Gasūnai tā būs trešā reize. Daniels Fogelis ar jaunāko mūsu pārstāvi Evelīnu Gasūnu (1997.g.) debitēs tik nozīmīgās sacensībās, savukārt pārējie seši pasaules čempionātā pieaugušajiem startēs otro reizi.

Abas iepriekšējās reizes gan 1989.gadā, gan 1999.gadā pasaules čempionātā Bīverkrīkā ir piedalījušies mūsu pārstāvji. 1989.gadā, pārstāvot vēl PSRS, startēja un lielisku panākumu guva Ulla Lodziņa, izcīnot 14.vietu nobraucienā. 1999.gadā mūsu valsts krāsas pārstāvēja divi kalnu slēpotāji – Ivars Ciaguns un Ilze Ābola. Ivars slalomā iekļuva trīsdesmitniekā un izcīnīja 27.vietu, kas ir līdz šim labākais mūsu vīru sasniegums pasaules čempionātos, savukārt Ilze ieņēma 34.vietu, kas ir otrs labākais mūsu dāmu rezultāts, pārstāvot Latviju, jo pati Ilze divus gadus vēlāk Austrijā izcīnīja 27.vietu (lai arī vieta ir augstāka Austrijā, tomēr Bīverkrīkā rezultāts ir augstvērtīgāks, jo laika ziņā uzvarētājai zaudēts mazāk un arī FIS punkti labāki – aut.piez.). Līdz ar to Bīverkrīka mums līdz šim ir bijusi ļoti veiksmīga. Kā veiksies šoreiz un vai trešā reize arī būs veiksmīga, to zināsim 15.februārī, kad čempionāts noslēgsies ar vīru slalomu.

Tā kā tas prasa papildus gatavošanos, tad mūsējie ātrumdisciplīnās nobraucienā un supergigantā nepiedalīsies, bet startēs milzu slalomā un slalomā, kur var labāk sagatavoties. Pieci no mūsējiem - K.Zvejnieks, M.Onskulis, L.Gasūna, A.Āboltiņa un E.Gasūna piedalīsies abās slaloma disciplīnās, bet pārējie vienā. Katrā disciplīnā uz starta var iziet ne vairāk kā četri pārstāvji no katras valsts. Vienīgi papildus vieta ir pasaules čempioniem konkrētā disciplīnā, lai tiktu dotas tiesības aizstāvēt savu titulu.

Lielākās cerības tiek saistītas ar slaloma disciplīnu, kur līdz šim arī labāk veicies. Pagājušā čempionātā Austrijā mūsējiem kopumā neveicās kā cerēts, taču 2011.gadā Vācijā K.Zvejnieks un L.Gasūna abi slalomā ieguva 36.vietu.

Protams, ka lielisks panākums būtu iekļūšana trīsdesmitniekā, ko pagājušajā gadā olimpiskajās spēlēs nodemonstrēja Mārtiņš Onskulis, kurš jau pusgadu dzīvo, studē un trenējas ASV. Mārtiņš, uzsākot sezonu janvārī, jau ir piedalījies vairākās FIS sacensībās un dažās uzrādījis diezgan labus rezultātus. Punktus sezonā uzlabojis un FIS rangā simtniekā ar 86.vietu iekļuvis mūsu komandas līderis K.Zvejnieks, taču šosezon lielākajās sacensībās – Pasaules kausa un Eiropas kausa posmos – viņam nav izdevies uzrādīt vēlamo rezultātu. Novembrī ļoti labus punktus FIS sacensībās nopelnīja un vienu brīdi FIS reitingā divsimtniekā pabija Lelde Gasūna, kura trīsdesmitnieku sasniedza slalomā olimpiskajā spēlēs Sočos. Tā kā pamats cerībām uz labām vietām ir, bet daudz ko noteiks pašu psiholoģiskā sagatavotība un arī spēcīgo konkurentu spēja noturēties trasē, ejot uz maksimālo rezultātu. A & B, SIA A & B, SIA Āne, Celtnieku 32, Cenu p., Ozolnieku n., LV-3043
Solomins Aleksandrs Akadēmiskā airēšana, Kanoe airēšana, Smaiļošana
FTA
Reģistrēties