22.09.2013. 23:36
Francijas vīriešu basketbola valstsvienība svētdien, 22. septembrī, pirmā puslaika beigās veica 21:3 izrāvienu, turpinājumā nosargāja vadību, uzvarēja Lietuvas izlasi ar rezultātu 80:66 un pirmo reizi vēsturē uzvarēja Eiropas čempionātā.

Francijas basketbolisti finālturnīrā piedalījās trīsdesmit sesto reizi (izņēmumi 1969. un 1975. gadā), taču zelta spēlē vēl nekad nebija uzvarējuši. “Les Bleus” rēķinā pirms izšķirošās spēles atradās divas sudraba (Kaira 1949, Kauņa 2011) un piecas bronzas godalgas.

Pirms gada Francijas jaunieši Eiropas U20 čempionāta finālā Ļubļanā atzina Lietuvas pārākumu ar rezultātu 49:50. Tāpat kā šodien, minēto spēli tiesāja Luidži Lamonika un Ilija Beloševičs, bet spāņu arbitru lomā samainījās Miguels Peress un Huans Arteaga.

Francijas kapteinis Tonijs Pārkers septītajā finālturnīrā nopelnīja pirmo zelta medaļu.

Francija: Parker, Batum, Gelabale, Diaw, AjincaLietuva: Kalnietis, Seibutis, Mačiulis, Kleiza, D. Lavrinovič

Turnīra labākā piespēļu dalītāja Kalnieša iespēle brīvam Darjušam Lavrinovičam atklāja rezultātu Lietuvas labā. Pirmās ceturtdaļas turpinājumā vadību pārņēma Francija, kuras garie spēlētāji izcīnīja daudzas atlēkušās bumbas uzbrukumā un guva otrās iespējas punktus. Lietuva turējās līdzi ar Kleizas un Mačuļa tālmetieniem – 10:11. Francija vēl vairākas minūtes turējās vadībā, taču desmitminūti ar 10:2 izrāvienu noslēdza lietuvieši. Kleiza diviem punktiem ar sodu pievienoja tālmetienu un veiksmīgu ielaušanos soda laukumā, bet Kalnietis uzbrukumā apsteidza Pārkeru – 22:19.

Nākamajās piecās minūtēs abas komandas uzbruka ar augstu precizitāti. Lietuviešiem turpināja uguņot Kleiza, savācot 16 no 31 komandas punkta, savukārt francūžiem negaidīti sekmīgi bija Florāns Pjetruss un Johans Petro – 31:29. Kad Kleiza nogāja malā un laukumā nāca jaunie centri Motejūns ar Valančūnu, lietuviešu precizitāte apsīka. Francija nezaudēja ritmu uzbrukumā, Batuma tālmetieniem ievadot 3:21 izrāvienu. Lietuvas sastāvā vienīgo tālmetienu realizēja Kalnietis, kamēr pretiniekiem roku piešāva daudzi spēlētāji. Pēdējās 0,9 sekundēs pirms pārtraukuma Antuāns Dio paspēja izmest tālu metienu. Bumba lidoja Lietuvas grozā – 34:50!

Francija pirmo puslaiku pabeidza ar 63% precizitāti metienos no spēles (22/35), kamēr lietuviešu trāpīgums sasniedza 45 % (13/29). Otrajā divdesmitminūtē precizitāte kritās un tāda notikumu gaita bija labvēlīga Francijai. Izmantojot Diāva sekmīgo spēli pret lietuviešu zonas aizsardzību, Vensāna Kolē vīru pārsvars pieauga līdz divdesmit diviem punktiem – 42:64. Lietuvai soda laukumā punkti klāt nenāca, bet ar piecdesmit procentu trāpīgumu perimetrā nepietika. Trešās ceturtdaļas beigās trīskārtējie Eiropas čempioni netika tuvāk par sešpadsmit punktiem (50:66), bet noslēdzošā desmitminūte bija jāsāk ar mīnus astoņpadsmit – 50:68.

"Les Bleus" turpināja kontrolēt spēli. Jons Kazlausks laukumā sūtīja jaunos spēlētājus, mēģinot padarīt cīņu enerģiskāku, tomēr būtisks pavērsiens nenotika. Lietuvieši punktus guva lēnāk, nekā tuvojās pamatlaika beigas. Sākoties pēdējām piecām minūtēm, starpība joprojām bija astoņpadsmit punkti – 56:74. Atlikušajā laikā lietuviešiem nebija izredžu atspēlēties un Francija svinēja vēsturisku panākumu. Tonijs Pārkers laukumu atstāja 22,4 sekundes pirms finālsvilpes.

Francija – Lietuva 80:66 (19:22, 31:12, 18:16, 12:16)Francija: Batum 17 (6ab), Diaw 15 (6ab, 4rp), Parker 12 (2p 6/13, 3p 0/4; 2ab, 3rp, 3kļ., 3pp, 7ip), Petro 8, Gelabale 7, F. Pietrus 6, Diot 5, De Colo 4 (6ab), Ajinca 4 (10ab), Lauvergne 2, Kahudi.Lietuva: Kleiza 20 (2p 5/6, 3p 3/6, 1p 1/1; 5ab, 5pp), Kalnietis 19 (4ab), Seibutis 10 (6ip), D. Lavrinovič 7, Mačiulis 7, Pocius 3, Javtokas, Motiejūnas, Kuzminskas, Valančiūnas; K. Lavrinovič, Delininkaitis.Tiesneši: Luigi Lamonica (Itālija), Ilija Belosevic (Serbija), Juan Arteaga (Spānija). Komisārs Walter Kaszelik (Austrija).

Metieni no spēles: 34/71 vs 22/542p: 29/50 vs 15/343p: 5/21 vs 7/201p: 7/7 vs 15/19AB: 42 (12/30) vs 25 (2/23)RP: 16 vs 9Kļ.: 9 vs 10PB: 2 vs 2BM: 2 vs 2Personiskās piezīmes: 23 vs 15Punkti ātrajos uzbrukumos: 4 vs 4Punkti pēc kļūdām: 11 vs 8Otrās iespējas punkti: 12 vs 0Punkti soda laukumā: 48 vs 24