08.09.2015. 06:14
Pašreizējā čempione Francija pirmdien guva trešo uzvaru trijās Eiropas čempionāta finālturnīra spēlēs, turklāt tās līderis Tonijs Pārkers kļuva par visu laiku rezultatīvāko finālturnīru spēlētāju. Tāpat Rīgas grupā pirmdienas vakarā pie pirmās uzvaras tika Igaunija.

Pašreizējā Eiropas čempione Francijas ar 69:66 (14:14, 16:12, 22:21, 17:19) uzveica Polijas spēlētājus, priekšlaicīgi garantējot vietu čempionāta izslēgšanas turnīrā.

A apakšgrupas mača pirmais ceturksnis norisinājās līdzīgā cīņā, taču otrā ceturkšņa pirmajā pusē Polijai padevās labs atrāviens, panākot septiņu punktu pārsvaru (23:16). Tiesa, pirmā puslaika izskaņā vadībā atradās jau Francijas izlase (30:26).

Francijas veiksmīgais sniegums turpinājās arī otrajā puslaikā, kad spēja palielināt savu pārsvaru līdz pat astoņiem (40:32) un deviņiem punktiem (60:51). Lai arī spēles izskaņā poļi samazināja rezultāta starpību līdz vienam precīzam grozam no tuvās distances (66:68), izlīdzināt dueļa rezultātu viņi nespēja.

Mājinieku komandā rezultatīvākais bija pērnā gada Eiropas labākais basketbolists Pārkers, kurš guva 16 punktus, bet čempionāta vēsturi viņš pārrakstīja jau pirmajā ceturtdaļā - franču zvaigznei vajadzēja iemest tikai divus punktus, lai viņš pārspētu līdzšinējo Eiropas čempionātu rekordistu Niks Galli, kurš savas karjeras laikā bija finālturnīros iemetis 1030 punktus.

Astotajā Eiropas čempionāta finālturnīrā Pārkers aizvadīja 62.spēli, bet Gallis līdzšinējo rekordu sasniedza vien 33 mačos un 1987.gadā viņš palīdzēja Grieķijai triumfēt Eiropas čempionātā.

Tikmēr Polijas izlasē ar 18 punktiem izcēlās Adams Vačinskis.

Kā ziņots, citā A apakšgrupas spēlē pirmdien Bosnija un Hercegovina ar 86:84 (16:29, 19:16, 25:15, 15:15, 11:9) pagarinājumā pieveica Izraēlas izlasi, izcīnot pirmo panākumu šajā finālturnīrā. Zīmīgi, ka Izraēlai šī toties bija pirmā neveiksme turnīrā.

Izraēla jau no pirmajām minūtēm bija pārliecinošā vadībā. Trešās ceturtdaļas trešajā minūtē viņiem bija 15 punktu pārsvars pār pretiniekiem (53:38). Tiesa, līdz ceturkšņa izskaņai Bosnijas un Hercegovinas basketbolistiem izdevās atspēlēties un pat izvirzīties vadībā ar 60:58.

Noslēdzošajā ceturtdaļā spēle ritēja punkts punktā. Piecas sekundes līdz pamatlaika beigām vadībā ar 75:72 atradās Izraēlas basketbolisti, taču pēdējā sekundē tālmetienu realizēja Bosnijas un Hercegovinas rindās spēlējošais Elmedins Kikanovičs.

Pagarinājuma vidū Izraēlai bija septiņu punktu pārsvars (82:75), taču bosniešiem vēlreiz izdevās atspēlēties un mača galotnē izraut uzvaru. Zīmīgi, ka arī pagarinājumā uzvaru nesošo grozu guva Kikanovičs, kuram groza apakšā rezultatīvi piespēlēja kādreizējais Latvijas vienības "VEF Rīga" spēlētājs Alekss Renfro, kurš ieguvis Bosnija un Hercegovinas pilsonību.

Rezultatīvākais uzvarētāju rindās ar 22 punktiem bija Nemanja Gordičs, bet 17 punktus pievienoja Kikanovičs. Savukārt ar 16 punktiem un 18 atlēkušajām bumbām izcēlās Andrija Stipanovičs.

Tikmēr Izraēlas labā 29 punktus guva Omri Kaspi, bet pa 14 punktiem pievienoja Gals Mekels un Liors Elijahu.

Kā zināms, vēl vienā tikpat dramatiskā A apakšgrupas spēlē pirmdien Somija ar 81:79 (16:20, 20:18, 27:26, 18:15) pieveica Krieviju, kas cieta jau trešo zaudējumu trijos mačos.

Šis duelis visas 40 minūtes aizritēja punkts punktā un pēdējā minūte tika sagaidīta pie neizšķirta rezultāta 79:79. Uzvaras grozs tika gūts trīs sekundes pirms pamatlaika beigām, izceļoties Peteri Koponenam.

Uzvarētājiem ar 19 punktiem un septiņām atlēkušajām bumbām izcēlās amerikāņu izcelsmes uzbrucējs Ēriks Mērfijs, bet 16 punktus iemeta Sasu Salins. Savukārt Krieviju no zaudējuma neglāba pat Vitālija Fridzona 22 punkti.

A apakšgrupas līdere ar trīs uzvarām trīs mačos ir Francija. Tai ar diviem panākumiem tikpat spēlēs seko Izraēla un Polija. Pa vienai uzvarai trīs dueļos tagad ir Bosnijai un Hercegovinai, kā arī Somijai, bet bez uzvarām joprojām ir Krievija.

Savukārt pirmdienas noslēdzošajā mačā D apakšgrupā Rīgā pie pirmā panākuma tika Igaunija, kas ar 78:71 (14:15, 14:23, 22:6, 28:27) uzvarēja Ukrainas izlasi.

Cīņas sākums veiksmīgāks padevās igauņiem, kuri nonāca vadībā ar 11:3. Tiesa, viņi savu pārsvaru nespēja noturēt un puslaika beigās atradās jau iedzinējos ar desmit punktu deficītu (28:38). Vadību pēc vairākiem sekmīgiem uzbrukumiem igauņi atguva trešajā ceturtdaļā.

Noslēdzošā ceturkšņa vidū ukraiņi bija pietuvojušies pretiniekiem un gandrīz izlīdzinājuši rezultātu (53:55), taču tad atkal zaudēja vairākus grozus pēc kārtas. Pusotru minūti līdz pamatlaika beigām rezultāts atkal bija līdzīgs - 66:65 Igaunijas labā, taču atlikušajā laikā Latvijas kaimiņi tikai palielināja pārsvaru, spēli uzvarot ar rezultātu 78:71.

Rezultatīvākais igauņiem ar 26 punktiem bija Gregors Arbets, bet 15 punktus pievienoja un sešas bumbas zem groziem izcīnīja Rains Veidemans. Tikmēr ukraiņiem 22 punktus guva naturalizētais Džeroms Rendls.

Kā zināms, dienas pirmajā cīņā D apakšgrupā dramatisku uzvaru izcīnīja Beļģija, kas tikai pēc video atkārtojuma noskatīšanās ar 76:74 (12:20, 23:15, 22:19, 19:20) pieveica Lietuvu, kas cieta pirmo neveiksmi turnīrā.

Pirmā ceturtdaļa iesākās līdzīgi, un rezultāts bija 10:10, tomēr pēdējās minūtēs lietuvieši veica izrāvienu un tās noslēgumā atradās vadībā ar 20:12, turklāt desmit punktus jau bija guvis Jons Valančūns.

Otrās ceturtdaļas otrajā pusē Lietuva panāca arī 31:21, tomēr nākamajās trijās minūtēs Beļģija pamanījās veikt izrāvienu 14:1 un atgūt vadību, bet pēc puslaika rezultāts bija 35:35.

Spēles trešajā ceturtdaļā jau gandrīz visu laiku vadībā atradās Beļģija, kas pēc Žana Marka Mvemas trim punktiem ar sodu izvirzījās vadībā ar 51:46, bet vēlāk Beļģija panāca arī 55:49. Savukārt pirms pēdējās ceturtdaļas Beļģija bija priekšā ar 57:54.

Izšķirošās desmitminūtes pirmajās trijās minūtēs sešus punktus iemeta Valančūns, un Lietuva atguva vadību. Kaut lietuvieši bija vadībā gandrīz visu laiku, beļģi regulāri realizēja tālmetienus, turoties blakus. Svarīgs notikumu pavērsiens risinājās priekšpēdējā minūtē, kad Beļģija iemeta divus tālmetienus 14 sekunžu laikā, panākot izlīdzinājumu 74:74.

Nākamajos uzbrukumos abas izlases palika bez punktiem, bet aptuveni 25 sekundes pirms pamatlaika beigām pie bumbas tika Lietuva un devās savā pēdējā uzbrukumā. Tās nākamais uzbrukums atkal bija neveiksmīgs, bet Beļģijai palika vēl trīs līdz četras sekundes pēdējam uzbrukumam. Šajā laikā beļģi paspēja pāriet pāri laukumam un ar atkārtotu metienu naturalizētais Mets Lodžeskis ieraidīja bumbu grozā. Turpinājumā tiesneši vairākas minūtes skatījās video atkārtojumu un secināja, ka Lodžeskis pieskārās bumbai īsu mirkli pirms beigu signāla. Tas Beļģijai ļāvis svinēt vienu no lielākajiem panākumiem valsts jaunāko laiku vēsturē.

Rezultatīvākais uzvarētājiem ar 20 punktiem bija Lodžeskis, bet viņam ar 16 punktiem piebalsoja Džonatans Tabu. Savukārt Lietuvas izlases līderis Valančūns izcēlās ar 25 punktiem un 12 atlēkušajām bumbām.