14.02.2017. 08:20

Kristaps Porziņģis un Dāvis Bertāns svētdienas vakarā aizvadīja savstarpēju NBA spēli, pirmo, kurā piedalījušies divi Latvijas pārstāvji. Lai arī Bertāna komanda neparādīja savu labāko sniegumu, tomēr zināms, ka "Spurs" ir līmeni vai divus augstāk. Vai komandas spēks (vai "Knicks" gadījumā - nespēks) nāk par labu Bertāna un Porziņģa basketbolistu karjerām? Vai Porziņģis arī "Spurs" sastāvā būtu izsities tik augstu kā tagad? Par to visu var tikai nenopietni spekulēt, un tieši tas arī šajā rakstā tiks darīts.

Uzdotais jautājums (un sniegtās atbildes) par Bertānu Ņujorkā un Porziņģi pie trenera Grega Popoviča nepretendē uz patiešām reālas paralēlas dimensijas aprakstu, tādēļ diskusijas pēc pieņemsim, ka abu latviešu ceļš uz NBA nebūtu mainījies. Ka "Knicks" iegūtu Bertānu 2011. gada draftā un pacietīgi gaidītu viņa NBA debiju, un nezaudētu ticību pēc divām smagām ceļgala traumām. Pieņemsim arī, ka "Spurs" kaut kā būtu tikusi pie ļoti augstās ceturtās izvēles 2015. gada draftā un draftējusi Porziņģi.

"Labāk noteikti būtu tam, kurš spēlētu Sanantonio. „Knicks” un „Spurs” ir divas dažāda līmeņa komandas – gan filozofijas, gan organizatoriskajā ziņā. Ņujorka ir sarežģīta vieta, kurā spēlēt, jo īpaši pēdējos gados, kad komanda ir bez cerībām uz play-off. Turpretī Sanantonio ir klubs ar uzvarētāju filozofiju.

Man šķiet, ka Kuzminsks ir Dāvja līmeņa spēlētājs, aptuveni tāda arī varētu būt Dāvja loma, ja viņš būtu Ņujorkā. Nedomāju, ka Kuzminsks gūst daudz prieka. Katrā ziņā Dāvis Ņujorkā noteikti netiktu izmantots tik daudz kā „Spurs” komandā. Jāņem vērā arī NBA politika. Viena lieta, ja esi draftēts ar augstu numuru un pelni lielu naudu – tad tevi ir jālaiž laukumā, bet pavisam cita lieta, ja esi draftēts ar zemāku numuru un izmaksā salīdzinoši mazāku naudu. Jau pirms sezonas teicu, ka Dāvis var tikai palielināt savu lomu komandā, jo Popovičam patīk tādi spēlētāji.

Kristapam situācija ir diezgan nesaprotama. Nav zināms, vai viņš ar „Knicks” kādreiz nonāks uz uzvaru nots vai panākumiem būs jāmeklē cita komanda. Ja Kristaps būtu Sanantonio, domāju, ka viņš spēlētu gan kā ceturtais, gan kā piektais numurs. Oldridžs ir nobriedušāks un stiprāks, bet būtībā diezgan līdzīgs Porziņģim, tikai bez trīspunktu metiena. Pieļauju, ka Kristaps kā ceturtais numurs Sanantonio varētu lidināt trīnīšus."

"Jebkuram eiropietim, kurš māk piespēlēt bumbu, vieglāk būtu spēlēt Sanantonio. Porziņģim „Spurs” sastāvā droši vien veiktos līdzīgi kā tagad Ņujorkā. Iespējams, ka viņam Sanantonio pat būtu vieglāk, jo bumba tiek biežāk piespēlēta, kas ļautu biežāk tikt pie brīviem metieniem. Domāju, ka metienu skaits būtu mazāks, bet precizitāte augstāka. Par Dāvi Ņujorkā grūti spriest. Sanantonio viņš ir komandā, kur viņa prasmes ir pieprasītas. Ko viņš darītu Ņujorkā? Labākajā gadījumā būtu kā Kuzminsks, bet sliktākajā gadījumā – pat nezinu. Katrā ziņā Dāvim klātos grūtāk."

"Kristaps Sanantonio iederētos lieliski, jo viņa basketbola IQ daudz vairāk atbilst „Spurs”, nevis „Knicks” basketbolam. Būtu mazāk minūšu, bet vairāk iespēju laukumā parādīt savas labākās īpašības, un, pieņemu – statistikas cipari nebūtu sliktāki. Mediji spriestu, ka Pops ir atradis savu jauno Dankanu, Deivids Lī šobrīd spēlētu citā NBA klubā, tajā pašā laikā Sanantonio nebūtu vieta, kurā šobrīd skanētu frāzes „būvēt komandu ap KP” – jo tur tomēr joprojām ir klasiska basketbola kā komandas spēles filozofija, kur centrā ir treneris, kura rīcībā – spēlētāji ar saviem konkrētiem uzdevumiem un lomām. Joprojām spēlētu ar „Nike”. Un, protams – 3-4 reizes mazāk sekotāju tviterī.

Dāvja raksturs un paštēls nav tik piemērots, lai izmantotu visas šovbiznesa iespējas, ko sniedz Ņujorka. Bet liels jautājums, vai Dāvi tas vispār saista – vide, kurā tu esi vispirms popkultūras figūra, un tikai pēc tam basketbolists. Pieņemu, ka MSG publikai patiktu, jo tajā uzbrukuma haosā viņam jau būtu pāris 25 minūšu 25-30 punktu tālmetienu salūta spēles, tajā pašā laikā – ļoti miglaina izpratne par savu vietu, lomu un nākotnes izredzēm komandā. Gribētu prom..."

Loma komandāŅujorkā Porziņģis kļuva par Fila Džeksona lielāko "ķērienu" un praktiski vienīgo iemeslu, kādēļ viņa veiktā kluba vadība vēl netiek saukta par pilnīgāko izgāšanos, tādēļ arī kluba vadība personiski ir ļoti ieinteresēta viņa attīstībā. Tikmēr "Spurs" jau ir Kavai Lenards, kurš par kluba zvaigzni izaudzināts pacietīgi vairāku gadu garumā un visas nākotnes cerības tiek saistītas pirmkārt ar viņu, un Porziņģis šeit nebūtu lielākais talants un arī atbildība uz viņu nebūtu tik liela. Bet Bertāns - ja reiz viņš "izsita" sev vietu un spēles laiku līgas labākajā rezervistu sastāvā, nav iemesla domāt, ka viņš to neizdarītu arī Ņujorkā.

Sākumsastāvs?Arī talantīgais Lenards debijas sezonā "Spurs" daudzās spēlēs palika rezervē, un Porziņģis droši vien būtu ne pārāk bieža izvēle pirmajā pieciniekā gan "Spurs" šīs sezonas (Oldridžs, Gazols), gan pagājušās sezonas (Oldridžs, Dankans) sastāvā. Bertānu šajā ziņā lielas izmaiņas, visticamāk, varētu nepiemeklēt, varētu būt tikai sliktāk, jo "Knicks" saviem līderiem brīvdienu piešķir reti, kamēr "Spurs" - regulāri.

Nākamā līguma perspektīvasJa Porziņģis neapstāsies savā izaugsmē vai vismaz nepiedzīvos kritumu, viņš maksimālo līgumo vai tuvu tam saņems jebkurā komandā, un "Spurs" pazīstama kā komanda, kas savus talantus citiem neatdod. Tikmēr "Knicks" to dara regulāri, turklāt bieži vien gandrīz par velti vai iesaistot pēkšņos maiņas darījumos. No 2014./15. gada sastāva "Knicks" komandā palikuši tikai divi spēlētāji, turklāt no viena no viņiem (Karmelo Entonija) "Knicks" aktīvi cenšas tikt vaļā. Savukārt kopš Bertāna drafta gada "Knicks" drafta dienā ieguvusi deviņus spēlētājus, un šobrīd komandā ir tikai divi.

Bertānam iespējas vairāk izpausties, spēlējot viens pret vienuŅujorkā Bertāns varētu daudz biežāk uzbrukt grozam pats - galu galā, Kuzminskam šosezon apmēram tādā pašā spēles laikā ir gandrīz divreiz vairāk metienu pa grozu nekā Bertānam. Tāpat arī Bertānam būtu vairāk iespēju mēģināt apspēlēt viens pret vienu, jo šādu taktiku "Knicks" ļauj piekopt visai bieži. "Spurs" sastāvā Bertāns visā šajā sezonā izdarījis tikai astoņus metienus pēc vismaz pāris sekundes ilga dribla, pārējie 140 - uzreiz pēc piespēles vai viena soļa.

Brīvi pustālie metieni Sanantonio spēka uzbrucējamPorziņģim "Spurs" komandas spēle nestu vienu milzīgu priekšrocību - brīvus pustālos metienus. NBA statistika rāda, ka Porziņģim šosezon no 248 pustālajiem metieniem brīvi (sedzējs vismaz 1,5m attālumā) bijuši tikai 90 (36%). Bet viņa pozīcijā spēlējošajam Oldridžam "Spurs" sastāvā? Viņam no 363 pustālajiem metieniem brīvi bijuši veseli 269 metieni (74%). Ja "Spurs" līdzīgi ar "pick&roll" sadarbībām izkārtotu metienus Porziņģim, viņa precizitāte krietni pieaugtu.

Porziņģa basketbola ierobežojumiPorziņģis šosezon uzbrukuma pirmajās desmit sekundēs izmetis 96 tālmetienus, daudzus no tiem bez īpašas izspēles vai sagatavošanās. "Spurs" trenera Grega Popoviča vadībā to nevar atļauties ne drafta pirmais, ne ceturtais, ne 60. numurs. Popovičs principā nav tālmetienu fans, un viņa vadībā garie spēlētāji parasti spēlē tradicionālāk, proti, groza tuvumā. Tāpat arī ļoti skaisto "put-back" danku vietā varētu sekot uzstādījums vienkārši pasist atlēkušo bumbu savu aizsargu virzienā, ko šosezon dara ne mazāk atlētiskais centrs Dedmons. "Put-back" danki, lai arī efektīgi, tomēr izdodas krietni retāk nekā vienkārši savākta atlēkusī bumba uzbrukumā.

Treneri un viņu pieredze"Knicks" pēdējā pusotrā sezonā bijuši trīs galvenie treneri, un visi - Fišers, Rembiss, Hornačeks - relatīvi iesācēji šajā arodā. Bertāns pie īso sastāvu labprāt izmantojošā Hornačeka varētu iegūt nelielas priekšrocības, taču nav īpašas garantijas, ka Hornačeks būs ar komandu arī pēc pusgada. Porziņģim savukārt Sanantonio būtu fantastiska iespēja attīstīt vienu no saviem lielākajiem trūkumiem - spēli ar muguru pret grozu. Kā nekā, leģendārais Tims Dankans ik pa laikam uz "Spurs" treniņiem atnāk un gan jau neatteiktu ilgāku sarunu.

Uzvaru un zaudējumu kultūraBertāns pagaidām NBA pieredzējis tikai 13 zaudētas spēles. Porziņģis - jau 85. Viņš pats atzinis, ka biežie zaudējumi atstāj ļoti nomācošu iespaidu un reizē iedragā arī nākamās spēles kvalitāti. Spēlējot "Spurs" sastāvā, Porziņģis būtu reāls kandidāts uz NBA čempionu titulu un, kas šajā līgā ļoti svarīgi, pierastu pie uzvarētāju psiholoģijas, kad zaudējums ir patiešām neveiksme, nevis ikdiena.

ASV mediju pievērstā uzmanība"Knicks" ir viena no populārākajām komandām Amerikā, un Porziņģis regulāri tiek piesaukts kā tās spožākā cerība un glābējs. "Spurs" sastāvā Lenards 2014. gadā kļuva par finālsērijas MVP, taču īstas superzvaigznes statusu tāpat ieguva tikai salīdzinoši nesen, un arī Porziņģis vairs tik bieži netiktu likts ASV mediju virsrakstos pirms citiem jaunajiem talantiem kā Taunsa vai Adetokumbo. Savukārt Bertānam Ņujorkā būtu pārbaudījums tikt galā ar līdzjutēju biežajām garastāvokļa maiņām, ieskaitot savas komandas izsvilpšanu, kas šosezon noticis vairākkārt.

Mediju sakarā jāpiebilst arī šis: ja Porziņģi draftētu "Spurs", būtu krietni mazāka iespēja, ka viņam uz Sanantonio pilsētas ielas dzeltenās preses kameras priekšā izspruktu pāris vārdi, par kuriem vēlāk jāatvainojas visai valstij. No kā tamlīdzīga toties būtu jāuzmanās jau Bertānam.



Omkay Republikas laukums 3, Rīga, LV-1010
Trubeckojs Andrejs Trubeckojs AndrejsGrieķu-romiešu cīņa, Brīvā cīņa, Brīva cīņa sivietēm, Jostu cīņa, Pludmales cīņa
FTA
Reģistrēties