29.06.2015. 09:00
Latvijas labākā tenisiste Aļona Ostapenko (WTA 147.) šodien ap plkst. 16:00 debitēs "Grand Slam" pamatturnīros, Vimbldonas 1. kārtā sacenšoties ar Spānijas pirmo raketi Karlu Svaresu Navarro (WTA 9.).

Ostapenko spēlēšanu Vimbldonā nodrošināja pagājušajā vasarā, kad uzvarēja junioru turnīrā. Vimbldonas organizatori gandrīz vienmēr junioru čempionēm piešķir nākamā gada "wild card" lielajā turnīrā. Protams, ja tā ir nepieciešama.

Ir gadījumi, kad juniores nākamajā gadā jau atrodas ranga pirmajā simtā, tādā gadījumā viņām "wild card" nevajag. Aļonai tik strauja progresa nav – atrašanās otrajā simtā viņai gan jau bija nodrošinājusi spēlēšanu kvalifikācijā.

Aļona pagājušajā vasarā junioru līmenī uzvarēja ne vien Vimbldonā, bet vēl vienā prestižā zālāja seguma turnīrā "Roehampton". Latvijas tenisiste 12 mačos zaudēja tikai divus setus.

Uzvara "Grand Slam" junioru turnīros automātiski negarantē izcilu karjeru pieaugušo līmenī, taču tas ir signāls par spēlētprasmi diezgan labā līmenī, lai būtu pamats turpināt strādāt. Protams, gadās arī nelāgi izņēmumi.

2011. gada Vimbldonas junioru turnīra uzvarētāja Ešlija Bārtija pērn 18 gadu vecumā beidza karjeru. Oficiālais formulējums ir karjeras pārtraukšana uz nenoteiktu laiku bez solījumiem atgriezties. Bārtijas problēma bija tāda, ka viņa vienspēlēs nebija tika laba kā dubultspēlēs (trīs fināli pieaugušo "Grand Slam" turnīros). No pēdējos 10 gados junioru turnīros uzvarējušajām tenisistēm (skatīt zemāk tabulu!) līdz WTA līmenim tikt nav spējušas tikai divas – ITF tūrē iestrēgušas Nopavana Lertčevakarna un Kristina Pliškova.

Ostapenko vēl nav nospēlējusi vienu pilnu sezonu pieaugušo līmenī, tāpēc par viņas likteni pievienoties vienam vai otram sarakstam ir pāragri spriest. Turklāt ne visas sportistes attīstās vienādā ātrumā. Aizvakar pirmo titulu izcīnījusī Belinda Benčiča WTA mačos bija gatava spēlēt jau 16 gadu vecumā. Aļona jūnija sākumā nosvinēja 18. dzimšanas dienu un pašreiz vēl nav gatava. Runa ir par stabilitāti, nevis atsevišķiem mačiem.

No pēdējās desmitgades junioru čempionēm lielā turnīra finālā spēlējušas divas – Agņeška Radvaņska (2012) un Juženija Bušāra (2014). Pēdējā junioru čempione, kura uzvarēja arī lielajā turnīrā, ir Amēlija Moresmo (1996, 2006). Pirms viņas tas izdevās arī Martinai Hingisai (1994, 1997).

2005. Agņeška Radvaņska Polija

Piektdien notikusī izloze Aļonai nebija laba, jo pretī trāpījās ranga pirmā desmitnieka tenisiste, devītajā vietā esošā Spānijas pirmā rakete Karla Svaresa Navarro. Viņa rekordu sasniedza maijā, kad atradās 8. vietā, bet šobrīd Karlai atrodas 9. vietā.

Ostapenko ar rangā tik augstu esošu spēlētāju vēl nav sacentusies. Līdz šim spēcīgākā pretiniece reitinga ziņā bija beļģiete Kirstena Flipkensa (#59), kurai februārī Federācijas kausā Budapeštā zaudēts trīs setos ar rezultātu 2:6, 6:4, 3:6. Aļonai ir 5-2 bilance pret Top 100 spēlētājām.

26 gadus vecā Svaresa Navarro pirmo reizi sevi skaļi pieteica 2008. gadā "French Open", kur no kvalifikācijas tika līdz ceturtdaļfinālam. Zīmīgi, ka Karlai tā bija "Grand Slam" debija. Viņa pirms tam WTA līmenī bija nospēlējusi tikai divos pamatturnīros un otrajā no tiem sasniedza pusfinālu Bogotā.

Ar titulu iegūšanu Spānijas šā brīža labākajai tenisiste nesokas. Viņa uzvarējusi tikai vienā no deviņiem finālam, kas izdevās pagājušajā gadā māla seguma turnīrā Oeirašā. Šogad viņa līdz titula mačam tikusi trīs reizes. Februārī Antverpenē no fināla nācās atteikties pleca savainojuma dēļ, martā Maiami ar 2:6, 0:6 zaudēts Serēnai Viljamsai (pret amerikānieti viņa vienmēr ir bezspēcīga), bet maijā Romā neveiksme sīvākā mačā pret Mariju Šarapovu – 6:4, 5:7, 1:6.

Svaresa Navarro uz pārējo tenisistu fona izceļas ar "backhand", kas tiek izpildīts ar vienu roku. Vīriešu tenisā tas nav retums, bet dāmu tenisā gan sastopams ne tik bieži. Un Svaresas Navarro "backhand" droši var saukt par labāko sieviešu tenisā, jo konkurences kā tādas elites grupā faktiski nav. Atļaušos Svaresas Navarro sitienu no neērtās puses saukt par labāko tāda veida sitienu dāmu tenisā kopš titulētās beļģietes Žustīnes Enānas laikiem.

Svaresai Navarro šo sitienu patīk sist pa diagonāli, viņa prot variēt ar spēli un teicami uzbrukt arī ar "forehand". Serve nav uzskatāma par bīstamu ieroci, no plusiem jāmin ļoti laba fiziskā sagatavotība, kas ļauj spēlēt ilgus trīs setu mačus. Viņa vairākas pretinieces šogad pieveikusi uz izturības rēķina. Svaresai Navarro karjeras bilance trīs setu mačos ir 73-46, bet šogad iespaidīga 18-4! Viņa uzvarējusi astoņas no pēdējām deviņām trīs setu spēlēm, šajā posmā zaudējot tikai Šarapovai.

Jāteic gan, ka zālāja seguma specifika neparedz nogurdinošus mačus ar garām izspēlēm, taču mēdz gadīties arī izņēmumi. Piemēram, sestdienas fināls Īstbornā starp Radvaņsku un Benčiču nebija tipisks zālāja mačs.

Skaidrs, ka šodienas mačā liela favorīte ir Svaresa Navarro, bet Ostapenko būs jāmēģina tikt galā ar uztraukumu, kas neizbēgami būs. Debija "Grand Slam" pamatturnīros ir sveša pasaule, it īpaši bez lielas pieredzes šāda līmeņa jeb WTA turnīros. Tāpat jāatceras, ka liela nozīme ir pretinieces līmenim. Aļonai tas būs pirmais mačs pret Top 10 tenisisti, turklāt tādu, kura spēlē nestandarta tenisu. Katrā ziņā Ostapenko nav paveicies ne vien ar pretinieces līmenī, bet arī spēles stilu.

Ja pirms cīņas ar Svaresu Navarro mēģinām atrast iemeslu būt optimistiem, tad jārunā par zālāja segumu. Karla ir no Spānijas, un šī valsts lieliskus zālāja seguma tenisistus ražo ļoti reti, it īpaši tas attiecas uz sievietēm. Svaresai Navarro uz zālāja karjeras laikā ir 14-12 bilance, uz māla 100-48, bet uz "hard" 110-89. Tā ir statistika tikai par WTA un "Grand Slam" pamatturnīru spēlēm, kas precīzāk parāda spējas. Apzināti nenorādīju kopējo statistiku, jo WTA šajā sakarā ir liela putra. Proti, viss tiek likts vienā maisā – "Grand Slam" mači ar ITF kvalifikācijām.

Svaresa Navarro tikai Vimbldonā nav spējusi tikt līdz ceturtdaļfinālam (labākais rezultāts 4. kārta). "French Open" viņai ir divi ceturtdaļfināli, bet "Australian Open" un "US Open" pa vienam. Piemēram, pērn viņa Vimbldonā 2. kārtā ar rezultātu 6:7(12), 7:5, 2:6 zaudēja Zarinai Dijasa. Tas uzskatāms par pārsteidzošu rezultātu.

Svaresai Navarro Vimbldonā ir 7-5 bilance, labākās uzvaras gūtas 2009. gadā pār Kaju Kanepi un Jekaterinu Makarovu, kā arī 2013. gadā pār Bušāru, kura tobrīd atradās vien 66. vietā, sākot savu ceļu augšup Top 10 virzienā. Karlai šogad uz zālāja 2-2 rādītājs, uzvarot Svetlanu Kuzņecovu un Timeju Babošu, bet zaudējot Karolīnai Pliškovai un Slounai Stīvensai. Kamēr Svaresai Navarro zālājs nav ērtākais segums, par Ostapenko var teikt pretējo. Ja ne gluži mīļākais segums (nav spēlēts tik daudz, lai veiktu drošus apgalvojumus), taču ātrie segumi mūsu tenisistei noteikti ir patīkamāki nekā māls.

Spānijas tenisistes sniegumā šogad ir dīvainas tendences. Proti, viņa "Grand Slam" jeb svarīgākajos turnīros nespēj nospēlēt labāko tenisu. Karla šogad piedalījusies 14 turnīros, no tiem 11 tiekot vismaz līdz ceturtdaļfinālam. Trīs turnīri, kuros viņa izstājās agrāk par ceturtdaļfinālu, bija "Australian Open", "French Open" un pagājušajā nedēļā Īstbornā. Svaresa Navarro janvārī Melburnā 1. kārtā ar 3:6, 1:6 kapitulēja Vācijas tenisistei Karīnai Vitheftai (spānietes vienīgais zaudējums šogad pret otrā simta tenisistēm), bet "French Open" 3. kārtā zaudēts Flāvijai Pennetai (3:6, 4:6). Spānijas pirmā rakete ar 35 uzvarām dala 1. vietu šogad uzvarām bagātāko tenisistu sarakstā. Tikpat daudz panākumu ir arī Karolīnai Pliškovai.

Aļonai WTA pamatturnīros ir 1-1 bilance. Ostapenko pagājušā gada septembrī ar "wild card" dabūja uzspēlēt Taškentas "International" (zemākais līmenis) WTA turnīrā, kur ar 6:3, 7:5 pieveica bijušo Top 20 spēlētāju Šaharu Pēru, bet 2. kārtā ar 2:6, 6:7(3) zaudēja Ksenijai Pervakai. Aļona šogad ir trīs reizes spēlējusi kvalifikācijās – 3. kārtā jeb finālā zaudēts gan Prāgā, gan Hertogenbošā, bet "French Open" neveiksme jau 1. kārtā.

Aļona šovasar uz zālāja seguma ir nospēlējusi piecus mačus (3-2). Divas uzvaras gūtas WTA kvalifikācijā Nīderlandē, kur apspēlētas otrā un trešā simta tenisistes, bet vēl viens panākums pievienots mēneša vidū ITF turnīrā Anglijā, kur ar 5:0 pārspēta 74. vietā bijusī Krievijas tenisiste Vitālija Djačenko. Viņa gan toreiz izstājās, tāpēc nopietnus secinājumus par šo rezultātu nevajadzētu izdarīt.

Aļonai bija jāuzvar vēl vienā spēlē, taču viņa Hertogenbošas kvalifikācijas pēdējā kārtā neprata 3. setā nosargāt breika pārsvaru pret Džesiku Pegulu. Pēdējais mačs bija bezcerīgs, Anglijā ar 1:6, 2:6 zaudējot citai Vimbldonas "wild card" ieguvējai Anetei Kontaveitai. Starp citu, igaunietei ar izlozei nepaveicās vēl vairāk, jo viņa pretī dabūja Viktoriju Azarenku.

Ostapenko "Grand Slam" pamatsacensībās debitēs Vimbldonas 8. kortā. Mačs pret Svaresu Navarro varētu sākties ap plkst. 16:00. Pirms tam no 13:30 jāizspēlē Dominika Tīma un Dudi Selas mačs. Jāatgādina, ka vīriešu turnīrā spēlē līdz trim uzvarētiem setiem bez taibreika piektajā setā, tāpēc pirmā cīņa var būt ļoti ilga. Vimbldona ir vienīgais no četriem "Grand Slam" turnīriem, kuru nerāda Eurosport. Lielbritānijā raidtiesības pieder BBC, turnīru rādīs arī ASV sporta mediju milzis ESPN. Plānots, ka tiešraides internetā būs pieejamas no visiem spēļu kortiem. Britu salās dzīvojošie un tie, kuri prot tikt pie Lielbritānijas IP, straumēšanas pakalpojumu bez maksas var izmantot BBC mājaslapā.

CAPOEIRA A.Čaka iela 59-5a, Rīga