01.03.2014. 11:05

Pilna vērsija:

, LSM.LV - Sports

„Medaļa ir piemiņas zīme, godalga. Par kaut kādu īpašu sasniegumu man piešķīra goda algu. Un sākumā tās goda algas, tie jau ir sporta apbalvojumi tās jau nav gluži medaļas,” stāsta Latvijas Sporta muzeja vadošā pētniece Rita Apine.

Līdz Latvijas valsts izveidei, sporta godalgas veidoja pēc vācu sporta biedrības parauga. Tās bija maza izmēra, atgādināja ordeņus un dēvētas par klunkuriem.

Sporta muzejā var aplūkot ne tikai šo un citus izcilos sasniegumus, bet arī fotogrāfijas, kausus, apģērbus un citus priekšmetus.

„1944. gadā, tad kad jau nāca kara noslēgums, nāca virsū fronte. Jānis Daliņš visas šīs savas balvas - tajā skaitā arī sadzīves priekšmetus, servīzes, sudraba karotes, un medu, apraka savā vistu kūtī, savas mājas tuvumā, Valmierā,” klāsta Apine.

Par apbalvojumu aptuveno atrašanās vietu soļotājs bija pastāstījis saviem bērniem, un tā 1993. gadā Daliņa meitas dēls atrada apslēptās bagātības, kuras pēc tam nodeva glabāšanā seifā un vēlāk jau atdeva muzeja pārziņā.

Jaunākā medaļa, kas aplūkojama sporta muzejā ir kamaniņu braucēja Mārtiņa Rubeņa bronzas godalga, ko sportists izcīnīja 2006. gadā Olimpiskajās spēlēs Turīnā. Sākotnēji viņš to atdeva muzejam glabāšanā, bet vēlāk nodeva muzeja pārziņā pavisam.

Latvijas Olimpiskās komitejas preses sekretārs Mārtiņš Mālmeisters stāsta, ka vieta, kur glabāt iegūtās godalgas -  paliek katra sportista pārziņā. „Protams visiem medaļniekiem, kas ir uzvarējuši, vai iekļuvuši pirmajā trijniekā, godalgoto trijniekā, medaļas, protams, paliek sportistu īpašumā, un ko attiecīgais sportists un olimpietis izvēlas ar to darīt un kādā goda vietā pakarināt - tā ir katra sportista izvēle,” norāda Mālmeistars.

Sakot „padies” Latvijas sportistiem, Apine atgādina - cik liels darbs ieguldīts, lai izcīnītu godalgu. „Mums vajadzētu visai sabiedrībai saprast, ka tas ir neiedomājams darbs, un ja ir cilvēki, kas spēj būt pašas, paša olimpa virsotnē, atlētu atlēti, tad tas ir vienkārši tādai mazai nācijai, tas ir vienkārši brīnišķīgi... cepuri nost viņu priekšā,” prieku pauž Apine.Latvijas Izpletņlēkšanas Federācija Lienes 1-17, Rīga, LV-1009
Aglenieks Aigars Kanoe airēšana, Smaiļošana
FTA
Reģistrēties