03.09.2013. 16:43
Eiropas čempionātā Slovēnijā iemirdzēsies jaunas zvaigznes, jo 24 komandu sastāvos nebūs vairāk nekā 50 pazīstamu basketbolistu.

Olimpiskās spēles pagaidām ir galvenā ūdensšķirtne, kura atdala divus Eiropas čempionātus. Gadu pirms Londonas spēlēm Lietuvā ieradās visas tā brīža slavenības, liekot Dušanam Ivkovičam 2011. gada finālturnīru nosaukt par spēcīgāko vēsturē. Gadu pēc Londonas aina ir cita. Liela daļa vadošo spēlētāju jau ziemā paziņoja, ka izlaidīs Eiropas čempionātu, daži bija spiesti atteikties savainojumu dēļ.

Eiropas čempionātu atšķirīgo svaru labi jūt arī NBA klubu īpašnieki, pēc Londonas izdarot lielāku spiedienu uz savām ārzemju zvaigznēm. Olimpisko spēļu laikā viņi ir pieļāvīgāki, labi apzinoties, ka parādīšanās uz planētas lielākās skatuves galu galā var būt izdevīga arī biznesam. Turpretī Eiropas čempionāts, kurā no aizokeāna viedokļa nekas neizšķiras, liek klubu vadītājiem saraukt pieres.

Pat tādos apstākļos ļoti daudzi spēlētāji upurē savu vasaru, lai lietu sviedrus valstsvienību labā. Ar slavu ģimeni nepabarosi, taču daudziem no viņiem sportiskās ambīcijas, pašcieņa, valsts gods un iespēja spēlēt kopā ar labākajiem no labākajiem pārspēj klubu naudas turētāju izvirzītos nosacījumus. Īpaši plaši būs pārstāvēti Eirolīgā un Eiropas kausa izcīņā startējošie klubi, piemēram, Grieķijas sastāvā visi divpadsmit basketbolisti spēlē minētajos turnīros. Tālāk – par tiem, kuru Slovēnijā nebūs.

Lielākie zaudējumi novērojami Serbijas sastāvā. Cits pēc cita no ierindas izgāja četri spēka uzbrucēji, bet lielāko robu iecirta saspēles vadītāja Miloša Teodosiča savainojums. CSKA pirmais numurs līdz pēdējam brīdim cerēja ierasties Jeseņicē, taču trīs dienas pirms finālturnīra sākuma jaunākās pārbaudes liecināja, ka savulaik par “citplanētieti” iesauktajam serbam čempionāts ies secen. Ivkoviča rīcībā nebūs arī Duško Savanovičs, Milošs Mačvans, Novica Veļičkovičs, Zorans Ercegs un Vladimirs Micovs.

Lietuvai trūkst viens ļoti svarīgs spēlētājs – saspēles vadītājs Šarūns Jasikēvičs. Lai gan “Šaras” brīžiem bijis nevadāms un trenera Kemzūras laikā nereti tika uzskatīts par komandas alternatīvo līderi, viņa piespēles centriem un spēja uzņemties iniciatīvu ieceltu lietuviešus titula pretendentu vidū.

Līdzīgā apmērā Melnkalne izjutīs centra spēlētāja Nikolas Pekoviča prombūtni. “Minnesota Timberwolves” tornis līdz vasaras beigām bija aizņemts ar jauna līguma noslēgšanu NBA. Kad viss atrisinājās, skriet uz izlasi vairs nebija jēgas un lielā mērā tā būtu sava veida necieņas izrādīšana komandas biedriem. Izlases treneris Luka Pavičevičs veica naturalizēto spēlētāju rokādi, iepriekš pārbaudītā Teilora Ročestija vietā uzticoties Tairīsam Raisam.

Pārējām grupas komandām rūpju nosacīti mazāk. Bosnijas-Hercegovinas sastāvā atgriezušies septiņi kodola spēlētāji, tāpat kā agrāk iztiekot bez Borisa Savoviča un Alena Omiča pakalpojumiem. Maķedonijas ierindā ir deviņi Lietuvas kampaņas veterāni, ar līderiem Bo Makalebu, Pero Antiču, Vlado Iļjevski un Todoru Gečevski priekšgalā.

Ļubļanā neatbraukušo skaits ir krietni garāks nekā Jeseņicē. Eiropas vicečempiones Francijas sastāvā nav Žoakims Noā, Ronijs Turiafs, Jans Mainmī, Ali Traore, Rudijs Gobērs un Kevins Serafins. “Les Bleus” sastāvā netika iekļauts jaunais saspēles vadītājs Leo Vestermans, tomēr pat bez nosauktā septiņnieka Francijas pieteikums izskatās solīds.

Daudz sāpīgāk līderu zaudējumus izjūt Lielbritānija, kura palikusi bez Luola Denga, Bena Gordona, Popa Mensa-Bonsu un Džoela Frīlenda. Brīnumainā kārtā pirms izbraukšanas uz Slovēniju divpadsmitniekā tika iekļauts Dens Klārks, kurš neizgāja pirmssezonas medicīnisko apskati, taču pēc jaunākajām pārbaudēm tika atzīts par spēlēšanai derīgu.

Vācijai ar un bez Dirka Novicka ir divas dažādas komandas. Šoreiz par “Dallas Mavericks” līdera prombūtni bija zināms jau sen, taču vāciešu galvenajam trenerim Frankam Mencam jāiztiek arī bez Jana Jaglas, Štefana Hāmana, Timo Olbrehta un Eliasa Harisa palīdzības.

Tomass van den Špīgels beidzis karjeru Beļģijas valstsvienības sastāvā, savukārt naturalizētais amerikānis Mets Lojeskis nedēļu pirms čempionāta sākuma iedzīvojās savainojumā. Ukrainai nāksies iztikt bez savainotā kapteiņa Sergeja Liščuka un NBA pieredzi guvušā Oleksija Pečerova, bet NBA draftēta Alekseja Lena laiks izlasē vēl nav pienācis. Vieglāk cauri tikusi Izraēla – ierindā nav tikai Gajs Mekels, kurš gatavojas pārbaudei “Dallas Mavericks” rindās.

Auklēšanās ar Beno Udrihu beidzās bez rezultāta – spēlētājs Slovēnijas izlasei atteica jau pēc treniņnometnes sākuma. Divpadsmitniekā nebūs Sani Bečirovičs un Saša Vujačičs, bet Erazemam Lorbekam nācās veikt ceļgala operāciju.

Divkārtējā Eiropas čempione Spānija cīņā dosies bez tradicionālajiem līderiem Pau Gazola un Huana Karlosa Navarro. Komandai nevarēs palīdzēt Felipe Reijess un bloķēšanas lielmeistars Seržs Ibaka, tomēr minētā četrinieka prombūtnē spāņiem izvirzījušies jauni līderi, pirmkārt, jaunākais no brāļiem Gazoliem – Marks.

Horvātijas trenera Jasmīna Repešas rīcībā nav pieredzējušie aizsargi Marko Popovičs un Zorans Planiničs. Gruzija nopietnu savainojumu dēļ palikusi bez NBA spīdekļiem Zazas Pačulijas un Tornikes Šengelijas, bet poļiem un čehiem tādu problēmu nav.

No iepriekšējo gadu medaļniecēm vissmagāk cietusi Krievija. Dažādu iemeslu dēļ Vasilija Karasjova nāksies iztikt bez četriem labākajiem garajiem spēlētājiem – Timofeja Mozgova, Aleksandra Kauna, Viktora Hrjapas un Andreja Voronceviča. Nekādi nepalīdz arī līdera Andreja Kiriļenko un aizsarga Sergeja Bikova prombūtne, bet leģendārais Džons Roberts Holdens jau beidzis karjeru.

Ar krieviem par visvairāk cietušo sastāvu var sacensties Itālija. Anželo Džiļi no divpadsmitnieka bija spiests izstāties svētdien, bet agrāk “Squadra Azzurra” palika bez Andrea Barnjāni, Danilo Galināri un Daniela Heketa.

Salīdzinot ar divām minētajām komandām daudz drošāk var justies Andrea Trinkjēri vadītā Grieķija. Pat bez aizsargiem Dimitra Diamantida un Nika Kalatesa, kā arī garajiem Sofokla Šorcanita un Kostas Kufosa grieķu sastāvs ir pietiekami iespaidīgs. Identisks stāsts Turcijai, kurai jāspēlē bez Ilkana Karamana, Endera Arslana, Kemala Nalgas un Enesa Kantera. Somijai viss kārtībā, jo spēlēt gatavi 10 iepriekšējā finālturnīra dalībnieki.

+Slovēnijā neredzēsim piecu iepriekšējo čempionātu vērtīgākos spēlētājus – Šarūnu Jasikēviču, Dirku Novicki, Andreju Kiriļenko, Pau Gazolu un Huanu Karlosu Navarro.+Lielākie robi sastāvā ir Krievijai, Itālijai, Lielbritānijai un Vācijai, kuru izredzes iekļūt labāko astoņniekā uzskatāmas par niecīgām.+Spānija, Francija, Grieķija, Turcija, Serbija pat vairāku svarīgu spēlētāju prombūtnē nezaudē medaļu pretendentu statusu.

Valsts Spēlētāji
Beļģija 8
Bosnija 3
Horvātija 9
Čehija 5
Somija 4
Francija 6
Maķedonija 7
Gruzija 3
Vācija 9
Lielbritānija 1
Grieķija 12
Izraēla 8
Itālija 3
Latvija 7
Lietuva 9
Melnkalne 6
Polija 4
Krievija 4
Serbija 7
Slovēnija 5
Spānija 7
Turcija 8
Ukraina 1

Izmantotie resursi:FIBA EuropeTurkish Airlines Euroleague - Welcome to...

  • Marks Gazols

    11

  • Tonijs Pārkers

    52

  • Vasilis Spanulis

    6

  • Nikolā Batums

    3

  • Nenads Krstičs

    1

  • Cits variants

    20



Rīga/Lāse-R, volejbola klubs Rīga/Lāse-R, volejbola klubs Uzvaras bulvāris 10, Rīga, LV-1048
Čigurs Antons Čigurs Antons Džudo, Sambo
FTA
Reģistrēties