12.10.2015. 10:15
Rudens basketbola apcirkņos nozīmē arī klubu sezonas sākumu. Aizvadītajā nedēļas nogalē sākās Eiropas prestižākās vietējās līgas Spānijas ACB jaunā sezona un līdz ar to "Aiz sānu līnijas" apkopoja, kuri mūsu basketbolisti maizīti pelna ārpus Latvijas valsts robežām.

Šķiet tas bija tik sen, bet patiesībā - tikai vienu sezonu esam pavadījuši bez Latvijas pieraksta Nacionālajā Basketbola Asociācijā (NBA), jo Andris Biedriņš Jūtas ''Jazz" kreklu pēdējo reizi pielaikoja 2013./2014. gada sezonā. Kristaps Porziņģis pēc vienas sezonas pārtraukuma starp visiem NBA basketbolistiem atkal nesīs Latvijas vārdu. Pagaidām joprojām līgā spēlēs tikai viens latvietis, bet dažādas prognozes liek domāt, ka tālu vairs nav tas brīdis, kad vienlaicīgi pa pasaules spēcīgākās līgas spēļu parketu skries vairāki latviešu talanti.

Līdz tam brīdim okeāna viņā pusē mums būs vēl vairāki spēlētāji studentu vai skolēnu līmenī, kas gan skaitās amatieru sports, tāpēc pieskaitīt viņus leģionāriem droši vien būtu gan pāragri, gan arī nekorekti. Tuvojoties jaunajai aizokeāna studentu basketbola sezonai, šo tēmu iztirzāsim dziļāk, bet pagaidām atgriežamies pie profesionāļiem.

Aizvadītajā vasarā mierīgajos Rīgas jūras līča ūdeņos vētru sarīkoja spāņu klubi, kas uzņēmās uzreiz piecu Latvijas jauno talantu audzināšanu. Skaļākais, protams, bija Rodiona Kuruca līgums ar “Barcelona”, uz ko lielākais “Barsas” konkurents karaliskais Madrides “Real” atbildēja ar 15 gadus vecā Anrija Miškas nolīgšanu. Deviņas dienas vēlāk parādījās oficiāla informācija, ka centrs Anžejs Pasečņiks noslēdzis līgumu ar “Gran Canaria”, kura sistēmā jau vairākus gadus ir arī U18 izlases uzbrucējs Džeiks Krūmiņš, bet lielisku sniegumu junioru čempionātā parādījušais ventspilnieks Verners Kohs augusta vidū pievienojās “CAI Zaragoza” klubam. Visbeidzot vasaras pēdējā mēneša beigās pie līguma ar “Baskonia” tika arī Rodiona Kuruca divus gadus jaunākais brālis Artūrs. Kluba sistēmā jau iepriekš bija valmieriešu spēka uzbrucējs Rinalds Mālmanis. Visi šai rindkopā nosauktie jaunskungi jaunajā sezonā gan lielāko daļu laika pavadīs fārmklubos, īrē vai jauniešu komandās, bet kāds droši vien sagaidīs (Pasečņiks jau sagaidījis) iespēju iziet laukumā arī ACB līgas mačā.

Ja runājam par ACB, tad jāpabeidz stāsts par “Baskonia”, jo šajā organizācijā bez diviem jaunajiem talantiem ir arī joprojām jaunais, taču tai pat laikā gana pieredzējušais Dāvis Bertāns, kurš ir viens no lielās komandas galvenajiem spēkiem un kura atgriešanās pēc savainojuma varētu notikt šīs sezonas laikā. Viens no savas komandas līderiem ir arī Dāvja brālis Dairis, kurš jau trešo sezonu pārstāvēs “Bilbao Basket”. Pateicoties citu komandu nestabiliajai finansiālajai situācijai, ACB līgā šosezon atkal spēlēs Madrides “Fuenlabrada”, ko joprojām pārstāv 20 gadus vecais spēka uzbrucējs Rolands Šmits, no kura šosezon varētu gaidīt jau lielāku pienesumu lielajai komandai.

Pēdējos gados Krievijas klubu pārstāvji aizvien izteiktāk uzsver VTB līgas tuvošanos Spānijas čempionātam spēlētā basketbola kvalitātes ziņā, Tad nu mūsu pārstāvji, kas nespēlēs Latvijas klubā VEF, šogad tur būs divi – Jānis Timma, kuram Sanktpēterburgas “Zenit” ir pirmie soļi leģionāra gaitās, un Kaspars Bērziņš, kurš pievienojies jau tā plašajai Latvijas treneru (Ainars Bagatskis, Artūrs Štālbergs, Oskars Ernšteins) pārstāvniecībai Ņižņijnovgorodā. Bagātajā Turcijas čempionātā turpinās spēlēt latviešu saspēles vadītājs Kristaps Valters, bet viņa vecais cīņu biedrs Kaspars Kambala pēc sezonas Mārupē atgriezies Turcijas otrajā līgā.

Vācijas bundeslīgas jaunais izpilddirektors pirms sezonas sākuma nāca klajā ar skaļu paziņojumu piecu gadu laikā padarīt savu čempionātu par labāko Eiropā. Mērķi sasniegt šajā sezonā mēģinās palīdzēt čempionvienība Bambergas “Brose Baskets”, ko jau otro sezonu pēc kārtas pārstāvēs arī latviešu aizsargs Jānis Strēlnieks. Sezona sākusies arī Vācijas ProB līgā, kas ir pēc spēka trešā un kur savus pirmos soļus profesionālajā basketā sper U18 izlases uzbrucējs Roberts Blumbergs. Dažādās reģionālajās līgās Vācijā spēlēs vēl vairāki.

Deviņdesmito gadu spozmi (tolaik Eiropas labākā līga) jau kādu laiku zaudējusī, taču arvien aizraujošā un pietiekami augstvērtīgā Itālijas līga jaunajā sezonā būs plašāk pārstāvēta nekā iepriekšējā sezonā. Baltiešus mīlošā (2 lietuviešu spēlētāji, 2 latviešu spēlētāji, 1 igaunis jaunatnes sistēmā un viens lietuviešu treneris) kluba “Reggio Emilia” krāsas jau sesto gadu (ceturto kā profesionālis) pārstāvēs universālais uzbrucējs Ojārs Siliņš, bet cits Mārtiņa Fomina un “Daugavas Sporta nama” audzēknis, 17 gadus vecais uzbrūkošais aizsargs Artūrs Strautiņš, kurš ikdienā spēlē Itālijas U18 čempionātā, šosezon varētu laukumā tikt pie vairāk iespējām arī lielajā komandā. Tikmēr Itālijā pēc septiņu gadu pārtraukuma atgriezies arī pieredzējušais aizsargs Jānis Blūms, kurš kļuvis par kapteini vienā no dienvidiem neraksturīgi finansiāli stabilajiem klubiem “Sidigas Avellino”. Sestdienas vakarā abas latviešu pārstāvētās A sērijas komandas tiksies savā starpā. Itālijā pierakstīts arī augumā raženais centrs Pāvels Pastušeņa, kura klubs “Padova Broetto” spēlē C sērijā jeb pēc spēka ceturtajā līgā (Itālijā ir piecas profesionālas līgas).

Jaunu atspērienu karjerā šovasar veica centrs Ronalds Zaķis, kurš Ļubļanas “Olimpijas” sastāvā ne vien cīnīsies konkurētspējīgajā Adrijas līgā un ULEB Eiropas kausā, bet arī mēģinās palīdzēt “Olimpijai” nomazgāt pagājušās sezonas kauna traipu vietējā čempionātā (izstāšanās ceturtdaļfinālā, pēdējoreiz tituls izcīnīts 2009. gadā).

Solīdajā Lietuvas čempionātā šosezon spēlēs trīs mūsējie – Kaspars Vecvagars turpina darbu Lietuvas čempionvienībā Kauņas “Žalgiris”, uzbrūkošais aizsargs Akselis Vairogs pārstāv bijušo Vecvagara klubu “Lietkabelis”, savukārt centrs Lauris Blaus pēc labas sezonas Liepājā tika pie līguma ar Pasvales “Pieno Žvaigždes”. Cits Liepājas līderis pagājušajā sezonā Mareks Jurevičus atkal devies uz ārzemēm un spēlē Rumānijas klubā “Targu Mures”. Pirmoreiz šajā čempionātā vienlaicīgi spēlēs vairāk nekā viens mūsējais – par “Pitešti” komandas līderi jau kļuvis snaiperis Rihards Kuksiks, kuram jānovēl beidzot aizvadīt stabilu un nesaraustītu sezonu.

Zviedrijas čempionātā saspēli vada Dāvis Lejasmeiers kurš līdzšinējo karjeru pavadīja “Ventspilī”, bet šosezon kurzemnieki izīrēja aizsargu zviedru čempionei Sēdertaljes “Kings”. “Dragons” krāsas šosezon Zviedrijas līgā pārstāv cits savulaik “Ventspilī” spēlējušais basketbolists, uzbrucējs Ernests Kalve. Skandināvijā spēlē vēl vairāki mūsējie, taču ne Norvēģijas, ne Dānijas čempionāts, visticamāk, līmeņa ziņā nevar sacensties ar Zviedriju. Baltijas ziemeļos Igaunijā pēdējos gados Latvijas pārstāvniecība bijusi gana plaša un tāda tā ir arī šosezon. Īpaša šajā ziņā ir Valga, kas apvienojusi spēkus ar Valku un startēs gan Igaunijas, gan Latvijas čempionātos. Vara Krūmiņa trenētajā komandā ir seši latviešu basketbolisti – Kalvis Krūmiņš, Kristaps Kanbergs, Edgars Krūmiņš, Mārtiņš Berķis, Jurijs Aleksejevs un Jēkabs Rozītis. Viņi visi Igaunijas čempionātā skaitīsies kā ārzemnieki (LBL vadība bijusi pretimnākošāka - Latvijā igauņi šajā komandā izņēmuma kārtā būs kā vietējie). Regulāra Latvijas produktu patērētāja bijusi Rakveres “Tarvas”. Gaitas šajā vienībā noslēdzis iepriekšējo sezonu kapteinis Juris Umbraško, toties komandā šogad ir aizsargs Reinis Strupovičs un atgriezies arī diskvalifikāciju izcietušais uzbrucējs Roberts Stumbris. Tikmēr Igaunijas nopietnākajā klubā Tallinas “Kalev/Cramo” arī šosezon spēlēs izlases spēka uzbrucējs Rolands Freimanis.

Savu valstu augstākajās līgās spēlē divi latviešu uzbrūkošie aizsargi – “Oliveirense” spēlētājs Artūrs Bricis ir pirmais latvietis Portugāles basketā kopš Māra Gulbja (2011./2012. gada sezona “Vitoria” vienībā), bet Ingus Bankevics otro sezonu pēc kārtas pārstāvēs Britu Basketbola līgas klubu “Manchester Giants”. Norvēģijā joprojām spēlē Alvis Eglītis un Edmunds Gabrāns, kura brālis Raimonds pagājušogad arī pamēģināja laimi šajā zemē, taču nu atgriezies Valmierā. Savukārt Īrijas četrkārtējās čempionvienības “DCU Saints” rindās joprojām spēlē trīs Latvijas pārstāvji – Didzis Lauskis, Arkādijs Makarenko un Mārtiņš Provizors. Klubs gan valsts čempionu titulu nav izcīnījis jau kopš 2006. gada, toties šogad tika izcīnīts premjerlīgas kauss. Interesanti, ka viens no latviešiem – Mārtiņš Provizors iekļauts to 16 līgas spēlētāju starpā, kuri veidos “Hibernia” komandu dalībai FIBA Eiropas kausa izcīņā.

Klubs Spēlētājs Pozīcija Augums Dz.gads Citi turnīri
NBA Knicks Kristaps Porziņģis PF/C 216 cm 1995 -
Spānija Baskonia Dāvis Bertāns SF/PF 208 cm 1992 Eirolīga
Bilbao Basket Dairis Bertāns SG 193 cm 1989 ULEB Eiropas kauss
Fuenlabrada Rolands Šmits PF 207 cm 1995 -
VTB līga Zenit Jānis Timma SF 201 cm 1992 ULEB Eiropas kauss
Nizhny Novgorod Kaspars Bērziņš PF/C 213 cm 1985 ULEB Eiropas kauss
Turcija Turk Telekom Kristaps Valters PG 188 cm 1981 FIBA Eiropas kauss
Vācija Brose Baskets Jānis Strēlnieks SG/PG 191 cm 1989 Eirolīga
Itālija Reggio Emilia Ojārs Siliņš SF/PF 204 cm 1993 ULEB Eiropas kauss
Sidigas Avellino Jānis Blūms SG 190 cm 1982 -
Slovēnija Union Olimpija Ronalds Zaķis C/PF 207 cm 1987 Adrijas līga; ULEB Eiropas kauss
Lietuva Žalgiris Kaspars Vecvagars PG 193 cm 1993 Eirolīga
Pieno Žvaigždes Lauris Blaus C 205 cm 1990 FIBA Eiropas kauss
Lietkabelis Akselis Vairogs SG 195 cm 1985 BBL
Rumānija Targu Mures Mareks Jurevičus SG 198 cm 1985 -
Pitešti Rihards Kuksiks SF 198 cm 1988 -
Zviedrija Kings Dāvis Lejasmeiers PG 190 cm 1991 FIBA Eiropas kauss
Dragons Ernests Kalve SF/PF 202 cm 1987 -
Igaunija Kalev/Cramo Rolands Freimanis PF 210 cm 1988 VTB; FIBA Eiropas kauss
Tarvas Reinis Strupovičs SG 190 cm 1987 BBL
Tarvas Roberts Stumbris SF/PF 198 cm 1993 BBL
Valka/Valga Kalvis Krūmiņš PG 183 cm 1990 LBL
Valka/Valga Kristaps Kanbergs SG 188 cm 1988 LBL
Valka/Valga Edgars Krūmiņš SF 195 cm 1985 LBL
Valka/Valga Mārtiņš Berķis SF 199 cm 1985 LBL
Valka/Valga Jurijs Aleksejevs PF 202 cm 1985 LBL
Valka/Valga Jēkabs Rozītis C 206 cm 1986 LBL
Lielbritānija Giants Ingus Bankevics SG 195 cm 1985 -
Portugāle Oliveirense Artūrs Bricis SG 198 cm 1992 -
Dānija Randers Reno Silavs PG 180 cm 1991 -
Stevnsgade Uģis Promolds SG 190 cm 1988 -
Norvēģija Froya Basket Edmunds Gabrāns PG 188 cm 1979 -
Asker Aliens Alvis Eglītis SF 195 cm 1985 -
Īrija DCU Saints Mārtiņš Provizors C 202 cm 1987 FIBA Eiropas kauss*
DCU Saints Didzis Lauskis SF/PF 200 cm 1987 -
DCU Saints Arkādijs Makarenko SF 194 cm 1986 -

* - FIBA Eiropas kausā iekļauts īru komandas "Hibernia" sastāvā, kas veidots no visu premjerlīgas komandu labākajiem spēlētājiem.

Klubs Spēlētājs Pozīcija Augums Dz.gads Citi turnīri
Spānija-2 Barcelona B Rodions Kurucs SG/SF 204 cm 1998 -
Spānija-3 El Olivar Verners Kohs SF 206 cm 1997 -
Araberri Rinalds Mālmanis PF 205 cm 1996 -
Araberri Artūrs Kurucs PG/SG 190 cm 2000 -
Spānija-4 Gran Canaria Anžejs Pasečņiks C 216 cm 1995 ULEB Eiropas kauss
Gran Canaria Džeiks Krūmiņš SF 195 cm 1997 -
Spānija U18 Real Anrijs Miška PF 201 cm 2000 -
Turcija-2 Adanaspor Kaspars Kambala C 206 cm 1978 -
Itālija-4 Padova Broetto Pāvels Pastušeņa C 220 cm 1990 -
Itālija U18 Reggio Emilia Artūrs Strautiņš SG/SF 198 cm 1998 ULEB Eiropas kauss
Vācija-3 Artland Dragons Roberts Blumbergs PF 204 cm 1997 -
Vācija-4 Leutzel Mārtiņš Ābele C 216 cm 1990 -
Vechta II Kārlis Pauls Lasmanis SG 197 cm 1994 -
Tuebingen II Aksels Skaistlauks SG 195 cm 1997 -
Hannover Kalvis Sprūde PF 204 cm 1987 -
Vācija-5 Buergerfelder Lauris Gruškevics F 199 cm 1982 -
Bonn-Meckenheim Kristaps Rekšņa PG 184 cm 1992 -
Beļģija-2 Gistel Kristaps Frīdenbergs SG 195 cm 1989 -
Dānija-2 Aalborg Gunārs Bodnieks SF 198 cm 1994 -
Austrija-2 Mustangs Arnis Servuts PG 187 cm 1987 -
Lielbritānija-2 Dragons Rihards Šulcs SF 195 cm 1987 -
Warriors Toms Leiteris C 210 cm 1990 -
Lielbritānija-3 All Stars Bruno Kļaviņš F 201 cm 1986 -

Iepriekšējā sezonā Grieķijas trešās līgas klubā “Esperos Patras” spēlēja 215 centimetrus garais Aleksandrs Meļņiks, kuram gan ir arī Grieķijas pilsonība. Jaunajā sezonā Aleksandra vārds pagaidām nav atrodams pieteikumā.



Šmigarevs Andrejs Šmigarevs AndrejsBrīvā cīņa, Pludmales cīņa
FTA
Reģistrēties