06.09.2014. 22:05
Japānas labākais tenisists Kei Nišikori sestdien "US Open" pusfinālā četros setos ar 6:4, 1:6, 7:6(4), 6:3 pārspēja pasaules pirmo numuru Novaku Džokoviču, sasniedzot karjeras pirmo "Grand Slam" finālu. Nišikori ir pirmais Āzijas tenisists, kuram izdevies iekļūt "major" kategorijas sacensību finālā. Nišikori pretinieks pirmdienas finālā būs Rodžers Federers vai Marins Čiličs.

Apzinoties iepriekšējos divos mačos patērēto enerģiju (kortā pavadītas 8.5 stundas), Kei Nišikori bija svarīgi pusfinālu sākt ļoti labi. Ideāls variants bija uzvara 1. setā un tas japānim arī izdevās. Āzijas labākais tenisists ranga līderi pārsteidza ar ļoti strauju sākumu un 39 minūtes ilgušajā setā bija pārāks ar diviem breikiem pret vienu.

Ja pirmajā gadījumā Novaks Džokovičs palīdzēja ar nepiespiestajām kļūdām, tad otro breiku Nišikori nopelnīja pats, vairākas reizes teicami uzsitot pa līnijam. Nišikori 1. setā veiksmīgi izmantoja "backhand", to lietā liekot gan ar sitieniem pa līniju, gan pa diagonāli. Džokovičs karstumā servēja sliktāk nekā līdz šim turnīrā un setā ar otro servi uzvarēja tikai trīs punktus.

Atbilde uz jautājumu "cik ilgi Nišikori izturēs tik iespaidīgā tempā" tika saņemta ātri – Kei 2. setā savu servi pirmoreiz zaudēja ceturtajā geimā, kurā viņu dažās epizodēs pievīla "forehand" sitiens. Nišikori vājuma brīdis bija vienā laikā ar Džokoviča snieguma uzlabošanos. Ranga līderis arvien uzstājīgāk diktēja spēli no gala līnijas, dažreiz veiksmīgi izmantoja saīsinātos sitienus un Nišikori 2. setā ļāva uzvarēt tikai vienā geimā.

Džokovičs 3. setā atgriezās 1. seta režīmā, proti, spēlēja pārāk pavirši un par to samaksāja ar seta zaudēšanu. Cīnoties ne tikai ar pretinieku, bet arī ar pamatīgu nogurumu, Nišikori trešajā geimā, kas ilga 12 minūtes, atspēlēja četras breikbumbas. Džokovičam bija iespējas, taču jau atkal pievīla precizitāte. Smagi uzvarētais geims Nišikori deva enerģiju epizodiski nodemonstrēt mača pirmajā stundā redzēto repertuāru un kļuva par mača pavērsiena punktu.

Kei astotajā geimā no stūra "izvilka" bumbiņu un ar apvedošo sitienu nopelnīja breikbumbu. Nišikori tūlīt izdevās vēl viens satriecošs sitiens – neatvairāmi atsista Džokoviča pirmā serve. Setu izservēt japānim neizdevās, geimu pabeidzot ar dubultkļūdu. Džokovičs drīzumā 5:5 panāca, esot divu punktu attālumā no seta zaudēšanas. Abi vēl pa reizei noturēja servi, "vienojoties" par taibreiku.

Džokovičs nospēlēja ļoti nesakarīgi. Vispirms ar pasīvu tenisu iekrāts 0:4 deficīts, pēc tam uz brīdi jēdzīgāks teniss, pietuvojoties līdz 2:4. Tad sekoja Džokoviča dubultkļūda, vēlāk dubultkļūda arī Nišikori, bet viss viņam tomēr beidzās labi, jo Nole setu pabeidza ar divām "forehand" kļūdām, no tām otrā bija milzīgs auts. Nišikori taibreikā sešus no septiņiem punktiem ieguva, pateicoties Džokoviča kļūdām, un bija pārāks ar 7:4.

Džokovičs izgāza ne tikai 3. seta beigas, bet arī 4. seta sākumu. Novakam pie 15:30 dubultkļūda. Izglābties neizdevās, pirmās breikbumbas izspēlē bumbiņu ar "forehand" iesitot tīklā. Nišikori tūlīt nodemonstrēja, kā jāatspēlē breikbumbas, otro geimu uzvarot no 0:40 pozīcijas! Nišikori arvien spēlēja agresīvāk un pozitīvāk par daudz titulētāko pretinieku, bet Džokovičs viņam palīdzību sasniegt karjeras pirmo "Grand Slam" finālu neatteica. Nišikori pat nebija jāservē par uzvaru mačā, jo pēdējā geimā viņš nokārtoja vēl vienu breiku. Džokovičs maču simboliski pabeidza ar kārtējo "forehand" kļūdu, dodot Nišikori uzvaru četros setos ar rezultātu 6:4, 1:6, 7:6(4), 6:3.

"Nesaprotu, kas tagad notiek," bija Nišikori pirmie vārdi pēc uzvaras. Viņš pirmo reizi trīs mačos pēc kārtas uzveica Top 10 tenisistu (iepriekš pārspēti Milošs Raoničs un Stans Vavrinka). Kei pēc "US Open" atgriezīsies Top 10, nodrošinot jaunu rekordu. Ar fināla sasniegšanu viņš ir garantējis vismaz 8. vietu, viņa pašreizējais rekords ir 9. vieta.

Ņujorkā četrus gadus pēc kārtas finālā spēlējušais Džokovičs pirmo reizi "Grand Slam" turnīros zaudēja jaunākam pretiniekam. Nišikori pārrakstīja vēl vienu Āzijas tenisa vēstures lappusi, kļūstot par pirmo šī reģiona tenisistu, kuram izdevies iekļūt "Grand Slam" fināla. Sievietēm tādi sasniegumi bijuši jau agrāk. Džokoviča netikšana līdz finālam nozīmē to, ka šogad visos četros "Grand Slam" turnīros būs dažādi uzvarētāji. Starp citu, dāmu konkurencē tieši tāda pati situācija, kas pēdējo reizi bija 1998. gadā.Vertikal-2017, SIA Vienības prospekts 6, Jūrmala, LV-2010
Kapitaņņikovs Semjons Brīvā cīņa, Brīva cīņa sivietēm, Pludmales cīņa
FTA
Reģistrēties