20.11.2014. 12:41
ULEB Eirolīgā šovakar sāksies regulārā turnīra otrais aplis, un viens no patīkamākajiem pārsteigumiem šajā sezonā bijis Klaipēdas „Neptunas” sniegums. Lietuvas vicečempione pirms sezonas tika uzskatīta par absolūtu pastarīti, bet pirmo apli noslēdza ar divām uzvarām, saglabājot reālas izredzes pacīnīties par vietu Top16. „Aiz sānu līnijas” mēģina šķetināt, kas bijis „Neptunas” veiksmīgā snieguma pamatā.

Pavasarī „Neptunas” izjauca vēsturisko Lietuvas fināla dueli, pusfinālā apspēlējot Viļņas „Lietuvos Rytas”, kas līdz ar to šajā sezonā startē ULEB Eiropas kausā. Sanda Buškevica trenētā „Rytas” to dara atzīstami un droši soļo Eiropas kausa nākamās kārtas virzienā, bet arī „Neptunas”, kam pirms sezonas prognozēja absolūtas pastarītes lomu, Eirolīgā spējusi demonstrēt atzīstamu sniegumu.

Pirmajā aplī Klaipēdas komanda izcīnīja uzvaras pār „Crvena Zvezda” (83:81) un „Valencia” (94:87), pie tam nebija tālu no vēl viena panākuma – mājās tikai pagarinājumā atzīts Pirejas „Olympiacos” pārākums (81:85). Izbraukumos Vitorijā un Stambulā gan piedzīvoti bezierunu zaudējumi attiecīgi „Laboral Kutxa” (69:88) un „Galatasaray” (68:94) komandām. Tomēr ar divām uzvarām un trim neveiksmēm „Neptunas” pirmo apli noslēdza piektajā vietā D grupā. Bilance tāda pati kā trešajā un ceturtajā vietā esošajām Turcijas un Spānijas komandām, līdz ar to saglabātas laas iespējas pacīnīties par iekļūšanu Top16. Lai to paveiktu, šovakar jāmēģina pāsteigt Dāvja Bertāna „Laboral Kutxa” un, tā kā spēle notiks Klaipēdā, spāņiem jāuzmanās.

V Komanda U Z PA P
1. Olympiacos 5 0 374:329 10
2. Crvena Zvezda 3 2 376:342 8
3. Galatasaray 2 3 389:392 7
4. Laboral Kutxa 2 3 371:387 7
5. Neptunas 2 3 395:435 7
6. Valencia 1 4 361:381 6

Laiku pa laikam arī Latvijā tiek pieminēts Eirolīgas vārds kā vieta, uz ko tiekties ar kādu mūsu klubu. Bieži kā viens no galvenajiem iemesliem tiek minēts pienācīga budžeta neesamība, lai startētu Eirolīgā, bet „Neptunas” pierāda, ka arī ar salīdzinoši niecīgiem līdzekļiem iespējams atzīstami startēt spēcīgākajā Eiropas klubu turnīrā. Ar 2,5 miljoniem eiro „Neptunas” dala nabadzīgākā Eirolīgas kluba statusu (+/- tādi paši līdzekļi ir Polijas čempiones „Turow” rīcībā). Šāda apmēra finanses ierindotu „Neptunas” pat starp vidusmēra (vai uz leju) Eiropas kausa klubiem. Tomēr „Neptunas” ir izcils piemērs nodrāztajai frāzei par to, ka laukumā cīnās dzīvi cilvēki nevis naudas maisi.

Pirmkārt, „Neptunas” ir diezgan unikāls veidojums, jo komandu pārsvarā veido vietējie talanti. Un ar vietējiem šoreiz tiek domāti nevis lietuvieši, bet vēl sīkāk – klaipēdieši. Deviņi no 14 sastāvā esošajiem basketbolistiem dzimuši un uzauguši Klaipēdā. Arī galvenais treneris Kazis Maskvītis ir no Klaipēdas reģiona. „Manuprāt, tas bijis izšķirošs elements komandas veiksmes stāstā,” atklāj „Aiz sānu līnijas” lietuviešu basketbola eksperts Sims Baranausks (Lietuvas Basketbola līgas komunikāciju speciālists, Baltijas līgas lapas uzturētājs). „Vairums no puišiem pazīst viens otru ļoti ilgu laiku, un tas palīdzējis izveidot lielisku ķīmiju ģērbtuvēs.” Klaipēdas vienība nav tā jaunākā komanda un vairums no spēlētājiem pat Lietuvā vienmēr bijuši citu talantu ēnā. „Neptunas” apliecina, ka arī Lietuvas vidusmēra līmenis ir ļoti augsts, spēlētāji ir pietiekami meistarīgi, lai spēlētu Eirolīgā. Ekstra motivāciju censties parādīt visu iespējamo dod vienreizējā iespēja spēlēt Eirolīgā, kāda nav bijusi nekad iepriekš un var nebūt vairs nekad turpmāk.

Arī galvenais treneris Maskvītis aiztaisījis mutes sava darba skeptiķiem un kritiķiem, jo lielā mērā netika uzskatīts par treneri ar ļoti augstu potenciālu. „Viņš lēnām ir kļuvis par vienu no Lietuvas titulētākajiem treneriem pēdējā laikā – viņš izcīnīja visas iespējamas zelta medaļas ar 1992. gadā dzimušo spēlētāju izlasēm. Lai gan daudziem patīk šos panākumus pierakstīt Jona Valančūna faktoram, Maskvītis sevi apliecināja U20 Eiropas čempionātā, izcīnot zeltu ar komandu bez Valančūna sastāvā,” trenera pusē nostājas Baranausks.

Pie viena no faktoriem jāmin arī izpirktās līdzjutēju tribīnes „Švyturys” arēnā. 2011. gadā uz Eiropas čempionātu atklātajā sporta celtnē ir 6000 līdzjutēju vietas basketbola vērotājiem, un tās visas mājas mačos ir aizņemtas, radot lielisku atmosfēru. „Fani Klaipēdā tāpat bijuši gan aktīvi un loģiski, ka tas pats attiecas uz spēlēm Eirolīgā,” norāda Baranausks. „Neptunas” ir arī līdere skatītāju piesaistē vietējā Lietuvas čempionātā, vidēji uz saviem mačiem sapulcinot tribīnēs ap 2700 skatītājiem. Protams, šis faktors diezin vai attiecas uz uzvaru pār „Crvena Zvezda”, kas pieradusi savās mājās pie vairāk nekā trīs reizes lielāka atbalsta. To „Aiz sānu līnijas” norāda Lietuvas TV3 sporta ziņu žurnālists Aurims Tamuļonis: „Protams, komandas, pret kurām „Neptunas” spēlēja mājās, nerādīja savu labāko sniegumu.”

Ja spēlētāju dzimšanas vieta, trenera kvalitāte un fanu atbalsts ir grūti izmērāms lielums „Neptunas” veiksmes stāstā, tad jāķeras pie konkrētākām lietām. Atslēgas moments „Neptunas” spēlē bijis metieni no distances – komanda met daudz un salīdzinoši precīzi no distances. Un, pat ja nemet, tad, pateicoties spējai iemest (pretiniekiem attiecīgi cenšoties šo risku novērst), izpleš aizsardzību, jo no distances var trāpīt gandrīz jebkurš spēlētājs. Baranausks norāda uz citu izšķirošu faktoru – aizsardzību. „Lai gan komandā nav uz aizsardzību tendētākie spēlētāji, komanda savā laukuma pusē spēlē pilnīgi citā intensitātes līmenī, salīdzinot ar jebkuru citu Eirolīgas komandu. Novērojamas milzīgas pūles un centība aizsardzībā.”

Sastāva ziņā „Neptunas” vajadzētu iet grūti arī Eiropas kausa izcīņā, tomēr tas strādā arī kā plus, ne tikai mīnus. Proti, sastāva dziļums ļauj mainīt spēlētājus aktīvi, pie tam nav neviena tāda superzvaigzne, kuru nomainot, rastos liels kritums spēlē. Ja kādam spēlētājam konkrētajā spēlē neiet, vietā nāks cits. Lietuvas līgā pieci spēlētāji vidēji guvuši vairāk par desmit punktiem, vēl dažiem līdz desmit pietrūkst pavisam nedaudz. Attiecīgi līmenim samazinot vidējo rādītāju, vismaz septiņus punktus Eirolīgā guvuši seši dažādi spēlētāji. „Ja viņi trāpa trīspunktniekus, var spēlēt ar jebkuru. Ja metieni no distances nekrīt, viss sabrūk, ko pierāda lielie zaudējumi „Rytas” un „Žalgirim” Lietuvas čempionātā,” atzīmē Baranausks.

„Neptunas” rindās ir tikai divi viesspēlētāji – amerikāņu aizsargs Mustafa Šakurs un amerikāņu centrs Kīts Bensons. Ja pirmais kļuvis par stabilu rotācijas spēlētāju, otrajam ar iekļaušanos komandā ir problēmas. „Spēle groza tuvumā varētu būt tā lieta, kam ir potenciāls uzlaboties, jo tieši lielie spēlētāji tiek uzskatīti par vājāko posmu,” stāsta lietuviešu basketbola eksperts. „Tomēr veiksmīgi izdevies tikt galā ar pretinieku lielajiem kā [„Crvena Zvezda” milža] Bobana Majranoviča apturēšana – labi strādāja komandas aizsardzība, kas limitēja viņa pienesumu savai komandai.”

„Pirmajā aplī Klaipēdai liela priekšrocība bija tā, ka vairums sastāva spēlējuši kopā jau pagājušajā sezonā vai iepriekš. Otrajā aplī vajadzētu iet vēl grūtāk, jo citas komandas sāks iespēlēties,” kopumā „Neptunas” sniegumu un izredzes komentē Baranausks. „Joprojām domāju, ka viņi neiekļūst Top16, bet komanda un treneris Maskvītis jau iepriekš apklusinājis savus kritiķus un varbūt šī būs vēl viena tāda reize.” Interesanti, ka abi uzrunātie eksperti izcēla vienu un to pašu faktu – „Neptunas” pirmajā aplī izcīnījuši jau divas reizes vairāk uzvaru Eirolīgā nekā pagājušajā sezonā kopumā to paveica „Lietuvos Rytas”.

# Spēlētājs Valsts Pilsēta Pozīcija Augums Svars Dz.gads (Vec.)
7 Martins Mažeika Lietuva Klaipēda Aizsargs 192 cm 95 kg 1985 (29)
8 Mindaugs Girdžūns Lietuva Klaipēda Aizsargs 188 cm 86 kg 1989 (25)
9 Raids Nacis Lietuva Klaipēda Uzbrucējs 198 cm 95 kg 1991 (22)
10 Justs Siņica Lietuva Zarasi Uzbrucējs 203 cm 92 kg 1985 (29)
12 Egīdijs Dimša Lietuva Kauņa Uzbrucējs 204 cm 95 kg 1985 (29)
13 Deivids Gaiļus Lietuva Klaipēda Uzbrucējs 200 cm 92 kg 1988 (26)
15 Vitauts Šarakausks Lietuva Viļņa Centrs 204 cm 108 kg 1982 (32)
21 Sims Galdiks Lietuva Klaipēda Centrs 205 cm 118 kg 1987 (27)
22 Mustafa Šakurs ASV Filadelfija Aizsargs 191 cm 86 kg 1984 (30)
30 Laurīns Beļausks Lietuva Klaipēda Aizsargs 188 cm 71 kg 1997 (17)
34 Kīts Bensons ASV Klīvlenda Centrs 211 cm 107 kg 1988 (26)
41 Donāts Zavacks Lietuva Klaipēda Uzbrucējs 203 cm 109 kg 1980 (34)
42 Valds Vasiļus Lietuva Klaipēda Uzbrucējs 203 cm 102 kg 1983 (31)
51 Arns Butkevičs Lietuva Klaipēda Aizsargs 196 cm 92 kg 1992 (22)
Datums Pretinieks Rezultāts
15. oktobris viesos Laboral Kutxa 69:88
23. oktobris mājās Crvena Zvezda 83:81
31. oktobris mājās Olympiacos 81:85 P
7. novembris viesos Galatasaray 68:94
13. novembris mājās Valencia 94:87
20. novembris mājās Laboral Kutxa
27. novembris viesos Crvena Zvezda
5. decembris viesos Olympiacos
10. decembris mājās Galatasaray
?? decembris viesos Valencia
Betsafe.com Patiesā viedokļa spēle
Neptunas - Laboral Kutxa
12.01  21.80  Veic Betsafe likmi!
36% 0% 64%  
  Visas spēlesTatnaftas kausa cīņas mākslu Federācija Jaunciema gatve 322, Rīga, LV-1015
Solomins Aleksandrs Akadēmiskā airēšana, Kanoe airēšana, Smaiļošana
FTA
Reģistrēties