05.08.2015. 16:48
Tieši viens mēnesis atlicis līdz gada lielākajam notikumam Latvijas sportā - "EuroBasket 2015" grupu turnīram Arēnā Rīga. Pirms izlases pirmajām pārbaudes spēlēm "Aiz sānu līnijas" piedāvā apskatu par situāciju ar kandidātiem un mazu spekulāciju par to, kas varētu notikt pēc pārbaudes mačiem.

Tieši sešus mēnešus pirms "EuroBasket 2015" pirmās spēlēs "Aiz sānu līnijas" jau piedāvāja subjektīvu ieskatu potenciālajā kandidātu sarakstā. Toreiz pieminēju 22 spēlētājus, un Ainars Bagatskis izlases kontekstā no tiem nosauca 20. Vienīgais no mana saraksta, kas nebija Bagatska sarakstos, bija Andrejs Gražulis. Savainotā ceļgala dēļ izkrita Dāvis Bertāns. Vēlāk dažādu iemeslu dēļ atkrita vēl vairāki – Ojārs Siliņš, Kristaps Porziņģis, Rihards Kuksiks un Jānis Bērziņš, bet pēc U20 čempionāta spiests pieņemt lēmumu nekandidēt uz vietu valstsvienībā bija arī Rolands Šmits.

Sezonas laikā palēnām atgriezās pēc krustenisko saišu plīsuma, vēl nespējot nodemonstrēt tādu efektivitāti, kāda bija pirms tam. Jāņem gan vērā, ka šosezon, atšķirībā no iepriekšējām, spēlēja augstāka līmeņa klubā un turnīrā. Iespējams, ka nākotne vairāk kā otrajam, numuram, nevis vieglajam uzbrucējam. Var nospēlēt pikenrolu, var būt slešeris.

Sezona saraustīta, bet noslēguma posms patīkams – debija Eirolīgā un uzreiz Top16 turnīrā. Spēlētājs, kurš, apstākļu spiests, izlasē spēlējis (un veiksmīgi) pat ceturtajā pozīcijā, var spēlēt ar bumbu, bet nostādītā un stabilā metiena dēļ efektīvāks tad, kad stūrī gaida savu iespēju izmest metienu pēc piespēles saņemšanas.

Savainojumu dēļ saraustīta sezona ar labu noslēgumu – Itālijas vicečempions un viens no komandas stūrakmeņiem finālsērijā. Pirmā pilnā sezona pieaugušo basketbolā trešā numura pozīcijā, bet var būt noderīgs arī ceturtajā pozīcijā, atvieglojot komandas aizsardzību, bet uzbrukumā paplašinot laukumu un izmantojot vieglu punktu iespējas.

Laba sezona līdz savainojuma gūšanai. Atšķirībā no pēdējās sezonas “Partizan” rindās, šogad spēlēja gandrīz tikai kā vieglais uzbrucējs. Var mest un iemest trakus metienus un, ja roka kļūst karsta, būt neapstādināms. Lai uzņemtos iniciatīvu, nav jāsaka divreiz. Izlasē vairāk un labāk spēlējis kā ceturtais, kurš var paplašināt laukumu. Dāvja stabilais metiens noteikti padarītu vieglāku dzīvi, bet arī bez tā nācies spēlēt jau iepriekš un tas izdevies gana labi.

Sezona gara un grūta – ACB līgā salīdzinoši maza loma komandā, bet fārmklubā tieši pretēji, piedevām spēlējot trešā numura pozīcijā. Latvijas kontekstā gan tiek pieskaitīts spēka uzbrucējiem un bija viens no labākajiem šīs pozīcijas spēlētājiem Eiropas U20 čempionātā. Ienestu cīņassparu, ceļu negrieztu nevienam, un tieši tas varētu būt viens no galvenajiem trumpjiem cīņā par vietu sastāvā.

Individuāli izdevusies sezona ne tai labākajā organizācijā ACB līgā. Atzīts par Eiropas kausa sezonas Uzlecošo zvaigzni, NBA drafta 4. numurs, pieklājīgs sniegums Lasvegasas Vasaras līgā. Izlasē paplašinātu laukumu uzbrukumā, nekautrētos izmantot savas stiprās īpašības (metiens, garāmgājiens uz pretkustību). Eiropas čempionāta finālturnīrā, iespējams, būtu grūtības viens pret vienu aizsardzībā, bet komandas aizsardzībā ļoti noderīgs.

Visvairāk cietusi trešā numura pozīcija – ierindā palikuši Jānis Timma un Kristaps Janičenoks, kā arī Mārtiņš Laksa, kurš savu darbu labi paveica mačos pret Tunisiju. Kopumā ņemot, atkrituši tie spēlētāji, kas var paplašināt laukumu un sekmīgi saasināt uzbrukumu no distances. Jādomā, ka varētu būt mači, kuros arī Mareks Mejeris spēlēs laukumā vienlaicīgi ar vēl kādu ceturto numuru un centru, bet aizvadītā sezona VEF rindās Marekam sāka izdoties tajā brīdī, kad viņš vairs netika raustīts pa pozīcijām un būtībā visu laiku spēlēja kā spēka uzbrucējs.

Mūsdienu basketbolā gan bieži vien ir situācijas, kad laukumā atrodas divi pirmie numuri (noteikti varam gaidīt Vecvagaru un Jakoviču laukumā vienlaicīgi) un otrais numurs nosacīti trešā numura pozīcijā. Un tā spēlējusi arī Latvijas izlase iepriekšējos gados, piedevām tagad klāt nācis Žanis Peiners, kurš var nospēlēt visās pozīcijās perimetrā un izraustīt smagākus (lēnākus) trešos numurus. Jāskatās arī, kas nāks pretī – vai kādai no pretinieku izlasēm, izņemot Lietuvu (Gaiļus, Kuzminsks, Mačulis), ir izteikti augsta līmeņa trešie numuri? Igauņiem izteikts trešais ir Vene, bet Kangurs spēlēs ceturtajā pozīcijā. Tāpat kā čehiem Veselijs, tiesa, čehiem ir diezgan gara ārējā līnija (tāpat kā lietuviešiem).

Neliela rotācija notika centra pozīcijā - “paldies par darbu” tika pateikts Ronaldam Zaķim, kurš aizvadīja nestabilu sezonu VEF rindās, un Laurim Blauam, kurš savukārt bija izteikts Liepājas komandas līderis. Vietas tukšas nepalika – no pretendentu saraksta uz galveno kandidātu treniņnometni tika paņemts atlētiskais Ričmonds Vilde, kuram gan arī sezona ne visai izdevusies, un Dāvis Rozītis, kurš ieskrējās lēnām, bet sezonas otrajā pusē jau bija kļuvis par stabilu Valmieras komandas vērtību. Jebkuram no šiem četriem vīriem gatavošanās ciklā būtu jāparāda kaut kas īpašs, lai tiktu komandā.

Endrū Šmita varējums nepārliecināja treneru kolektīvu, kas iemēģināja Šmitu trešajā pozīcijā, lai gan visu līdzšinējo dzīvi bija spēlējis kā ceturtais. Jādomā gan, ka spēka uzbrucēju konkurencē Šmitam būtu vēl niecīgākas izredzes tikt sastāvā. Jau pirms spēlēm Šauļos veselības dēļ atkrita divi mazie - Aigars Šķēle un Dāvis Lejasmeiers, kuriem abiem bijusi visai saraustīta sezona, tiesa, atšķirīgu iemeslu dēļ. Tikmēr labā formā treniņnometnē ieradies augstāko izglītību aiz okeāna ieguvušais Haralds Kārlis, kurš var iedot labu sparingu izlasē jau pieredzējušajiem un ielikt pamatus savai nākotnes vietai komandā.

Pozīcija Spēlētājs Iztrūkst
PG Jānis Strēlnieks Dāvis Lejsameiers
Ingus Jakovičs
Kaspars Vecvagars
SG Dairis Bertāns Aigars Šķēle
Jānis Blūms
Žanis Peiners
Haralds Kārlis
SF Kristaps Janičenoks Ojārs Siliņš
Jānis Timma Rihards Kuksiks
Mārtiņš Laksa Dāvis Bertāns
Jānis Bērziņš
PF Mareks Mejeris Rolands Šmits
Rolands Freimanis Kristaps Porziņģis
Kaspars Bērziņš Endrū Šmits
C Andrejs Šeļakovs Ronalds Zaķis
Mārtiņš Meiers Lauris Blaus
Ričmonds Vilde
Dāvis Rozītis

Priekšā divas pārbaudes spēles - piektdien pret Poliju un svētdien pret Slovēniju. Tā kā komanda šobrīd strādā ar lielām slodzēm, spēlētāju sniegums varētu būt ne tas svaigākais un kvalitatīvākais. Tas liek domāt, ka pēc mačiem paldies par darbu tiks pateikts tiem, kuriem bijušas mazāk izteiksmīgas sezonas un mazāks ieguldījums izlases sniegumā līdz šim. Tomēr, kā rakstīts kādā gudrā grāmatā, lietas būs vērtēt pēc darbiem, tāpēc gaidīsim pirmos mačus un tad jau izteiksim jaunas un konkrētākas spekulācijas par komandas iespējamo sastāvu.Ieviņas, viesu nams, peintbola un mini golfa parks Ieviņas, viesu nams, peintbola un mini golfa parks Murjāņi, "Ieviņas", Sējas n., LV-2142
Rērihs Jānis Rērihs JānisGrieķu-romiešu cīņa, Jostu cīņa, Pludmales cīņa
FTA
Reģistrēties