28.05.2015. 21:37
Basketbola klubs "VEF Rīga" ceturtdien, 28. maijā, Rīgas arēnā uzvarēja BK "Ventspils" ar rezultātu 71:63 un izcīnīja ceturto Latvijas titulu piecu gadu laikā. Sērijā līdz četrām uzvarām rīdzinieki bija pārāki ar 4-2. Mareks Mejeris guva 22 punktus un izcīnīja 14 atlēkušās bumbas, nopelnot finālu vērtīgākā spēlētāja balvu.

VEF sastāvā par vairākkārtējiem Latvijas čempioniem kļuva: Ronalds Zaķis (2009, 2014, 2015), Anžejs Pasečņiks (2012, 2013, 2015), Artūrs Bērziņš (2009, 2015), Jānis Bērziņš (2012, 2015), Artūrs Strēlnieks (2013, 2015), Jānis Timma (2014, 2015).

Pirmo Latvijas titulu galvenā trenera amatā nopelnīja Nikolajs Mazurs, kura rēķinā ir trīs kausi, veicot asistenta pienākumus (2011, 2012, 2013). Mazura palīgs Jevgeņijs Kosuškins ieguva pirmo titulu kā treneris, pirms tam nopelnot piecus kausus kā spēlētājs (2000-2004). Viņiem palīdzēja Jānis Gailītis un fiziskās sagatavotības treneris Jānis Petronis.

Pirmo reizi Latvijas čempionātā triumfēja: Mareks Mejeris, Ingus Jakovičs, Bamba Fals, Džeralds Robinsons, Roberts Lauerijs un Kelvins Heriss jaunākais (visi 2015). Sezonas laikā VEF kreklu LBL spēlē vismaz reizi uzvilka Aigars Šķēle, Verners Kohs, Rodions Kurucs un Kevins Dilards.

VEF Rīga: Lauerijs, Robinsons, Timma, Mejeris, PasečņiksBK Ventspils: Gikass, Ate, Butjankovs, Bārnīss, Grants

Komandām vajadzēja piecas izspēles un 100 sekundes, lai gūtu pirmos punktus – trešajā Ventspils uzbrukumā izcēlās 2014. gada Latvijas čempions Hārvijs Grants. Mareks Mejeris groza apakšā atbildēja ar četriem punktiem pēc kārtas, bet pāris uzbrukumus vēlāk atbildēja Bārnīsam ar savu tālmetienu – 7:7. Liepājnieks pirmajās piecās minūtēs kļuva par vienīgo punktu guvēju VEF sastāvā, tādēļ Ates kreisais āķis un Granta pacietība atalgoja ventspilniekus – 7:11. Ventspils ofensīvu pārtrauca Artūra Bērziņa izlaušanās un Māra Gulbja nesportiskā piezīme. Džeralds Robinsons ar soda metieniem izlīdzināja rezultātu, bet bumbas kontrole beidzās bez precīza trāpījuma – 11:11. Jāņa Bērziņa tālmetiens atjaunoja minimālu pārsvaru VEF – 14:13. Līdz ceturtdaļas beigām rīdzinieki tā arī netika galā ar Grantu, kurš apakšā savāca 10 punktus – 16:21.

Nākamās ceturtdaļas sākumā VEF nespēja gūt punktus. Ventspils līderi to izmantoja, pēc Janičenoka tālmetiena, Granta brīvmetiena un Peinera pustālā panākot divciparu pārsvaru – 16:27. Rīdzinieku sausumu pārtrauca finālsērijā otro elpu ieguvušais Artūrs Bērziņš. VEF turpināja vilkt uz priekšu Mareks Mejeris, tālmetienu uzbrukuma pēdējās sekundēs iemeta Džeralds Robinsons, tomēr iniciatīva palika Ventspils rokās. Palēnām punktus vācot Janičenokam un Peineram, kurzemnieki atjaunoja plus vienpadsmit – 28:39. VEF pēdējā uzbrukumā trīspunktnieku trāpīja Heriss, taču tiesneši, noskatoties video atkārtojumu, secināja, ka metiens izdarīts pēc svilpes.

Gulbis un Gikass uz brīdi panāca divpadsmit punktu pārsvaru (31:43), taču Timmas un Lauerija tālmetieni ļāva VEF nedaudz samazināt starpību – 34:43. Peiners atsāka terorizēt rīdzinieku aizsardzību, tomēr gan viņam, gan partneriem sāka zust precizitāte soda metienos. Meiers sasita labo augšstilbu, kopā ar Peineru un Gulbi realizējot tikai divus no sešiem mēģinājumiem – 35:46. VEF pakaļdzīšanos atsāka Robinsona tālmetiens, bet Janičenoks atbildēja ar tālu divpunktnieku - 38:48. Nākamajos divos uzbrukumos perimetrā izcēlās Artūrs Strēlnieks, bet Mareks Mejeris precīzi izpildīja soda metienus – 46:50. Ventspils nespēja atbildēt, kamēr Ingus Jakovičs pēdējā uzbrukumā iemeta “ buzzer-beater” tālmetienu – 49:50. Kurzemniekiem neko nedeva VEF izstumšana ārpus soda laukuma. Mājinieki ceturtdaļā netrāpīja nevienu divpunktu metienu, toties realizēja sešus trīspunktniekus.

Ventspils neveiksmes soda metienos turpinājās arī izšķirošās ceturtdaļas ievadā. Pēc Mejera tehniskās piezīmes tukšā palika Janičenoks, bet Lauerijs aplaupīja Gikasu un vēlreiz samazināja starpību līdz minimumam – 51:52. VEF izcīnīja vairākas bumbas uzbrukumā, sērijas zvaigznei Mejerim atgūstot vadību rīdziniekiem – 53:52. Ventspils sastāvā pirmo tālmetienu otrajā puslaikā realizēja Artis Ate – 53:55. Robinsona “and-one” vēlreiz izvirzīja vadībā VEF – 56:55. Nākamajā uzbrukumā Lauerijs neveiksmīgi piezemējās, sasita labo augšstilbu un sāpēs atstāja laukumu. Mejeris realizēja vienu no diviem soda metieniem, bet Peiners pretējā pusē iemeta tālmetienu – 57:58. Sekoja Mejera divi punkti ar sodu, savukārt Timma aizsardzībā atņēma bumbu Janičenokam, pēc sāncenša pārkāpuma realizējot abus brīvmetienus – 62:59. Nākamajā uzbrukumā perimetrā izcēlās Robinsons – 65:59. Herisa piespēle Mejerim un Robinsona ātrais izrāviens 105 sekundes pirms pamatlaika beigām padarīja Ventspils situāciju kritisku – 69:61. Ventspils līderiem bumba grozā nekrita pat pēc atkārtotiem mēģinājumiem. Sākoties pēdējai minūtei, Janičenoks stājās uz soda metienu līnijas. Grozā krita abi metieni – 69:63. VEF pieprasīja pārtraukumu, bet kurzemnieki ķērās pie sodu taktikas. Robinsons meta precīzi – 71:63. Ventspils no jauna netrāpīja un intriga bija galā.

VEF Rīga – BK Ventspils 71:63 (16:21, 12:18, 21:11, 22:13)VEF: Mejeris 22 (14ab), Robinsons 15 (4rp, 8ip, 3pb), Lauerijs 6 (4rp), Strēlnieks 6 (5pp), A. Bērziņš 6, Timma 5 (6ab), Jakovičs 3, Heriss 3, J. Bērziņš 3, Zaķis 2, Pasečņiks; Fals. Galvenais treneris Nikolajs Mazurs, treneri Jevgeņijs Kosuškins, Jānis Gailītis, Jānis Petronis.Ventspils: Grants 17 (12ab), Peiners 13 (6ab), Janičenoks 11 (3rp), Ate 5, Bārnīss 4, Gulbis 4, Gikass 4, Meiers 3, Lejasmeiers 2, Vairogs, Butjankovs; Gražulis. Galvenais treneris Roberts Štelmahers, treneris Gints Fogels.Tiesneši Oļegs Latiševs, Ingus Baumanis, Oskars Lucis. Komisārs Viesturs Ozols.Sērijā 4-2.

Latvijas Izpletņlēkšanas Federācija Lienes 1-17, Rīga, LV-1009