25.11.2014. 18:24
Pirmdien, 24. novembrī, Olimpiskajā sporta centrā Latvijas Sporta federāciju padome piešķīrusi stipendijas 35 Latvijas izlašu sportistiem, kuri sekmīgi studē kādā no Latvijas augstākās izglītības iestādēm. Stipendijas pasniedza LSFP prezidents Einars Fogelis un Latvijas Augstskolu sporta savienības prezidente Agita Ābele.

LSFP stipendijas pasniedz astoto reizi. Kopš 2007. gada, kad tika iedibinātā stipendiju programma, tās mērķis ir atbalstīt sekmīgi studējošos izlases līmeņa sportistus, sniedzot materiālo atbalstu mācību un treniņu darbam. Šogad stipendiju konkursam no valsts budžeta atvēlēti 36 600 eiro. Būtiskākā atšķirība no iepriekšējiem stipendiju konkursa gadiem, ka stipendijas izlietojuma mērķi noteiks pats sportists.

Šogad stipendijām pieteicās 56 sportisti no dažādām Latvijas augstskolām. Visplašāk pārstāvēta Rīgas Tehniskā universitāte ar 11, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija ar 10, Latvijas Universitāte ar 9 un Daugavpils Universitāte ar 7 sportistu pieteikumiem.

Kā atzina LSFP prezidents Einars Fogelis, tad viens no galvenajiem stipendijas mērķiem – ļaut sportistiem justies novērtētiem. „Nav mazsvarīgi, ka pastāv iespēja novērtēt sportistu apņēmību arī sekmīgi studēt. Tas nav viegli. Patiesi prieks, ka studenti izmanto šo iespēju, ko sporta nozare sniedz ar šīm stipendijām,” uzsver Fogelis. „Turklāt studentu sekmes nav no tām zemākajām. Vien jāgrib studēt. Lielisks piemērs ir biatlonists Andrejs Rastorgujevs, kurš pērn absolvēja LSPA, turklāt ar labām sekmēm, neskatoties uz smago sporta veidu, un zinot, kā Andrejs cīnās par vietu zem biatlona saules. Tāpēc prieks, ka pastāv iespēja vismaz šādā veidā novērtēt sportistu vēlmi studēt un sasniegt augstus rezultātus sportā.”

Svinīgajā pasākumā visvairāk stipendijas ieguva vieglatlētikas un orientieristu saimes pārstāvji. Katras federācijas sportisti saņēma astoņas stipendijas.

Latvijas Vieglatlētikas savienības prezidents Guntis Zālītis pauda gandarījumu, ka par stipendiātiem kļuva tik daudz vieglatlētu, bet neņemot vērā stipendijas apmērus, tā sniedz būtisku atbalstu visiem studējošiem sportistiem, un motivēt studēšanu Latvijā. „Duālā karjera ir ļoti svarīgi, lai sportists varētu iegūtu labu izglītību, kas lieti noderēs pēc sporta gaitu beigšanas. Sportistiem pastāv dažādi vilinājumi studēt ārzemēs, piemēram, ASV, kur nodrošināti labi apstākļi treniņiem un studijām. Tāpēc ikviens atbalsts sportistiem, kuri studē Latvijā ir vēstījums, ka ieguldītais darbs nepaliks nenovērtēts. Tas ir nozīmīgi mums pašiem, lai viņi būtu mājās un gatavotos pasaules līmeņa sacensībām. Protams, ar šo stipendiju nevar nosegt visus tēriņus, bet vairumam ir Latvijas Olimpiskās vienības finansējums, kas nosedz sportisko pusi, piemēram, treniņnometnes, un ņemot vērā, ka šogad LSFP stipendija nonāk sportistu pārziņā, ļaujot segt ikdienas tēriņus.”

Viena no stipendiju laureātēm - vieglatlēte Gunta Latiševa-Čudare uzsver, ka sportisti novērtē viņiem izrādīto atzinību, apvienojot sportu ar studijām. „Pēc vidusskolas man teica, ka nav vērts iespringt uz studijām, ja es vēlos sasniegt augstus rezultātus sportā. Neņēmu vērā tos norādījumus, un izlēmu, ka izglītība ir ļoti svarīga, jo es nevarēšu sportot visu dzīvi. Dažreiz zemtekstā vēlas norādīt, ka sacensībās nebija labs rezultāts, jo ietekmēja sesija. Ticu saviem spēkiem, un ir forši apzināties, ka arī kāds cits tev tic. Neesmu vienīgais bērns ģimenē. Dzīvošana un studijas ir visnotaļ dārgs prieks. Turklāt vēl aktīvi sportojot. Tāpēc lieliski, ka pastāv šāda stipendija. Katrs atbalsts noder.” Gunta uzreiz zināja, kam izlietos saņemto stipendiju – treniņnometnēm. Savukārt uz jautājumu par studiju apvienošanu ar sportu, jaunā censone neslēpa, ka viegli nav. „Studēt juridiskajā fakultātē nav viegla pastaiga. Pasniedzējiem esmu viena no visiem pārējiem studentiem, un viņi nedod īpašas atlaides. Neuzskatu, ka man būtu jāizpelnās īpaša pasniedzēju labvēlība. Pasniedzēji, manuprāt, nezina, ka es sportoju. Iespējams, dekāne zina, jo saistībā ar treniņnometnēm nācās pārcelt ieskaites. Cenšos lieki neafišēt. Kāpēc tas būtu jādara? Jā, manas sekmes nebūs izcilas. Tomēr iegūtās zināšanas atspoguļosies manā personiskajā izaugsmē. Pelnu godīgi savas atzīmes.”

Pašreizējais pasaules rekordists junioriem Zigismunds Sirmais atzina: „Priecājos iegūt stipendiju trešo gadu pēc kārtas. Nav grūtību apvienot sportu ar studijām, ja visu dara laikā, tad nav problēmu. Galvenais nevajag iekavēt, un viss notiksies. Jāplāno savs laiks.”

Latvijas Augstskolu sporta savienības priekšsēdētāja Agita Ābele, pasniedzot stipendijas, sportistus uzteica par augsto motivācijas līmeni, jo vienlaicīgi sportot un studēt prasa atteikšanos no daudziem kārdinājumiem. „Augsti sasniegumi sportā motivē uzreiz, jo redzams tūlītējs rezultāts. Tomēr studiju augļus manīs tikai vēlāk. Ir divi uzskati, ka sportot var jaunībā, bet mācīties visu mūžu. Daudzi izvēlas studēt pēc aktīvās karjeras. Otrs viedoklis, ka laba izglītība un karjera ir galvenais. Šie sportisti spējuši apvienot abas lietas. Viņi pelnījuši cieņu visaugstākajā mērā, jo vienlīdz labi darīt vairākas lietas ir grūtāk. Tā ir mūsu jaunatne, kas jutīs atbalstu un būs šajā valstī. Daudzus cilvēkus esam zaudējuši, jo nav izrādīts pietiekams atbalsts. Ieguldīta nauda jaunatnē nav zaudēta. Tas ir cilvēka izaugsmes novērtējumus. Liels paldies jāsaka vecākiem, treneriem, pasniedzējiem un draugiem, kuri kalpo par atbalstu,” pārliecināta Ābele.

Vārds uzvārds Sporta veids Augstskola Stipendijas apmērs
Anna Andreičuka Sporta dejas Banku augstskola 800
Jānis Baumanis Autosports Biznesa augstskola Turība 1400
Jānis Baunis Orientēšanās uz slēpēm Latvijas Universitāte 1000
Oskars Bormanis Vieglatlētika Rīgas Tehniskā universitāte 600
Gatis Čakšs Vieglatlētika LSPA 1200
Krists Čiapas Sporta dejas RPIVA 800
Ģirts Feldbergs Peldēšana RTU 1000
Artūrs Gerhards Kērlings Rīgas 1. medicīnas koledža 1400
Anastasija Grigorjeva Brīvā cīņa Daugavpils Universitāte 1400
Sandra Grosberga Orientēšanās Latvijas Universitāte 1000
Laura Ikauniece – Admidiņa Vieglatlētika Latvijas Universitāte 1200
Dagnis Iļjins Kanoe Ventspils Augstskola 1000
Imants Kopjevs Taekvondo Latvijas Universitāte 1000
Vadims Koževņikovs Svarcelšana Daugavpils Universitāte 800
Jānis Kūms Orientēšanās Latvijas Lauksaimniecības universitāte 1200
Gunta Latiševa – Čudare Vieglatlētika Latvijas Universitāte 1400
Ņikita Lijcs Ūdens motosports Latvijas Biznesa koledža 1400
Elvijs Misāns Vieglatlētika LSPA 1400
Līna Mūze Vieglatlētika LSPA 1000
Artūrs Pauliņš Orientēšanās LSPA 1400
Irina Petrova Jostu cīņa brīvā cīņa Daugavpils Universitāte 1000
Matīss Preimanis Riteņbraukšana – MTB Rīgas Tehniskā universitāte 1000
Mikus Puriņš Orientēšanās Rīgas Tehniskā universitāte 1000
Nauris Raize Orientēšanās uz slēpēm Latvijas Lauksaimniecības universitāte 1400
Mārtiņš Ralle Vieglatlētika Latvijas Lauksaimniecības universitāte 800
Alvis Reinsons Orientēšanās Rīgas Tehniskā universitāte 600
Jānis Rērihs Jostu cīņa grieķu – romiešu cīņa Liepājas Universitāte 1400
Aļona Ribakova Peldēšana Rīgas Tehniskā universitāte 600
Zigismunds Sirmais Vieglatlētika Latvijas Universitāte 800
Vadims Sļesarevs Svarcelšana Daugavpils Universitāte 600
Olga Šišlova Modernā pieccīņa peldēšana Rīgas Tehniskā universitāte 1000
Līga Valdmane Orientēšanās LSPA 600
Mārtiņš Veispals Smaiļošana LSPA 1000
Kristaps Zvejnieks Kalnu slēpošana LSPA 1000
Miks Zvejnieks Kalnu slēpošana Biznesa augstskola Turība 1400

Informāciju sagatavoja:LSFP preses sekretārsRaimonds GekišsDzenes L. fizioterapeites prakse Ainažu 6, Rīga, LV-1024
Lucenko Jekaterina Lucenko JekaterinaAerobika, Aerobika ūdenī
FTA
Reģistrēties