02.12.2013. 15:03
Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite šodien parakstīja dekrētu par pilsonības piešķiršanu daiļslidotājai Izabellai Tobiasai (izņēmuma kārtā), līdz ar to amerikāniete pārī ar lietuvieti Deividu Stagņūnu varēs pārstāvēt šo valsti Soču olimpiskajās spēlēs. Janvārī pilsonība tika atteikta, tomēr ar atkārtotu piegājienu rezultāts tika sasniegts.

Starptautiskajās sacensībās šis pāris jau pārstāv Lietuvu, tomēr, saskaņā ar Starptautiskās olimpiskās komitejas (IOC) noteikumiem, olimpiādē pāra dalībniekiem jābūt vienas valsts pilsonībai. Savā pamatojumā prezidente norāda, ka šis pāris ir starp 10 labākajiem pasaulē un jau izcīnījis tiesības startēt Soču olimpiādē. Pāris kopā startē vairāk kā trīs gadus, amerikāniete Tobiasa (22) ir apguvusi lietuviešu valodu un integrējusies Lietuvas sabiedrībā.

Šis ir pirmais gadījums, kad Grībauskaite izņēmuma kārtā piešķir Lietuvas pilsonību. Kopš 2003. gada šādā veidā pilsonību bija ieguvuši tikai divi cilvēki – mākslinieks un priesteris.

Kā jau ziņots, 2012. gada oktobrī amerikāņu daiļslidotāja Tobiasa iesniedza nepieciešamos dokumentus, lai izņēmuma kārtībā iegūtu Lietuvas pilsonību, kas dotu iespēju pretendēt uz startu 2014. gada olimpiskajās spēlēs pārī ar lietuviešu daiļslidotāju Deividu Stagņūnu. Šajā gadījumā pilsonības piešķiršanas juridiskais pamatojums būtu "par īpašiem nopelniem Lietuvas valsts labā", ja attiecīgā persona ir integrējusies šīs valsts sabiedrībā. Pilsonības lietu komisija 2013. gada janvārī atzina, ka Tobiasa neatbilst nevienam no diviem minētajiem kritērijiem, līdz ar to nolēma rekomendēt pilsonību nepiešķirt. Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite nolēma atteikt piešķirt pilsonību, norādot, ka "īpaši nopelni Lietuvas valsts labā" nevar būt nākotnē iespējamie nopelni.

"Nu tā, ikvienam paldies par visu," pēc pilsonības atteikuma Tobiasa un Stagņūns rakstīja savā Facebook lapā. "Esam pārliecināti, ka varat saprast - mēs esam izpostīti." Līdz ar to daiļslidotāju olimpiskais sapnis janvārī bija izpostīts, tomēr internacionālais pāris nepadevās un klauvēja pie prezidentes durvīm vēlreiz.

2009. gadā pirms Vankūveras olimpiskajām spēlēm Lietuvas prezidente atteica piešķirt pilsonību arī Stagņūna iepriekšējai partnerei Katerinai Li Kopeli.

Izmantotie resursi:president.ltAFPBeach tenis, volejbola laukums Jaunmārupe, Mazcenu aleja 6a, Mārupes n., LV-2166
Rērihs Jānis Rērihs JānisGrieķu-romiešu cīņa, Jostu cīņa, Pludmales cīņa
FTA
Reģistrēties