23.06.2015. 09:48
Sīvā cīņā vietu Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā pirmdien izcīnīja Lietuvas basketbolistes, kuras izšķirošā otrā posma apakšgrupas mača galotnē ar 73:72 (17:32, 20:8, 15:14, 21:18) pārspēja Serbiju.

• Spānijas un Slovākijas basketbolistēm uzvaras pēdējās EČ otrā posma cīņās vakar

Pirmā ceturtdaļa aizritēja ļoti rezultatīvi, tai noslēdzoties Serbija bija vadībā ar 15 punktiem (32:17). Cik veiksmīgs serbietēm bija spēles sākums, tik neveiksmīgi aizritēja otrais ceturksnis, kurā lietuvietes sadeldēja pārsvaru un pirmo puslaiku noslēdza vien ar trīs punktu deficītu (37:40).

Trešais spēles ceturksnis aizritēja te vienai, te otrai komandai izvirzoties vadībā, nevienai no izlasēm izteiktu pārsvaru neiegūstot. Četras ar pus minūtes pirms pamatlaika beigām rezultāta tablo vēstīja neizšķirtu 65:65, bet trīs minūtes vēlāk lietuvietes panāca četru punktu pārsvaru (71:67).

Tomēr 26 sekundes pirms ceturtās ceturtdaļas beigām Serbija pietuvojās līdz punkta atstatumam, bet lietuviete Kamila Nacičkaite bija aukstasinīga izpildot soda metienus un panāca 73:70. Atlikušajā spēles laikā arī serbietes bija precīzas savos soda metienos (72:73), tomēr trīs sekundes pirms pamatlaika beigām neprecīzs bija Jeļenas Milanovičas metiens, līdz ar to mačā triumfēja lietuvietes, kuras nodrošināja vietu Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā.

Rezultatīvākā spēlētāja Lietuvas izlasē šajā cīņā bija tieši Nacičkaite, kurai 21 punkts, bet Serbijas komandā ar 14 punktiem izcēlās Milanoviča.

Slovākija pārliecinoši ar 84:62 (26:16, 21:9, 18:24, 19:13) pārspēja Horvātiju, kas ļāva komandai saglabāt cerības uz ceturtdaļfinālu, ja Lietuva piedzīvotu zaudējumu.

Slovākietes jau pirmajās četrās minūtēs guva desmit bezatbildes punktus, tādu pašu pārsvaru saglabājot līdz pirmā ceturkšņa beigām (26:16). Savukārt otrais ceturksnis iesākās ar abu komandu neveiksmēm, pirmās četras minūtes izlasēm punktus negūstot. Otrās ceturtdaļas turpinājumā slovākietes guva 21 punktu, pirmo puslaiku noslēdzot ar 22 punktu pārsvaru (47:25).

Trešajā spēles desmitminūtē nedaudz aktivizējās horvātietes, kuras pārsvaru sadeldēja līdz 16 punktiem (49:65). Tomēr pēdējā ceturtdaļā viņas nespēja lauzt cīņas gaitu un uzvaru ar 84:62 izcīnīja Slovākija.

Rezultatīvākā spēlētāja uzvarētājām bija Barbora Bālintova, kurai 29 punkti, bet Horvātijas izlasē izcēlās Iva Sliskoviča, gūstot 16 punktus.

Savukārt vēlāk Spānija ar 66:57 (17:9, 21:12, 14:16, 14:20) pieveica Krieviju.

Pirmā ceturkšņa nogalē spāniešu pārsvars sasniedza desmit punktus (17:7), bet puslaiku viņas noslēdza ar 17 punktu handikapu (38:21). Trešajā spēles ceturksnī mačs aizritēja līdzvērtīgā cīņā, bet ceturtajā ceturtdaļā jau nedaudz pārākas bija krievietes.

Tiesa, iekrāto deficītu sadeldēt neizdevās un uzvaru ar 66:57 izcīnīja titula īpašniece Spānija.

Spānijas izlasē ar 24 punktiem izcēlās Alva Torensa, bet Krievijas valstsvienībā līdere bija Jeļena Beglova, kurai astoņi punkti.

F apakšgrupā visās piecās spēlēs uzvarēja Spānija, kam ar trim panākumiemk sekoja Krievija un Lietuva. Ar divām uzvarām otro posmu noslēdza Serbija un Slovākija, kamēr Horvātija piedzīvoja vien zaudējumus.

Tikmēr pirmo vietu E grupā ar četriem panākumiem piecās spēlēs izcīnīja Turcija, bet otro vietu ar tikpat uzvarām ieņēma Francija. Pa diviem panākumiem bija Baltkrievijai, Melnkalnei un Grieķijai, kurai ceļazīme uz ceturtdaļfinālu nav izcīnīta dēļ sliktākiem rezultātiem savstarpējās spēlēs. Savukārt Čehija otro posmu noslēdza ar vienu uzvarētu spēli.

Ceturtdaļfinālā Lietuva spēkosies ar Baltkrieviju, Francija tiksies ar Krieviju, Spānija lūkos pārspēt Melnkalni, bet Turcija aizvadīs cīņu ar Serbiju.

Čempionāta uzvarētāja nodrošinās sev automātisku dalību nākamā gada Riodežaneiro vasaras olimpiskajās spēlēs, bet nākamo četru vietu ieguvējām būs iespēja sacensties Olimpiādes kvalifikācijas turnīrā.

Eiropas čempionāts norisināsies līdz 28.jūnijam. Apakšgrupu turnīrā komandas sacentās Sombathejā un Šopronā (abas - Ungārijā), Timišoarā un Oradjā (abas - Rumānijā), bet izšķirošie mači notiks tikai Ungārijā. Otrajā posmā komandas tiekas Debrecenā un Ģērā, bet cīņas par medaļām tiks aizvadītas Budapeštā.

Eiropas spēcīgākās sieviešu basketbola komandas iepriekš Ungārijā tikušās 1950., 1964., 1983. un 1997.gadā, bet Rumānijā - 1966.gadā.

2013.gada Eiropas čempionātā par labāko komandu kļuva Spānija, kas finālmačā ar 70:69 pārspēja par galveno favorīti uzskatīto Franciju.