11.09.2014. 23:56
ASV vīriešu basketbola valstsvienība ceturtdien, 11. septembrī, Barselonā nokļuva piezīmju problēmās pret Lietuvu, taču trešās ceturtdaļas sākumā veica 18:2 izrāvienu un apspēlēja sāncenšus ar rezultātu 96:68. Pasaules kausa izcīņas finālā 14. septembrī amerikāņi spēlēs pret Francijas un Serbijas cīņas uzvarētājiem.

Otrdienas spēle norisinājās Barselonā – pilsētā, kur lietuvieši pirms 22 gadiem izcīnīja pirmo bronzas medaļu Olimpiskajās spēlēs, savukārt amerikāņi pasaulei atrādīja “Sapņu komandu” (Dream Team) ar Maiklu Džordanu priekšgalā. Pasaules kausa izcīņā abām vienībām Barselonā veicās tikpat labi, jo līdz pusfinālam tās paspēja izslēgt visus konkurentus. Lietuvai tas ir lielisks sasniegums, ņemot vērā, ka sastāvā nav Mants Kalnietis, Roberts Javtoks un Lins Kleiza.

Sākot no 1998. gada, lietuvieši pret amerikāņiem spēlējuši vislīdzīgāk. Septiņās spēlēs (bilance 5-2 ASV labā) vidējais “zvaigžņoti-svītraino” pārsvars bija tikai 4,7 punkti. Līdz šim pēdējo reizi Lietuvai izdevās pārspēt amerikāņus 2004. gadā Atēnās, kad grupu turnīrā lietuvieši bija pārāki ar 94:90. Tiesa, 1992. gadā Barselonā lietuvieši pusfinālā zaudēja sāncenšiem ar 76:127.

Lietuvieši izvēlējās agresīvi spēlēt uzbrukumā, trīs minūšu laikā sagādājot Karijam un Hārdenam pa divām piezīmēm. Saspēles vadītājs Ads Juškēvičs nerespektēja “Cavaliers” zvaigzni, spēles ievadā realizējot četrus brīvmetienus pēc kārtas. Amerikāņi vairāk uzbruka no distances un demonstrēja atlētismu aizsardzībā, piemēram, Deiviss bloķēja Valančūna centienus, bet viņa partneru veiklās rokas izprovocēja lietuviešu kļūdas. Lietuvas garie spēlētāji no labdarības līnijas nebija tik sekmīgi kā mazie, tomēr “zaļie” līdz septītajai minūtei pārsvarā turējās vadībā – 13:10.

Ceturtdaļas otrajā pusē amerikāņiem izdevās 0:8 izrāviens. Ērvinga tālmetiens izlīdzināja rezultātu, savukārt Kleja Tomsona trīspunktnieks un Derika Rouza brīvmetieni izvirzīja amerikāņus priekšā – 13:18. Lietuviešu ieilgušo klusēšanu pārtrauca Darjuša Lavrinoviča tālmetiens, taču tie bija viņu pēdējie punkti ceturtdaļā – 16:21. Īsi pirms tam labās kājas ceļgalu savainoja Pauļus Jankunas, būdams spiests atstāt laukumu.

Pauzē Meksikas, Korejas un Slovēnijas tiesnešu trio iedeva tehnisko piezīmi Jonam Kazlauskam. Mindaugs Kuzminsks otrās ceturtdaļas sākumā no groza apakšas divreiz neļāva tikt amerikāņiem tālāk par pieciem punktiem (18:23 un 20:25). Karijs atbildēja ar tālmetienu, taču pēc brīža saņēma jau trešo piezīmi, turpinot amerikāņu piezīmju problēmas. Lietuviešiem joprojām izdevās bremzēt pretinieku vēlmi spēlēt ātri, taču daudzās amerikāņu pārķertās bumbas darīja savu. Viņi krāja punktus pēc eiropiešu kļūdām, trīspadsmitajā minūtē panākot plus desmit – 22:32.

Lietuvas pakaļdzīšanos kavēja daudzie neprecīzie tālmetieni, tomēr pretinieku piezīmju problēmas radīja daudz iespēju punktu gūšanai. Farīds un Kuzminsks apmainījās ar ātriem dankiem, savukārt metienos no spēles abu komandu sekmes bija pieticīgas. Salīdzinoši pieticīgā precizitāte neļāva lietuviešiem tikt tuvāk par sešiem punktiem (30:36 un 32:38). Visefektīvākais uzbrukumā izrādījās Mindaugs Kuzminsks, tai skaitā apstrādājot Hārdenu, savukārt amerikāņiem turpināja izcelties Klejs Tompsons. Arī puslaika galotnē Lietuvas precizitāte bija tālu no ideāla, tāpēc atpūtā nācās iet ar mīnus astoņi – 35:43.

Amerikāņi pirmajā puslaikā izprovocēja 12 lietuviešu kļūdas, kamēr paši otrajā ceturtdaļā nekļūdījās ne reizi. Cita aina pavērās izprovocētājās piezīmēs – 16/22 pret 9/12 Lietuvas labā. Tālmetienos virsroku guva amerikāņi (1/8 pret 4/16).

Otrais puslaiks sākās ar 0:10 izrāvienu amerikāņu izpildījumā. Karija un Hārdena tālmetieni strauji pasliktināja Lietuvas situāciju, iedzenot “zaļos” astoņpadsmit punktu deficītā – 35:53. Ieskrējušies, amerikāņi uzņēma kursu Madrides virzienā, četru minūšu laikā panākot graujošu pārsvaru – 37:61. Turpinājumā punkti krājās lēnāk, taču ASV saglabāja komfortablu pārsvaru. Hārdens viens pats trešajā ceturtdaļā sameta 16 punktus, bet trīsdesmitajā minūtē amerikāņu pārsvars pieauga līdz plus trīsdesmit – 46:76. Pirms pēdējām desmit minūtēm trejdeviņu punktu atrāviens ASV – 49:76. Ceturtajā ceturtdaļā intriga netika atjaunota.

ASV – Lietuva 96:68 (21:16, 22:19, 33:14, 20:19)ASV: Ērvings 18, Tompsons 16, Hārdens 16, Karijs 13, Farīds 9, Deiviss 8, Kazinss 7 (6ab), Rouzs 4, Gejs 3, Plamlijs 2, Derozans, Dramonds.Lietuva: Kuzminsks 15, Valančūns 15 (7ab), Juškēvičs 12, Pocjus 10, Darjušs Lavrinovičs 9, Seibutis 3, Mačulis 2, Motejūns 2, K. Lavrinovičs, Jankūns, Jasaitis.

Metieni no spēles: 38/80 vs 17/562p: 29/56 vs 15/383p: 9/24 vs 2/181p: 11/20 vs 32/42AB: 50 (18/32) vs 38 (10/28)RP: 14 vs 10Kļūdas: 16 vs 21PB: 9 vs 5BM: 4 vs 6Personiskās piezīmes: 27 vs 20