20.09.2013. 20:27
Lietuvas vīriešu basketbola valstsvienība piektdien, 20. septembrī, uzvarēja Horvātijas izlasi ar rezultātu 77:62 un pēc desmit gadu pārtraukuma sasniedza Eiropas čempionāta finālu. Otrajā pusfinālā plkst. 22:00 Spānija mērosies spēkiem ar Franciju.

Uzvara lietuviešiem nodrošināja sesto medaļu komplektu Eiropas čempionātos. 1937. gadā Rīgā, 1939. gadā Kauņā un 2003. gadā Stokholmā komanda izcīnīja zelta medaļas, 1995. gadā Atēnas finišēja otrajā, bet 2007.gadā Madridē – trešajā vietā.

Horvātu basketbolisti pirms pusfināla uzvarēja astoņās spēlēs pēc kārtas, pārspējot Gruziju, Poliju, Slovēniju, Čehiju, Somiju, Itāliju, Grieķiju un Ukrainu. Pret lietuviešiem viņiem pietrūka argumentu, turklāt nācās zaudēt trešajā Eiropas pusfinālā pēc kārtas (Minhene 1993, Atēnas 1995, Ļubļana 2013). Interesanti, ka arī pirms astoņpadsmit gadiem Horvātija cieta neveiksmi pret Lietuvu, kura turnīru pabeidza ar sudraba medaļām.

Pirmās vienpadsmit minūtes pagāja Lina Kleizas zīmē. “Fenerbahce” uzbrucējs laukumā izgāja ar milzīgu enerģiju, pirmajā ceturtdaļā gūstot pusi no lietuviešu punktiem – 24:19. Otrās ceturtdaļas ievadā Lietuvas līderis sniedza paraugstundu jaunajam Dario Šaričam, sameta vēl piecus punktus pēc kārtas un panāca savai komandai deviņu punktu pārsvaru – 29:20. Šajā laikā Kleiza guva 17 punktus, izcīnīja piecas atlēkušās bumbas un izdarīja četras rezultatīvas piespēles.

Vienlaikus spēlējot NBA jauniešiem Valančūnam un Motejūnam, lietuviešiem tik labi neveicās. Horvāti īstenoja 2:11 pretuzbrukumu, otrās ceturtdaļas vidū izlīdzinot rezultātu – 31:31. Lietuvieši piespiedās, trīs minūtes nosargāja savu grozu un devās mazā izrāvienā. Līdz puslaika beigām viņiem bija 2-5 punktu pārsvars, divdesmitminūti noslēdzot ar plus trīs – 40:37. Īsi pirms došanās atpūtā Valančūns iespaidīgi nobloķēja Roko Ukiču.

Pēc pārtraukuma Darjušs Lavrinovičs, Mants Kalnietis un īpaši Jons Mačulis trijatā nodrošināja Lietuvai 10:0 izrāvienu, panākot četrpadsmit punktu pārsvaru. Lietuviešu sīkstums un neatlaidība aizsardzībā atgādināja ceturtdienas ceturto ceturtdaļu pret Itāliju, bet uzbrukumi tika pabeigti pēc pacietīgām izspēlēm. Kalnieša tālmetiens palielināja atrāvienu līdz astoņpadsmit punktiem – 58:40. Turpinājumā lietuviešu pārsvars sasniedza pat divdesmit punktus, bet Horvātijai nebija reālu izredžu atspēlēties.

Lietuva – Horvātija 77:62 (24:19, 16:18, 21:8, 16:17)Lietuva: Mačiulis 23 (6ab), Kleiza 22 (11ab), Kalnietis 18