29.12.2014. 21:20
Eirolīgas "Top 16" turnīrā sacentīsies Latvijas basketbolistu un treneru rekordskaits. No otrdienas, 30. decembra, līdz, minimums, 10. aprīlim, cīņu par prestižo balvu turpinās Ainars Bagatskis, Artūrs Štālbergs, Oskars Ernšteins, Jānis Blūms, Dāvis Bertāns, kā arī Kaspara Vecvagara pārstāvētais Kauņas klubs "Žalgiris".

Ainars Bagatskis, Artūrs Štālbergs un Oskars Ernšteins 19. decembrī veica jaunu ierakstu Latvijas basketbola vēsturē, sekmējot “Nizhny Novgorod” iekļūšanu “Top 16” turnīrā. Eirolīgas debitanti aizmugurē atstāja vienu no bagātākajiem Eiropas klubiem “Unics”. Kazaņieši tālāk netika pat ar bilanci 5-5 un četrām uzvarām grupas turnīra otrajā aplī...

Aizsargs Jānis Blūms oktobrī un novembrī nopelnīja divu sezonu līgumu ar seškārtējiem Eirolīgas čempioniem “Panathinaikos”. Atēnieši sezonas pirmajos trīs mēnešos izpildīja svarīgākos uzdevumus, savukārt “Kapteinis Latvija” kļuva par precīzāko tālmetienu izpildītāju Eirolīgas pirmajā aplī.

Dāvis Bertāns grupas turnīrā kļuva par vienu no Vitorijas kluba “Baskonia” uzbrukuma līderiem. Uzbrucējs 10 spēlēs vidēji 23:36 minūtēs guva 11,5 punktus, izcīnīja 3,3 atlēkušās bumbas un izdarīja 1,0 rezultatīvu piespēli. Vairāk punktus par Bertānu (122) guva tikai franču saspēles vadītājs Tomā Ertels. Latvietis nopelnīja otro lielāko spēles laiku komandā.

Latviešu basketbolisti spēlē kontinenta lielāko auditoriju priekšā. Atēnu, Kauņas un Vitorijas klubi atrodas Eirolīgas sešu apmeklētāko komandu vidū, katrā mājās spēlē vidēji pulcējot vismaz 9000 skatītāju. “Panathinaikos” (11 860) ieņem otro vietu aiz Belgradas “Crvena Zvezda” (12 787). Kauņas “Žalgiris” ir piektajā pozīcijā (9 498), savukārt “Baskonia” atrodas sestajā vietā (9 005). Vidū iespraukušies “Maccabi Tel Aviv” (11 060) un Turcijas meistari “Fenerbahce” (9 877).

Jānis Blūms pret Itālijas čempioniem “Milano”. Foto: AP/Scanpix

Dāvis Bertāns pret “Valencia Basket”

2014. gada sezonā “Top 16” turnīrā spēlēja divi Latvijas basketbolisti. Kaspara Vecvagara vidējais spēles laiks janvārī, salīdzinājumā ar grupas turnīru, pieauga no 6 līdz 15 minūtēm, taču visu izjauca 26. janvāra treniņā gūtais savainojums. Labās kājas ceļgala krustenisko saišu pārrāvums nozīmēja sezonas beigas. Vecvagars paspēja piedalīties četrās spēlēs, tai skaitā izdarot piecas rezultatīvas piespēles cīņā pret nākamajiem čempioniem “Maccabi Tel Aviv”.

Pēc nepilniem diviem mēnešiem, 20. martā, noslēdzās Dāvja Bertāna 281 dienu ilgusī atveseļošanās. Tam par godu Belgradas “Partizan” savā laukumā pieveica “Maccabi” ar rezultātu 72:70. Latviešu uzbrucējs līdz sezonas beigām piedalījās četrās spēlēs, vidēji 21:54 minūtēs sametot 12,5 punktus, izcīnot 3,8 atlēkušās bumbas un izdarot 1,3 rezultatīvas piespēles.

Dāvis Bertāns kļuva par desmito Latvijas basketbolistu "Top 16" turnīrā. Pirms viņa Roberts Štelmahers (18 spēles), Kaspars Kambala (12), Ainars Bagatskis (12), Raimonds Miglinieks (3), Sandis Buškevics (3), Uvis Helmanis (6), Kristaps Valters (5), Jānis Blūms (8) un Kaspars Vecvagars (4).

Jauno latviešu spēlēšana “Top 16” turnīrā bija ievērības cienīga divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, Vecvagars un Bertāns to paveica attiecīgi 20 un 21 gada vecumā. Otrkārt, iepriekšējās septiņās sezonās “Top 16” turnīra smaržu spēja izbaudīt vienīgi Jānis Blūms – 2012. gadā viņš “Bilbao Basket” sastāvā sasniedza Eirolīgas ceturtdaļfinālu.

Lielākā latviešu aktivitāte “Top 16” turnīrā līdz šim fiksēta 2002. un 2006. gadā, kad prestižajās sacensībās piedalījās pa trijiem basketbolistiem. Pirmajā piegājienā Stambulas klubu pārstāvji Roberts Štelmahers (Ulker) un Kaspars Kambala (Efes Pilsen) sevi apliecināja lieliski, savukārt Raimondam Migliniekam tobrīd buksējošā CSKA sastāvā izdevās uzspēlēt tikai trīs spēlēs.

Nākamo reizi trīs latvieši turnīrā spēlēja 2006. gadā. Roberts Štelmahers un Sandis Buškevics bija komandas biedri ambiciozajā Viļņas klubā "Lietuvos rytas". Avīžnieki horvātu trenera Nevena Spahijas vadībā sekmīgi debitēja Eirolīgā, uzreiz sasniedzot “Top 16” turnīru. Elitē tika izcīnīti trīs panākumi sešās spēlēs, tomēr ceturtdaļfinālā iekļūt neizdevās. Spēka uzbrucējs Uvis Helmanis “Top 16” turnīrā palīdzēja iekļūt citiem debitantiem, Vācijas čempioniem “Brose Baskets”.

Līdz nākamajam iznācienam vajadzēja gaidīt sešus gadus. Klusumu pārtrauca ACB līgas vīri. Aizsargs Jānis Blūms kopā ar “Bilbao Basket” 2012. gadā aizvadīja neaizmirstamu ceļojumu Eirolīgā, debijas reizē nokļūstot divu uzvaru attālumā no “Četru Fināla”. Foča Kacikara vīri pārvarēja grupu turnīra un “Top 16” barjeras, taču ceturtdaļfināla sērijā līdz trīs uzvarām ar 1-3 atzina Maskavas CSKA pārākumu.

Blūms piedalījās 17 no 20 Eirolīgas spēlēm, vidēji 16:13 minūtēs guva 6,0 punktus, izcīnīja 0,9 atlēkušās bumbas un izdarīja 0,9 rezultatīvas piespēles. Četrās spēlēs pret CSKA aizsargs vidēji 15:15 minūtēs atzīmējās ar 4,5 punktiem un 0,8 piespēlēm. Tajā pašā laikā “Top 16” turnīrā spēlēja Kristaps Valters, piecās spēlēs Malagas “Unicaja” sastāvā vidēji 16 minūtēs sametot 4,0 punktus un izdalot 2,2 rezultatīvas piespēles.

Ņižņijnovgorodas uzvaras brīdis pret Kazaņas “Unics”. Foto: NN-Basket.ru

Teilors Ročestijs un Ņižņijnovgorodas basketbolisti

Ņižņijnovgorodas kluba izveidotājs Sergejs Panovs līksmo par iekļūšanu “Top 16” turnīrā

Individuāli veiksmīgākās sezonas latvieši turnīrā aizvadīja 2003. gadā. Robertam Štelmaheram “Union Olimpija” rindās bija otrs lielākais spēles laiks aiz Vlado Iļjevska. Aizsargs sešās spēlēs vidēji 27 minūtēs guva 8,7 punktus, izdarīja 2,5 rezultatīvas piespēles, izcīnīja 3,0 atlēkušās bumbas un nopelnīja trešo labāko lietderības koeficientu komandā 9,8.

Kaspars Kambala “Top 16” turnīrā bija “Anadolu Efes” (tolaik “Efes Pilsen”) līderis septiņās (!) statistikas kategorijās – spēles laikā (vidēji 33:40 minūtes), gūtajos punktos (summā 103), atlēkušajās bumbās (vidēji 10.0), uzbrukuma bumbās (vidēji 2.5), aizsardzības bumbās (vidēji 7.5), iemestajos un izmestajos divpunktu metienos (44/76).

“Top 16” turnīra dalībnieki tolaik tika sadalīti četrās apakšgrupās pa četrām komandām katrā. “Anadolu Efes” ar Kambalu priekšgalā divas sezonas pēc kārtas izcīnīja otro vietu savā grupā aiz “Virtus Bologna” un Maskavas CSKA. Nolikums paredzēja, ka "Četru Finālam" var kvalificēties tikai grupu uzvarētāji...

Divi Latvijas basketbolisti sasniedza otrā grupu turnīra pakāji, taču "Top 16" sacensībās pie vārda netika. Juris Umbraško 2001. gada 25. oktobrī CSKA sastāvā piedalījās spēlē pret Podgoricas “Budučnost”, tomēr nākamajā fāzē viņu vairs nevarēja sameklēt. Ernests Kalve 2006. gada sezonā “Treviso Benetton” rindās sacentās piecās Eirolīgas grupu turnīra spēlēs, bet turpinājums izpalika.

Trīs spēlētāju pārstāvētie klubi iekļuva “Top 16” turnīrā, tikai paveica to bez Latvijas basketbolistu tiešas līdzdalības. 2002. gadā Eirolīgas spēles gāja secen Kasparam Ciprusam, kurš tobrīd trenējās Ļubļanas “Union Olimpija” komandā. Trīs gadus vēlāk līdzīgs liktenis Atēnu AEK sastāvā piemeklēja Aleksandru Meļņiku, savukārt 2013. gada sezonā bez spēļu prakses palika valmierietis Rinalds Mālmanis. Šosezon savainojumu dēļ nevar spēlēt Kaspars Vecvagars.

Dāvis Bertāns "Top 16" reklāmā

+Kaspars Kambala Eirolīgā spēlējis trīs sezonas, sacenties 53 spēlēs, guvis 886 punktus, izcīnījis 361 bumbu zem groziem un 28 reizes rezultatīvi piespēlējis partneriem. Latviešu centrs 2002. gada 30. oktobrī sasniedza Eirolīgas rezultativitātes rekordu, gūstot 41 punktu “Efes Pilsen” zaudējumā pagarinājumā pret “FC Barcelona” (91:92).+Roberts Štelmahers ir sacenties 71 Eirolīgas spēlē, guvis 644 punktus, izcīnījis 149 atlēkušās bumbas un izdarījis 110 rezultatīvas piespēles.+Ainars Bagatskis ir pirmais Latvijas basketbola pārstāvis, kurš ULEB Eirolīgā aizvadījis pilnu sezonu gan kā treneris, gan spēlētājs. Aizsargs Kauņas “Žalgira” sastāvā divreiz spēlēja “Top 16” turnīrā. Trenera gaitās Bagatskis paspējis vadīt “Žalgiri” un Ukrainas meistarus “Budivelnik”.