13.09.2013. 19:00
Deivisa kausa Eiropas-Āfrikas zonas 2. grupas mačs starp Latviju un Somiju piektdien "Arēnā Rīga" sākās ar Somijas uzvaru pirmajā vienspēlē – Miķelis Lībietis četros setos piekāpās Mikem Kontinenam 4:6, 6:4, 3:6, 4:6. Latvijai izlīdzinājumu šovakar var panākt Ernests Gulbis.

Mūsējiem pirmo reizi spēlējot "Arēnā Rīga", Latvijas komandas kapteinis Kārlis Lejnieks šonedēļ spēris loģisku soli, par izlases otro numuru izvirzot vasarā labi Baltijas "Future" turnīros nospēlējušo Miķeli Lībieti (ATP 683.), kurš izkonkurējis šogad vāji spēlējošo Andi Jušku.

Lībietis šodien aizvadīja tikai otro spēli Deivisa kausā. Pirms diviem gadiem viņš ar 1:6, 2:6 zaudēja neko neizšķirošā spēlē Grieķijas tenisistam Konstantinosam Ekonomidim. Latvija uzvaru pret grieķiem toreiz bija nodrošinājusi jau dubultspēlē, bet visā mačā bija pārāka ar 4:1.

Miķeļa pretinieks, ranga 606. vietā esošais somu otrais numurs Mike Kontinens, pirms šodienas bija nospēlējis jau piecus mačus Deivisa kausā. 20 gadus vecajam tenisistam 1-4 bilance, vienīgo uzvaru gūstot februārī pret bulgāru Aleksandru Lazovu – 7:6(4), 6:3, 6:4. Bulgārijas pirmajam numuram Grigoram Dimitrovam zaudēts ar 0:6, 3:6, 1:6. Tāpat kopš 2011. gada izlases sastāvā neveiksmes pret slovēni Gregu Žemļu, poli Gžegožu Panfilu un īru Danielu Glānsiju.

Lībietis ar savu šodienas pretinieku, kurš ranga rekordu ar 602. vietu sasniedza augusta beigās, iepriekš pieaugušo turnīros bija ticies vienreiz, somam 2009. gadā "Future" turnīrā Lietuvā uz māla zaudējot ar 3:6, 5:7. Abi kopā bieži trenējas, uzturot labas attiecības. Šodienas spēlē abu izredzes uzvarēt tika vērtētas līdzīgi.

Lībietim jau pirmajā geimā ar tīkla palīdzību izdevās iegūt breikbumbu. Kontinens piespieda latvieti iesist tīklā. 1. seta turpinājumā pie serves lielākas problēmas bija Miķelim, kurš spēja atspēlēt piecas breikbumbas. 10. geimā pie rezultāta 4:5 Lībietim servējot par seta turpināšanu, Kontinens pie 30:30 trāpīja diagonālo apvedošo sitienu, kas somam deva sesto breikbumbu. Tā bija setbumbas vērtībā. Iepriekš veiksmīgi darbojoties izgājienos pie tīkla, Lībietis šoreiz kļūdījās, vienkāršā situācijā nepaceļot bumbiņu – sets zaudēts ar 4:6.

Arī 2. seta pirmajā geimā Lībietim bija breikbumba, taču arī šoreiz to realizēt neizdevās. Šajā setā daudz vairāk nepiespiesto kļūdu bija Somijas tenisistam, kurš par to beigās bija spiests samaksāt. Ja septītajā geimā Lībietis divas breikbumbas nerealizēja, tad divus geimus vēlāk Kontinens tika salauzts – somam kārtējā kļūda, sitot autā.

Lībietis pie 5:4 varēja servēt par uzvaru setā. Miķelim 40:15 pārsvars jeb divas setbumbas. Lībietis darbojās pasīvi, un Kontinens abas atspēlēja (apvedošais sitiens un labs uzbrukums). Pēc tam Lībietim netika ieskaitītas divas serves (abas skāra līniju), kas nozīmēja dubultkļūdu un breikbumbu Kontinenam. Lībietim eiss un drīz vien sets noslēgts ar uzvaru – 6:4.

Pirmo divu setu sadalīšana uz pusēm nozīmēja to, ka Lībietis pirmo reizi spēlēs vairāk par trim setiem. Kontinenam Deivisa kausā iepriekš bijusi viena četru setu spēle. Lībietis slikti nospēlēja 3. seta sesto geimu, dodot pretiniekam divas breikbumbas. Pirmo izdevās atspēlēt ar labu servi, bet otro breikbumbu novērst nebija pa spēkam – soms Miķeli izvilināja pie tīkla un apspēlēja ar apvedošo sitienu – 2:4. Lībietim nākamajā geimā bija breikbumba, taču neizdevās laukumā atsist servi. Vairāk iespēju atspēlēties nebija – trešais sets zaudēts ar 3:6.

4. setā acīmredzams bija Lībieša nogurums. Ja pirmajā geimā savu servi izdevās noturēt no 15:40, tad divus geimus vēlāk vēl divas breikbumbas novērst Miķelim pa spēkam nebija. Piektais geims tika noslēgts ar sagurušu sitienu tīklā – jau 1:4 jeb divu breiku deficīts. Jau uzvarai noticējušais Kontinens vienu breiku uzreiz atdeva. Pēc tam Lībietis savu servi ar izcilu servēšanu noturēja no 0:40, pietuvojoties līdz 3:4 un saglabājot cerības uz izglābšanos. Kontinens vairāk vaļību neatļāvās un Lībieti uzvarēja ar rezultātu 6:4, 4:6, 6:3, 6:4.

Pēc aptuveni 20 minūtēm notiks otrā vienspēle, kurā Latvijas līderim Ernestam Gulbim būs jātiekas ar 19 gadus veco Herko Pollanenu, kurš reitingā ieņem 737. vietu (tenisista rekords).

Jau iepriekš ziņots, ka Somijai mačā Latvijas galvaspilsētā pēdas savainojuma dēļ nevar palīdzēt valsts labākais tenisists Jarko Nieminens, kuram reitingā augstā 42. vieta. Latvijas uzvaras gadījumā Eiropas-Āfrikas zonas 1. grupā atgriezīsies pirmo reizi kopš 2010. gada.