12.06.2016. 14:16
Ilggadējais NBA komisārs Deivids Sterns (David Stern) rudenī tiks uzņemts FIBA Slavas zālē, informējusi Starptautiskā Basketbola federācija. Vienlaikus ar viņu tiks godinātas vēl septiņas basketbola personības, Hakīmu Oladžuvonu ieskaitot.

Ņujorkā dzimušais “Rutgers” universitātes un “Columbia” tieslietu skolas absolvents darbu līgā sāka 1966. gadā. Četrpadsmit gadu laikā viņš pakāpās līdz viceprezidenta postenim, bet 1984. gadā nomainīja iepriekšējo NBA komisāru Leriju O`Braienu (1975-1984). Tajā pašā gadā NBA uzvarētāju kauss tika nosaukts Braiena vārdā (Larry O`Brien NBA Championship Trophy).

Pretēji O`Braienam, kurš pirms darba līgā bija Demokrātu partijas vēlēšanu kampaņu vadītājs, Sterns daudz vairāk sadarbojās ar lielajām ASV korporācijām, piesaistot NBA jaunus finanšu līdzekļus apmaiņā pret reklāmas tiesībām. Līgas komisāra amatā viņš nostrādāja 30 gadus.

“Minnesota Timberwolves” īpašnieks Glens Teilors uzsvēra, ka Sterna ietekmi vislabāk raksturo divi rādītāji. Komisāra darba laikā līgas ikgadējie ieņēmumi no TV līgumiem pieauga 40 reižu, bet vidējā spēlētāja alga pieauga no 250 tūkstošiem ASV dolāru 1984. gadā līdz 5 miljoniem.

Sterna laikmetā NBA komandu skaits pieauga no 23 līdz 30, līga izpletās salīdzinoši nelielos tirgos kā Sakramento, Memfisā un Oklahomsitijā, pasaules slavu ieguva visu laiku labākais basketbolists Maikls Džordans.

NBA sāka globālu ekspansiju, no 1992. gada atļaujot līgas spēlētājiem sacensties Olimpiskajās spēlēs. Pēc Atlantas spēlēm Sterns atbalstīja Nacionālās Sieviešu basketbola asociācijas (WNBA) izveidi, kas piecpadsmit gadu laikā kļuva par spēcīgāko profesionālo sieviešu sporta līgu Savienotajās Valstīs.

Viens no ievērojamākajiem Sterna darbiem bija narkotiku pārbaužu ieviešana, kas 1980-ajos gados kļuva par vienu no aktuālakajiem jautājumiem līgas dienaskārtībā. Sterns teica, ka piedzīvojis dažus no skumjākajiem brīžiem, kad pozitīvu narkotiku testu dēļ virkne spēlētāju tika izslēgti no līgas.

Brīdī, kad Sterns kļuva par komisāru, NBA komandu vidējā vērtība bija ap 20 miljoniem dolāru. Tagad tā palielinājusies desmitiem reižu.

Deivids Sterns 1983. gadā, neilgi pirms kļūšanas par NBA komisāru. Foto: AFP/Scanpix

”Boston Celtics” līderis Lerijs Bērds un Sterns 1984. gadā

”Chicago Bulls” līderis Maikls Džordans un Sterns 1996. gadā

Neskaitot Sternu, Slavas zālē tiks uzņemtas vēl septiņas izcilas basketbola personības. Viņu vidū ir pieci spēlētāji: nigēriešu izcelsmes amerikāņu centrs Hakīms Oladžuvons (Hakeem Olajuwon), austrāliete Mišela Timsa (Michele Timms), spānis Huans Antonio San Epifanio, grieķis Panajotis Fasulas (Panagiotis Fasoulas) un meksikānis Manuels Raga.

Sarakstu noslēdz argentīniešu treneris Horhe Kanavesi (Jorge Canavesi) un nelaiķis, ilggadējais Starptautiskās Olimpiskās komitejas prezidents Huans Antonio Samarančs (Juan Antonio Samaranch). Pēdējais parūpējās par Olimpiskās kustības komercializāciju, izvēršot sadarbību ar korporatīvo biznesu un pasaules mēdiju milžiem.

Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova pirms 10 gadiem tika uzņemta pirmajā FIBA Slavas zāles izlaidumā. Slavas zāle atrodas Spānijas galvaspilsētas Madrides ziemeļu priekšpilsētā Alkobendā.

Izmantotie resursi:Former NBA Commissioner Stern headlines 2016...



Jēkabpils Lūši, sporta klubs Zīlāni, "Dārzupītes" 4, Kūku p., Krustpils n., LV-5222
Lucenko Jekaterina Lucenko JekaterinaAerobika, Aerobika ūdenī
FTA
Reģistrēties