22.09.2016. 21:03
Latvijas volejbola izlase ar iespaidīgu uzvaru pār Slovākiju četros setos (25:17, 25:22, 17:25 un 25:22) spērusi platu soli pretim otrajai vieta EČ atlases grupā un pieteikusi savas ambīcijas arī uz pirmo vietu.

Pirmajā aplī Latvija vienīgo zaudējumu cieta tieši pret Slovākiju. Toreiz pēdējo piecu Eiropas čempionātu finālturnīru dalībniece Slovākija uzvarēja trīs setos, tiesa, visos trijos Raimonda Vildes vadītā izlase guva vismaz 21 punktu. Toreiz gan spēle notika Slovākijā, kamēr šodien sākās otrais aplis, kas norisinās Horvātijā.

Pret spēcīgo pretinieku latvieši maču iesāka iespaidīgi, gūstot pirmos sešus spēles punktus. Gāzes pedālis netika atlaists arī turpinājumā, un visai ātri slovāki attapās, ka rezultāts jau 12:3 Latvijas labā. Iespējams, pie vainas bija lielais pārsvars, taču seta vidū latvieši ar vairākām neveiksmīgām epizodēm pēc kārtas pieļāva slovāku izrāvienu un pārsvara sadilšanu līdz 18:13. Tuvāk gan slovāki vairs netika pielaisti, un pirmajā setā Latvijai pārliecinoša uzvara ar 25:17.

Arī otrā seta sākumā Latvijas izlase ieguva iniciatīvu un izvirzījās četru punktu vadībā (12:8). Slovāku gremdes tikai retu reizi pārspēja Latvijas stabilo bloku, turklāt slovāki arī arvien biežāk pieļāva nepiespiestas kļūdas, taču nekur daudz tālāk neatrāvās arī Latvija (16:13). Latvieši izskatījās noskaņojušies izšķirošajam atrāvienam, taču kļūda vienkāršā piespēlē to apturēja, un slovāki atkal pievilka līdz minimālai starpībai (18:19). Šoreiz seta izskaņā netrūka saspringtu brīžu, taču Latvijai visu laiku bija pārsvars, ar teicamu gremdi izcēlās Andis Cimoška un ar 25:22 tika panākta jau divu setu vadība Latvijai.

Ja pirmajos divos setos ļoti pārdomāti spēli vadīja Deniss Petrovs, komandai kritiskos brīžos pārdomāti un gudri spēlēja Hermans Egleskalns un pārējie labi palīdzēja, tad jau trešā sākumā varēja just, ka mūsējie ir nedaudz apstājušies, bet pretinieki tieši pretēji - bija sajutuši spēles garšu. Lai arī Petrovs vienā epizodē ar kāju izvilka bumbu no auta, slovāki izvirzījās vadībā un pamazām arī atrāvās. Seta izskaņu Latvija sagaidīja ar krietnu deficītu (15:20), bet pašas beigas izvērtās vēl sliktākas un zaudējums ar 17:25.

Savukārt ceturtajā setā Latvija bija atguvusies un droši izvirzījās vadībā. Slovākijas rindās tikmēr bija jūtams nervozums, kas noveda pie septiņu punktu deficīta seta beigās. Latvijai gan radās problēmas ar punkta pielikšanu mačam, jo tika izniekotas vairākas mačbumbas un slovāki tika līdz pat 22:24, taču beidzot slovāki kļūdījās blokā, un uzvara 25:22 setā un 3:1 visā mačā.

Uzvaras pamatā šodien bija Latvijas izlases kopējā spēle. Varēja just, ka Raimonds Vilde un Boriss Kolčins pirms cīņas paveikuši labu darbiņu pretinieku spēles izpētē. Mūsējie laukumā sapratās no pusvārda, kamēr slovāku lecīgums ruka ar katru nākamo zaudēto setu. Laba serve, stabila servju uzņemšana un līderu Petrova, Egleskalna un Sauša sniegums bija tas, kas mūsu vīriem ļāva svinēt, iespējams, lielāko uzvaru pēdējo pāris gadu laikā.

Punktu guvēji Latvijas izlasē: Saušs 17, Egleskalns 16, Švāns 9, Sorokins 8, Petrovs 5, Cimoška 3, Petruševics 2, Buivids 1, Ivanovs, Vanags.

Grupas uzvarētāji uzreiz iegūs tiesības nākamgad spēlēt finālturnīrā Polijā, bet visu sešu grupu otrās vietas ieguvēji divu spēļu mikromačos oktobra sākumā noskaidros vēl trīs komandas, kas nākamgad dosies uz finālturnīru. Finālturnīrā jau vietu garantējusi mājiniece Polija, kā arī pagājušajā čempionāta labākās komandas Francija, Slovēnija, Itālija, Bulgārija, Krievija un Serbija. Finālturnīrā piedalīsies 16 izlases.

Turnīra reglaments paredz, ka vienāda punktu skaita gadījumā labāko komandu nosaka pēc kopējās setu attiecības, pēc tam pēc kopējās mazo punktu attiecības un tikai pēc tam tiek ņemti vērā savstarpējo spēļu rezultāti. Līdz ar to Slovākija pagaidām saglabā pirmo vietu grupā. Ja abas komandas atlikušajās divās spēlēs saglabās līderpozīcijas, tad Latvijai, lai uzvarētu grupā, jāzaudē mazāk setos nekā Slovākijai.

Savukārt līdz ar šodienas maču ļoti stabilas kļuvušas Latvijas pozīcijas otrajā vietā – Izraēla un Horvātija uz otro vietu var pakāpties vairs tikai tad, ja uzvar visos trīs atlikušajos mačos, bet Latvija jau ar vienu uzvaru trīs punktu vērtībā var garantēt otro vietu. Pirmā iespēja to paveikt būs rītdien pret Izraēlu.

V Komanda S U U5 Z5 Z Seti P
1. Slovākija 4 3 0 0 1 10:4 9
2. Latvija 4 3 0 0 1 9:5 9
3. Izraēla 3 0 1 0 2 4:8 2
4. Horvātija 3 0 0 1 2 2:9 1

Panākums pār Slovākiju (3:1) ir, iespējams, lielākā Latvijas volejbola uzvara pēdējo gadu laikā. Tagad galvenais vēsu prātu - bez eiforijas! pic.twitter.com/GleWqGWnBK

— Jānis Celmiņš™ (@JanisCelmins) September 22, 2016 Izmantotie resursi: CEV - Confédération Européenne de Volleyball