09.10.2016. 20:49
Latvijas volejbola izlase izšķirošajā spēlē par vietu 2017.gada Eiropas čempionātā svētdien ar rezultātu 0-3 (20:25, 19:25, 16:25) izbraukumā piekāpās Igaunijai.

Latvija līdz šim vienīgo reizi finālturnīrā piedalījusies 1995.gadā, bet tagad otro reizi trīs gadu laikā palika soļa attālumā no Eiropas čempionāta.

Abu komandu pirmajā mačā pirms nedēļas Jelgavā uzvaru piecos setos izcīnīja Igaunija. Tas nozīmēja, ka šodienas spēlē Latvijai bija nepieciešams obligāti uzvarēt.

Ja pirmajā spēlē Latvijai serve sagādāja daudz problēmu, svētdienas mačs sākās ar diviem Denisa Petrova "eisiem". Seta pirmajā pusē Latvijas izlase ilgstoši saglabāja nelielu vadību, tomēr vidū Igaunija pārņēma vadību ar 12:11, bet pirms otrā tehniskā pārtraukuma panāca jau divu punktu pārsvaru. Turpinājumā Latvija vēl vairākkārt kļūdījās un pirmajā setā pilnībā atdeva iniciatīvu pretiniekiem, ciešot neveiksmi ar 20:25.

Arī otrais sets sākās ar Latvijas izlases kļūdu un pirmajā tehniskajā pārtraukumā tā devās, kad atradās iedzinējos ar 5:8. Savukārt vēl pēc brīža rezultāts jau bija 5:10. Kaut seta beigu daļā vēl izdevās pietuvoties līdz 19:22, lauzt cīņas gaitu neizdevās un tika ciesta neveiksme ar 19:25.

Trešajā setā spēles gaita nemainījās - jau pie rezultāta 1:4 Raimonds Vilde ņēma pirmo pusminūtes pārtraukumu, bet pie 5:10 to nācās darīt vēlreiz. Cīņas gaita vairs netika salauzta un Latvija samierinājās ar zaudējumu, dueļa beigās praktiski apstājoties.

Latvijas izlasē rezultatīvākais ar desmit punktiem bija Hermans Egleskalns, bet ar septiņiem punktiem izcēlās Andis Cimoška.

Savukārt Igaunijas sastāvā ar 18 punktiem izcēlās Roberts Tehts, bet desmit punktus pievienoja Olivers Venno.

Latvijas volejbola izlase vienīgo reizi Eiropas čempionāta finālturnīrā spēlējusi 1995.gadā, kad Grieķijā ieņēma 11.vietu. Toreiz viens no līderiem bija pašreizējais valstsvienības galvenais treneris Raimonds Vilde, kurš gan finālturnīrā traumas dēļ nepiedalījās.

Ļoti tuvu finālturnīram Latvija nokļuva arī 2013.gadā, kad kvalifikācijas izšķirošajā kārtā atbildes spēlē Jelgavā vien "zelta setā" piekāpās Turcijai. Toreiz pirmajā mačā viesos tika zaudēts ar 0-3, bet atbildes spēlē Jelgavā gūts panākums ar 3-2, kas pēc tā brīža noteikumiem ļāva spēlēt "zelta setu", kurā Latvija cieta neveiksmi ar 10:15.

LETA jau ziņoja, ka kvalifikācijas otrajā kārtā Latvija septembrī divos sabraukumos tika pie piecām uzvarām sešos mačos, grupas kopvērtējumā vien sliktākas setu attiecības dēļ piekāpjoties Slovākijai, bet aiz sevis pārliecinoši atstājot Izraēlu un Horvātiju.

Tikmēr Igaunija otrā sabraukuma ievadā pamanījās zaudēt Maķedonijai un Rumānijai, taču viņiem labvēlīgi beidzās šo abu komandu savstarpējā cīņa, kurā uzvaru guva maķedonieši, atstājot Igaunijai cerības uz otro vietu grupā. Paši Latvijas ziemeļu kaimiņi pēc tam trijos setos sagādāja pirmo zaudējumu kvalifikācijā Čehijai un kvalificējās nākamajai kārtai.

Igaunijas volejbola izlase ilgu laiku bija kopā jau šajā vasarā un jūlija sākumā pirmoreiz vēsturē triumfēja Eiropas Volejbola konfederācijas (CEV) Eiropas līgas turnīrā, finālā pieveicot tieši vēlāko Eiropas čempionāta kvalifikācijas pretinieci Maķedoniju.

Igaunija, ko kopš 2014.gada trenē rumāņu speciālists George Krecu, Eiropas čempionāta finālturnīrā spēlējusi 2009., 2011. un 2015.gadā, visas reizes paliekot otrajā desmitā.

Latvijas izlases treneru kolektīvu šogad papildināja un par Vildes palīgu kļuva pieredzējušais Boriss Kolčins, kuram ir liela darba pieredze, tostarp arī Krievijas izlasē. Kolčins vairākus gadus bija Krievijas izlases galvenā trenera Genadija Šipuļina palīgs, kā arī trenēja Belgorodas un Maskavas "Dinamo" klubus. Viņš piecus gadus bija Novijurengojas "Fakel" galvenais treneris, divas reizes izcīnot Eiropas Volejbola konfederācijas (CEV) kausu.

Kopā ar Igauniju Eiropas čempionātā spēlēs arī mājiniece Polija, Francija, Slovēnija, Itālija, Bulgārija, Krievija un Serbija, kas kvalificējās pēc 2015.gada Eiropas čempionāta rezultātiem, otrajā kvalifikācijas kārtā apakšgrupās uzvarējušās Vācija, Somija, Beļģija, Slovākija, Nīderlande un Čehija, kā arī Spānija, kas kā pirmā pārvarēja kvalifikācijas trešo kārtu. Savukārt sešpadsmitā sacensību dalībniece svētdien noskaidrosies Portugāles duelī ar Turciju.