16.07.2014. 16:26
Ar uzvaru Eiropas U20 basketbola čempionāta spēles G grupā noslēgusi Latvijas izlase, kas ar rezultātu 75:64 apspēlēja Zviedrijas vienaudžus. Līdz ar to Latvijas basketbolisti garantējuši vietu Eiropas čempionāta A divīzijā arī nākamgad un turpinās cīņu par 13. vietu.

Otrdien G grupas pirmās kārtas spēļu veiksminieces, Latvijas un Zviedrijas U20 izlases, piedzīvoja zaudējumus, kas nozīmēja, ka viena no šīm komandām būs spiesta cīnīties par palikšanu Eiropas čempionāta A divīzijā. Tam bija jānoskaidrojas abu šo komandu savstarpējā duelī.

Izšķirošais mačs iesākās ar cīņu punkts punktā, kas ilga līdz pirmās ceturtdaļas septītajai minūtei, kad 5:0 izrāvienu veica Dāvis Geks (13:8). Ceturtdaļas izskaņā Geks ar precīzu tālmetienu palielināja rezultāta starpību arī līdz astoņiem punktiem, bet savu pēdējo uzbrukumu realizēja arī zviedri, ceturtdaļai noslēdzoties ar rezultātu 20:14. Otrajā ceturtdaļā nepagāja ne trīs minūtes, kad zviedri bija spiesti ņemt minūtes pārtraukumu, nonākot iedzinējos ar deviņu punktu deficītu (18:27). Lai arī Latvijas U20 izlases basketbolisti līdz otrās ceturtdaļas vidum neaizmeta grozam garām nevienu metienu no spēles (6/6), Zviedrijas komandai izdevās lauzt cīņas gaitu un samazināt rezultāta starpību līdz diviem punktiem (31:33). Īstajā brīdī rezultatīvu sniegumu parādīja Roberts Pāže, atjaunojot sešu punktu pārsvaru. Aizmetot garām no spēles tikai pēdējo metienu otrajā ceturtdaļā, Latvijas U20 izlase uzvarēja pirmo puslaiku ar rezultātu 44:36.

Otro puslaiku latvieši sāka ar spiedienu groza apakšā, pa reizei bumbu grozā no augšas triecot Rolandam Šmitam un Iļjam Gromovam. Zviedrijas U20 izlasi uz priekšu vilka Nikolass Spires, neļaujot latviešiem veikt kādu nopietnu izrāvienu. Cīņa punkts punktā risinājās ne vien trešajā, bet arī ceturtajā ceturtdaļā, kas nāca par labu Latvijas izlasei, kas turējās astoņus punktus priekšā pretiniekam. Noslēdzošā desmitminūte bija īpaši nerezultatīva, bet Zviedrijas basketbolistiem izdevās samazināt rezultāta starpību, pēdējās trīs minūtes sākot ar četru punktu deficītu (62:66).

Tas nozīmēja Latvijas izlasei ierasto saspringto spēles galotni. Dāvis Geks nelaikā aizrāvās ar tālmetieniem, kuri bija neprecīzi. Pusotru minūti līdz pamatlaika beigām Nikolajs Mazurs bija spiests ņemt minūtes pārtraukumu, jo situācija bija kļuvusi kritiska (66:64). Par laimi šoreiz uzvara spēlē pēdējās sekundēs netika izlaista no rokām, latviešiem gūstot svarīgu panākumu ar rezultātu 75:64 un tādējādi turpinot cīņu nevis par palikšanu A divīzijā, respektīvi, 17. - 20. vietu, bet gan par 13. vietu šajā Eiropas čempionātā.

Rezultatīvākais Latvijas izlases rindās ar 28 punktiem bija Rolands Šmits, bet pa 12 punktiem guva Dāvis Geks un Anžejs Pasečņiks, kura rēķinā arī septiņas atlēkušās bumbas un pieci bloķēti metieni. Zviedrijas U20 izlases labā 18 punktus guva un 12 atlēkušās bumbas izcīnīja Nikolass Spires.

Pateicoties šai uzvarai, Latvijas U20 izlase ieņēma pirmo vietu G grupā. Tas nozīmē, ka nākamo spēli latvieši aizvadīs piektdien, kad spēkosies ar H grupā otro vietu izcīnījušo Vācijas U20 izlasi, kas izšķirošajā mačā apspēlēja Ungārijas vienaudžus (63:53).

Latvija U20 - Zviedrija U20 75:64 (20:14, 24:22, 16:16, 15:12)Latvija U20: Šmits 28, Pasečņiks 12 (7 ab, 5 bl), Geks 12, Krastiņš 8, Gromovs 6 (8 ab), Pāže 5, Pļavnieks 2, Žvīgurs 2, Lasmanis, Štelmahers, Engers, Gludītis.