16.07.2016. 16:00
Somijas galvaspilsētā Helsinkos sācies Eiropas U20 čempionāts basketbolā vīriešiem. Sāpīgu zaudējumu pirmajā spēlē piedzīvoja Latvijas izlase, kas ar 68:70 atzina Serbijas pārākumu. Rezultatīvākais Latvijas izlasē ar 29 punktiem bija Rihards Lomažs.

Kā ierasts, Serbijas jaunie basketbolisti vienmēr pieskaitāmi čempionāta favorītiem un šis gads nav nekāds izņēmums. Latvieši pirms čempionāta aizvadīja četras pārbaudes spēles ar sava vecuma pretiniekiem, pārspējot Igaunijas un Gruzijas izlases, bet divreiz atzīstot kaimiņu lietuviešu pārākumu.

Serbija: Peno, Marinkovičs, Dokovičs, Lazarevičs, VucetičsLatvija: Grīnbergs, Lomažs, Hāzners, Strādnieks, Čavars

Spēles rezultātu ātri atklāja Klāvs Čavars, kuram nākamajās minūtēs lieliski piebalsoja Rihards Lomažs. Tādējādi Latvijas U20 izlase nepilnās divās ar pusi minūtēs izvirzījās vadībā ar 9:2. Serbiem vajadzēja piecas minūtes, lai likvidētu septiņu punktu deficītu. Soda metienus nespēja realizēt Čavars, kam sekoja arī trīs sekunžu pārkāpums (14:14). Pēdējās divās minūtēs latviešiem neizdevās uzlauzt pretinieku aizsardzību, vienīgo punktu no soda metiena atzīmes iegūstot Čavaram. Serbi piespieda latviešus pārkāpt noteikumus, uzvarot pirmo ceturtdaļu ar rezultātu 21:15.

Otrās ceturtdaļas ievadā komandām nesekmējās spēle uzbrukumā, pirmajās trīs minūtēs tām apmainoties ar vienu precīzu metienu. Pēc Lomaža precīzā tālmetiena rezultāta starpība sadila līdz trīs punktiem. Serbi ātri atbildēja, bet Lomažs ar agresīvu caurgājienu atnesa Latvijas izlasei vēl trīs punktus, sadeldējot deficītu - 23:25. Latvieši turpināja paļauties uz tālmetieniem, kuri nebija precīzi. Serbi nereti apspēlēja latviešu zonas aizsardzību, iekrājot sešu punktu pārsvaru (32:26). Vernera Koha precīzais trejacis ļāva saglabāt cerības uz rezultāta izlīdzināšanu pirmajā puslaikā, bet tad vairākas kļūdas deva serbiem iespējas aiziet ātrajos uzbrukumos, kuri tika pārvērsti vieglos punktus. Tādējādi pirmais puslaiks noslēdzās Latvijas U20 izlasei nelabvēlīgi ar rezultātu 29:36.

Trešās ceturtdaļas pirmajās minūtēs iniciatīvu uzņēmās Rihards Lomažs, nereti stājoties uz soda metiena līnijas. Ar to gan bija par maz, jo Serbijas basketbolisti iekrāja 10 punktu pārsvaru (41:31). Turpinājumā Lomažs paša spēkiem sadeldēja rezultāta starpību līdz četriem punktiem, saglabājot Latvijas izlasei labas cerības. Līdz ceturtdaļas vidum serbi principā dominēja abos laukuma galos, kontrolējot mača gaitu (46:38). Minūti līdz ceturtdaļas beigām tālu trīspunktu metienu realizēja Kohs, atkal būtiski samazinot rezultāta starpību. Serbi ātri atbildēja, bet arī Lomažs trāpīja tālmetienu, kas deva intrigu pirms ceturtās ceturtdaļas - 50:53.

Spēles izšķirošo nogriezni negaidīti labi sāka Latvijas izlase, pa tālmetienam trāpot Lomažam un Eduardam Hāzneram. Tādējādi latvieši pirmo reizi kopš pirmās ceturtdaļas atgriezās vadībā (58:55). Turpinājumā cīņa ritēja par katru laukuma centimetru. Tā pirms pēdējām četrām minūtēm rezultāts bija neizšķirts 62:62. Pēc pusotras minūtes situācija bija pavērsusies par labu Serbijas izlasei, kas izmantoja latviešu kļūdas, iegūstot četru punktu pārsvaru (68:64).

Lomažs atkal uzņēmās labot situāciju un savu paveica, ar četriem soda metieniem atjaunojot līdzsvaru uz tablo. Svarīgā brīdī savā laukuma pusē neizdevās savākt atlēkušo bumbu, kas beidzās ar zaudētiem diviem punktiem, bet uzbrukumā uz sāna līnijas uzkāpa Hāzners. Lomažs vēl centās glābt situāciju, bet viņa caurgājieni vēlamo rezultātu nedeva. Latviešu pēdējā cerība bija metiens pēdējā sekundē, kuru minūtes pārtraukumā uzticēja Klāvam Čavaram. Čavars ierāvās groza apakšā, bet viņa metiens tika bloķēts. Tādējādi vajadzēja samierināties ar zaudējumu - 68:70.

Serbijas izlasē ar 18 punktiem un sešām atlēkušajām bumbām atzīmējās Stefans Lazarevičs, bet Latvijas izlasē rezultatīvākais ar 29 punktiem un četrām pārtvertām bumbām bija Rihards Lomažs. Klāvam Čavaram 16 punkti un divi bloķēti metieni.

Serbija – Latvija 70:68 (21:15, 15:14, 17:21, 17:18)Serbija: Lazarevičs 18 (6 ab), Peno 11, Simičs 9, Ostojičs 8 (7 ab), Marinkovičs 6, Dokovičs 5 (7 rp), Jovanovičs 5, Radovanovičs 4, Vucetičs 2, Jeremičs 2, Dokovičs, Grusanovičs.Latvija: Lomažs 29 (4 pb), Čavars 16 (2 bl), Kohs 8, Feikners 5, Hāzners 3, Raimo 3, Grīnbergs 2, Saulītis 2, Gūtmanis, Strādnieks, Krūmiņš, Birkāns.

Sestdiena, 16. jūlijs14:00 Serbija – Latvija 70:6820:45 Slovēnija – Ukraina

Svētdiena, 17. jūlijs16:15 Ukraina – Serbija20:45 Latvija – Slovēnija

Otrdiena, 19. jūlijs14:00 Ukraina – Latvija16:15 Serbija – Slovēnija