20.07.2016. 15:55
Latvijas U-20 basketbola izlase Helsinkos notiekošā Eiropas čempionāta astotdaļfinālā trešdien pārspēja Zviedrijas vienaudžus, līdz ar to turpinot cīņu par medaļām.

Latvijas komanda bija pārāka ar rezultātu 66:53 (17:9, 18:10, 16:15, 15:19).

Uzvarētāju sastāvā rezultatīvākais ar 17 punktiem bija Rihards Lomažs, 12 punktus iemeta Klāvs Čavars, bet Eduards Hāzners izcēlās ar 11 punktiem un deviņām izcīnītām atlēkušajām bumbām.

Tikmēr Zviedrijas komandas rindās 15 punktus guva Šerifs Drammehs.

Latvijas izlase piektdien ceturtdaļfinālā spēkosies ar Spānijas un Ungārijas pāra uzvarētāju, kas noskaidrosies trešdien vēlāk.

Mačā pret Zviedriju jau sākumā Latvijas izlase ieguva vadības grožus un puslaika pārtraukumā devās ar 16 punktu pārsvaru. Trešajā ceturtdaļā Latvijas basketbolisti vadību palielināja līdz 22 punktiem, taču turpinājumā Zviedrijas izlase starpību nedaudz samazināja. Pateicoties komandas līderu Lomaža un Čavara rezultatīvajam sniegumam, Latvijas izlase nepieļāva dienu iepriekš pieļauto kritumu un noturējās vadībā līdz pat finālsvilpei.

Līdz ar to Latvijas izlase turnīra turpinājumā cīnīsies par pirmo līdz astoto vietu, bet Zviedrijas basketbolisti par devīto līdz sešpadsmito. Trīs pēdējo vietu ieguvējas zaudēs vietu A divīzijā.

Jau ziņots, ka čempionātu Latvijas izlase sāka sestdien ar sāpīgu zaudējumu 68:70 pret pagājušā gada čempioniem Serbijas basketbolistiem, savukārt svētdien ar 78:71 tika uzvarēta Slovēnija. Tikmēr grupu turnīra noslēdzošajā cīņā Latvija vēl vienā grūtā mačā ar 70:72 pagarinājumā piekāpās Ukrainai, spēles gaitā pamanoties izsēt 23 punktu pārsvaru.

Ar vienu uzvaru trīs spēlēs Latvija ieņēma trešo vietu C apakšgrupas kopvērtējumā, tāpēc tai astotdaļfinālā bija jācīnās ar D grupas otro labāko vienību.

Zviedrijas basketbolisti šajā turnīrā pirms tikšanās ar Latviju guva divas uzvaras trīs spēlēs. Šo Eiropas čempionātu viņi iesāka ar panākumu pār Beļģiju (60:53), bet pēc tam ar 61:67 piekāpās Čehijai. Savukārt apakšgrupu turnīrs tiks noslēgts ar uzvaru pār Itāliju (69:65).

Šogad Eiropas jaunatnes čempionāti risinās pēc jaunas formulas - pirmajā posmā komandas aizvadīja pa trim spēlēm, bet pēc tam visas spēlēs astotdaļfinālā.

Pieredzes bagātākais basketbolists Latvijas izlasē ar dalību četrās kontinenta meistarsacīkstēs ir Rihards Lomažs, taču katrs no 12 U-20 izlases spēlētājiem ir aizvadījis vismaz vienu Eiropas čempionātu dažādās vecuma grupās.

Valstsvienībā iekļauts arī šosezon Spānijas augstākajā līgā debitējušais Verners Kohs, kā arī "Aldaris" Latvijas Basketbola līgas (LBL) pusfinālistēs "Ventspilī" un "Liepāja"/"Triobet" komandās pieredzi guvušie Lomažs un Čavars.

Iepriekšējos trijos gados Latvijas U-20 izlase sasniegusi divus vēsturē augstākos rezultātus Eiropas čempionātos - 2014.gadā treneris Artūrs Štālbergs aizveda izlasi līdz otrajai vietai, bet pērn Arņa Vecvagara vadībā tika izcīnīta piektā vieta.

Gatavojoties Eiropas čempionātam, U-20 basketbolisti aizvadīja četras pārbaudes spēles. Vispirms ar 73:48 tika uzveikta Igaunija, pēc tam piedzīvoti divi zaudējumi Lietuvai (63:69 un 55:71), bet pārbaudes spēļu cikls tika noslēgts ar uzvaru 71:60 pār Gruziju.

Arī šogad Latvijas jaunos basketbolistus vada Vecvagars, kuram asistē Edmunds Valeiko.

Šogad pirmoreiz vēsturē visas sešas Latvijas jaunatnes izlases spēlēs Eiropas čempionāta augstākajā divīzijā, turklāt U-17 basketbolistes piedalījās pasaules meistarsacīkstēs, kur izcīnīja desmito vietu. Tiesa, Latvijā šogad nenotiks neviens Eiropas vai pasaules čempionāts basketbolā, kas valstī bija risinājušies kopš 2007.gada.

Eiropas U-20 čempionāts Somijas galvaspilsētā Helsinkos risināsies līdz svētdienai.

Jēkabpils Lūši, sporta klubs Zīlāni, "Dārzupītes" 4, Kūku p., Krustpils n., LV-5222