23.06.2016. 19:49

, LSM.LV - Sports

Rezultatīvākā spēlētāja Latvijas izlasē bija Māra Mote, kura guva 16 punktus un savāca sešas bumbas zem groziem. Tikmēr 12 punkti un deviņas atlēkušās bumbas Aleksai Gulbei, bet 11 punktus guva Luīze Šepte.

Savukārt Kanādas izlasē rezultatīvākā bija Letīsija Emihere, kura guva 18 punktus un dominēja zem groziem - viņai 21 atlēkusī bumba.

Maču ar trim bezatbildes punktiem iesāka latvietes, tomēr pretinieces izlīdzināja spēles gaitu un četras minūtes pirms pirmās ceturtdaļas beigām kanādietēm piederēja sešu punktu pārsvaru - 13:7. Latvijas meitenes četrus punktus atguva, bet ceturksni ar rezultātu 15:11 uzvarēja Kanādas basketbolistes. Mača otrajā nogrieznī Latvijas basketbolistes centās pietuvoties pretiniecēm, un četras minūtes pirms puslaika beigām Šepte ar precīzu tālmetienu panāca 20:19. Divarpus minūtes vēlāk latviešu pārsvars sasniedza jau deviņus punktus (28:19), taču "kļavas lapas" atspēlējās un puslaiks noslēdzās ar rezultātu 28:23 Latvijas labā.

Trešajā ceturtdaļā Ziemeļamerikas komandas basketbolistes vairākkārt mēģināja noķert latvietes, kurām pirms ceturtā ceturkšņa piederēja neliels divu punktu pārsvars - 39:37. Ceturtās ceturtdaļas pirmajā pusē Latvijas meitenes iemeta vien vienu punktu, kas kanādietēm ļāva pārņemt vadību (42:40). Turpinājumā nevienai no komandām neizdevās ievērojams atrāviens, un pusotru minūti līdz pamatlaika beigām rezultāta tablo vēstīja neizšķirtu. Tomēr pēc nepilnas pusminūtes Šepte panāca 50:48, taču kanādietes ar precīziem soda metieniem vēlreiz izlīdzināja rezultātu.

Savos nākamajos uzbrukumos abas izlases pieļāva kļūdas, tādējādi uzvarētāja noskaidrošanai bija jāaizvada piecu minūšu pagarinājums. Papildlaika otrajā pusē Kanāda izvirzījās vadībā ar 58:54, taču 12 sekundes līdz finālsvilpei Mote ar precīzu tālmetienu panāca viena punkta deficītu. Nākamajā kanādiešu uzbrukumā latvietes pārkāpa noteikumus, taču pretinieces bija precīzas no soda metienu līnijas. Savukārt savā uzbrukumā Latvija netika pie iespējas izpildīt brīvu tālmetienu un piedzīvoja zaudējumu ar 57:60.

LETA jau vēstīja, ka Latvijas jaunietes čempionātu iesāka ar zaudējumu 71:77 Japānai. Latvijas izlasei A apakšgrupas noslēgumā paredzētais duelis ar Nigēriju nenotiks, jo pretinieces vīzu problēmu dēļ nav ieradušās uz čempionātu. Līdz ar to A apakšgrupā par pirmo vietu cīnīsies bez zaudējumiem spēlējošās Japāna un Kanāda, bet latvietes ar diviem zaudējumiem ieņems trešo vietu un astotdaļfinālā tiksies ar B apakšgrupas otrās vietas ieguvēju. Pēc divām spēlēm A apakšgrupā līderes ar diviem panākumiem ir austrālietes, pa uzvarai Francijas un Ķīnas kontā, bet divus zaudējumus piedzīvojusi Meksika.

Latvijas komandā iekļautas septiņu sporta skolu audzēknes. Trīs meitenes ir gadu, divas - pat divus gadus jaunākas, nekā pieļauj vecuma cenzs. Izlasē ir desmit basketbolistes, kuras pērn izcīnīja piekto vietu Eiropas U-16 čempionātā, iegūstot ceļazīmes uz pasaules čempionātu. Klāt nākusi 15 gadus vecā centra spēlētāja Laura Meldere un ārējās līnijas spēlētāja Sindija Smirnova.

Četrām spēlētājām - Mariannai Kļaviņai, Luīzei Šeptei, Sabīnei Lipei un Aleksai Gulbei - ir pat divu Eiropas U-16 čempionātu pieredze. Gulbe šosezon izmēģināja spēkus Itālijas jaunatnes basketbolā, bet atsevišķās spēlēs iniciatīvu spējušas uzņemties arī citas basketbolistes.

Visas spēlētājas U-16 izlases vai "TTT Juniores" sastāvā pēdējo divu sezonu laikā spēlējušas Latvijas un Igaunijas apvienotajā līgā. Ziemā Baltijas jūras kausa izcīņā starp U-18 valstsvienībām topošās pasaules čempionāta dalībnieces cieta divus zaudējumus un palika trešās. Sagatavošanās ciklā jūnijā dažādu iemeslu dēļ Latvijai neizdevās organizēt vērā ņemamas pārbaudes spēles jūnijā - tika aizvadīti mači ar puišu komandām, kā arī gūtas divas uzvaras pār Igaunijas U-18 basketbolistēm.

Latvijas izlases galvenā trenere ir Līga Alilujeva, bet viņai palīdz Armands Misus un Kristaps Zeids.

Pasaules čempionātā kadetes spēlē pirmo reizi. Ņemot vērā izspēles sistēmu, Latvijas komandai čempionāta ceturtajā spēlē jāparāda iespējami labākais sniegums, lai iekļūtu pirmajā astoņniekā un nodrošinātu sev vēl trīs mačus ar pasaules labākajām komandām. Pirms turnīra Alilujeva aģentūrai LETA norādīja, ka tieši iekļūšanu labāko astoņniekā komanda sev izvirzījusi par mērķi.

Pasaules čempionāta pirmajā posmā 16 komandas sadalītas četrās grupās, pa četrām izlasēm katrā. Trijās spēlēs tiks noskaidrota rangu tabula, un pēc tam notiks astotdaļfināla spēles. Uzvarētājas spēlēs ceturtdaļfinālā par 1.-8.vietu, kamēr zaudētājas cīnīsies par 9.-16.pozīciju.

Pasaules U-17 čempionāts meiteņu komandām tiek rīkots kopš 2010.gada un šogad risināsies ceturto reizi. Pirmajos divos turnīros piedalījās 12 komandas, bet pirms diviem gadiem komandu skaits tika palielināts par divām vienībām. Visas trīs reizes par čempionēm kļuvušas ASV izlases basketbolistes.

Šī ir otrā reize, kad Latvijas jaunās basketbolistes startē pasaules čempionātā, jo 2003.gadā līdzīgā turnīrā piedalījās Latvijas U-21 izlase, kas ieņēma astoto vietu. Toreiz komandā spēlēja Anete Jēkabsone-Žogota, Ieva Kubliņa, Zane Teilāne, Kristīne Kārkliņa, Anda Eibele, Aija Brumermane un citas.

Savukārt Latvijas puiši pasaules čempionātos ir spēlējuši divas reizes U-19 vecuma turnīrā, kurā 1999.gadā tika iegūta devītā, bet 2011.gadā desmitā vieta.