22.06.2016. 18:03
Latvijas U-17 meiteņu basketbola izlase Spānijā notiekošā pasaules čempionāta pirmajā spēlē trešdien ar 71:77 (19:20, 16:28, 22:14, 14:15) zaudēja Japānas vienaudzēm.

Latvijas izlases labā 13 punktus šajā mačā guva Aleksa Gulbe, kamēr pa desmit iemeta Marianna Kļaviņa, Luīze Šepte un Janeta Rozentāle, kurai arī astoņas atlēkušās bumbas.

Tikmēr Japānas valstsvienībā ar 30 punktiem izcēlās Mai Jamamoto.

Mača sākumā latvietes bija izvirzījušās vadībā ar 5:1, tomēr pēc tam japānietes pietuvojās un arī izvirzījās vadībā, kas pretiniecēm pirmo ceturtdaļu ļāva noslēgt ar viena punkta pārsvaru - 20:19. Otrā ceturkšņa ievadā Latvijas izlase atguva vadību un abas vienības spēlēja līdzīgi, tomēr desmitminūtes otro pusi aizvadīja ļoti neveiksmīgi - vēl sešas minūtes līdz lielajam pārtraukumam Latvija atradās vadībā ar 29:23, taču pārtraukumā tablo jau vēstīja 48:35 par labu Japānai.

Otro puslaiku Latvijas jaunās basketbolistes sāka apņēmīgi un vairāk nekā divas minūtes līdz trešā ceturkšņa beigām izvirzījās vadībā ar 55:54. Tomēr pēc tam Japāna atkal pārņēma vadību, turklāt mazāk nekā trīs minūtes līdz pamatlaika beigām tablo vēstīja 75:65 par labu Japānai. Latvija četrus punktus atguva, taču 38 sekundes pirms pamatlaika beigām nopelnīja sodu uzbrukumā, nespējot panākt uzvaru.

A apakšgrupas turpinājumā Latvijas izlase ceturtdien sacentīsies ar Kanādu, bet sestdien gaidāms duelis pret Nigēriju.

Neatkarīgi no grupā ieņemtās vietas 27.jūnijā astotdaļfinālā Latvijai būs jāspēlē ar kādu no B apakšgrupas komandām - Austrāliju, Franciju, Ķīnu vai Meksiku.

Latvijas komandā iekļautas septiņu sporta skolu audzēknes. Trīs meitenes ir gadu, divas - pat divus gadus jaunākas, nekā pieļauj vecuma cenzs. Izlasē ir desmit basketbolistes, kuras pērn izcīnīja piekto vietu Eiropas U-16 čempionātā, iegūstot ceļazīmes uz pasaules čempionātu. Klāt nākusi 15 gadus vecā centra spēlētāja Laura Meldere un ārējās līnijas spēlētāja Sindija Smirnova.

Četrām spēlētājām - Mariannai Kļaviņai, Luīzei Šeptei, Sabīnei Lipei un Aleksai Gulbei - ir pat divu Eiropas U-16 čempionātu pieredze. Gulbe šosezon izmēģināja spēkus Itālijas jaunatnes basketbolā, bet atsevišķās spēlēs iniciatīvu spējušas uzņemties arī citas basketbolistes.

Visas spēlētājas U-16 izlases vai "TTT Juniores" sastāvā pēdējo divu sezonu laikā spēlējušas Latvijas un Igaunijas apvienotajā līgā. Ziemā Baltijas jūras kausa izcīņā starp U-18 valstsvienībām topošās pasaules čempionāta dalībnieces cieta divus zaudējumus un palika trešās. Sagatavošanās ciklā jūnijā dažādu iemeslu dēļ Latvijai neizdevās organizēt vērā ņemamas pārbaudes spēles jūnijā - tika aizvadīti mači ar puišu komandām, kā arī gūtas divas uzvaras pār Igaunijas U-18 basketbolistēm.

Latvijas izlases galvenā trenere ir Līga Alilujeva, bet viņai palīdz Armands Misus un Kristaps Zeids.

Pasaules čempionātā kadetes spēlē pirmo reizi. Ņemot vērā izspēles sistēmu, Latvijas komandai čempionāta ceturtajā spēlē jāparāda iespējami labākais sniegums, lai iekļūtu pirmajā astoņniekā un nodrošinātu sev vēl trīs mačus ar pasaules labākajām komandām. Pirms turnīra Alilujeva aģentūrai LETA norādīja, ka tieši iekļūšanu labāko astoņniekā komanda sev izvirzījusi par mērķi.

Pasaules čempionāta pirmajā posmā 16 komandas sadalītas četrās grupās, pa četrām izlasēm katrā. Trijās spēlēs tiks noskaidrota rangu tabula, un pēc tam notiks astotdaļfināla spēles. Uzvarētājas spēlēs ceturtdaļfinālā par 1.-8.vietu, kamēr zaudētājas cīnīsies par 9.-16.pozīciju.

Pasaules U-17 čempionāts meiteņu komandām tiek rīkots kopš 2010.gada un šogad risināsies ceturto reizi. Pirmajos divos turnīros piedalījās 12 komandas, bet pirms diviem gadiem komandu skaits tika palielināts par divām vienībām. Visas trīs reizes par čempionēm kļuvušas ASV izlases basketbolistes.

Šī ir otrā reize, kad Latvijas jaunās basketbolistes startē pasaules čempionātā, jo 2003.gadā līdzīgā turnīrā piedalījās Latvijas U-21 izlase, kas ieņēma astoto vietu. Toreiz komandā spēlēja Anete Jēkabsone-Žogota, Ieva Kubliņa, Zane Teilāne, Kristīne Kārkliņa, Anda Eibele, Aija Brumermane un citas.

Savukārt Latvijas puiši pasaules čempionātos ir spēlējuši divas reizes U-19 vecuma turnīrā, kurā 1999.gadā tika iegūta devītā, bet 2011.gadā desmitā vieta.